Customımsı Jackson

12642704_10207907453660863_373201219013322165_n.jpg

Öncelikle pek yakıştı diğerlerinin yanına :3 bu hali fazlasıyla güzel gelmekte gözüme ama inceden de o vuruklar kırıklar dert oluyor, diğer 3 gitar V olmasına rağmen değil vuruk boya dökülmesi bile bulunmamakta onların yanında bu hali gerçek anlamda üzüyor beni. Boyatmak için biryer ile anlaştım logodaki çiziklere kadar müdahale edilecek ilk fırsatta göndereceğim yaptığı işlere de baktım benim için kusursuz göründü eğer merak eden olursa facebook profilini seve seve iletirim şimdi reklama girer mi nasıl olur bilemedim sıkıntı olmasın. Üstünde de bir cila bulunmakta yani doğrudan ağaca temas yok. Renk konusunda da kararsız kaldım kesinlikle siyah istememekteyim onun dışında kelly gitarlara çok ilgim olmadığından -sırf jackson sevdamdan 1 kelly 1 rr 1 soloist sahibi olmak isterim hep- pek bilmiyorum ne yakışır ne yakışmaz. O konuda da fikirlerinizi dinlemekten keyif alırım.

Şimdilik durum böyle yakın vakit 4 gitar ile ard arda kayıt alırım böylelikle belki SD - EMGhz - EMG81 89 - Jackson stok manyetiklerin karaktere etkisi hakkında da yardımcı olabilirim ileride merak eden arkadaşlara.

O vurukları kapatmak zaten büyük iş. Yani iyi bilen birinin bile ciddi efor sarfatmesi gerekiyor. Maple kaplama için Erdem Koca var. Custom gitar yapmada oldukça ileride bir luthier. Kadıköy'de yeri var. Ona teslim ederseniz, istediklerinizi yapar diye düşünmekteyim.

O tarz kaplama mevzularının biraz maliyetli olacağını düşünüyorum üstüne de sağlam bir ustalık istiyor düzgün olması için bence. Daha çok sade renklerden yanayım ama ne siyahı ne beyazı kellye yakıştırabildim. Şöyle bir kırmızı pek tatlı olmuş bence

http://west-tech.ru/images/art_news/jackson-jcs-kelly-ke2-midnight-wine.jpg

Bir de ek olarak acaba seymour duncana uygun kapak bulabilir miyim? Üstünde bayağı çizikler bulunmakta şimdi boyandı mı bu ufak şeyleri de değiştireyim dedim. Üstünde logo olan kapaklar bulabilsem daha güzel olurdu da olmazsa düz siyahta olur. Solo müziğin sitesine baktım ankarada yedek parça temin edebildiğim kapsamlı biryer olduğunu düşünerek ama bulamadım.

Yaptığın masrafa değecek mi? Bir gün provada ya da sahnede bir yere sürteceksin, pointy gitarlar hepsi sonuçta. Ya da benim Jackson'ımın başına geldiği gibi yere düşecek. Baştan mı uğraşacaksın boyatmakla? Sen ne kadar dikkatli bakarsan bak bir süre sonra bir şey başına geliyor senle alakası olmadan bile. :)

Yaptığın masrafa değecek mi? Bir gün provada ya da sahnede bir yere sürteceksin, pointy gitarlar hepsi sonuçta. Ya da benim Jackson'ımın başına geldiği gibi yere düşecek. Baştan mı uğraşacaksın boyatmakla? Sen ne kadar dikkatli bakarsan bak bir süre sonra bir şey başına geliyor senle alakası olmadan bile. :)

Hocam düşünceyle bakarsak gitarı aldığımız gibi kazıyalım gitarları, hem ufak tefek dökülmelerde kırılmalarda belli de etmez. Birçok kullanıcıdan daha titiz olduğumu düşünüyorum bu konularda 6 yıllık V kasa gitarımda pena çiziği dışında değil darbe ezik bile bulunmamakta. Taşırken zarar görmesinler diye ucuz bir ltd parasına hardcase aldım. Yani üstündeki metallerden oyuklardansa 1 2 ufak çiziği sürtünmeyi tercih ederim ben, mesela para verip relic yaptıranları da hiç anlayamam :D

O tarz kaplama mevzularının biraz maliyetli olacağını düşünüyorum üstüne de sağlam bir ustalık istiyor düzgün olması için bence. Daha çok sade renklerden yanayım ama ne siyahı ne beyazı kellye yakıştırabildim. Şöyle bir kırmızı pek tatlı olmuş bence

http://west-tech.ru/images/art_news/jackson-jcs-kelly-ke2-midnight-wine.jpg

Bir de ek olarak acaba seymour duncana uygun kapak bulabilir miyim? Üstünde bayağı çizikler bulunmakta şimdi boyandı mı bu ufak şeyleri de değiştireyim dedim. Üstünde logo olan kapaklar bulabilsem daha güzel olurdu da olmazsa düz siyahta olur. Solo müziğin sitesine baktım ankarada yedek parça temin edebildiğim kapsamlı biryer olduğunu düşünerek ama bulamadım.

Aslında kendin bile yapabilirsin ama ufak vuruklar şevkini kaçırıyorsa ilk denemendeki kusurlar da aynı şekilde kaçırabilir. Linkteki konuda ben elimdeki gitarlardan birinde deneme yapmıştım. Bence sen yine de bir lutiere sor. Düşündüğünden daha ucuza olabilir. Gitarın boyası hazır sökülmüş hem, en uğraştıran kısmı gitmiş :D :D

Blindeath Deneysel Çalışmalar

Aslında kendin bile yapabilirsin ama ufak vuruklar şevkini kaçırıyorsa ilk denemendeki kusurlar da aynı şekilde kaçırabilir. Linkteki konuda ben elimdeki gitarlardan birinde deneme yapmıştım. Bence sen yine de bir lutiere sor. Düşündüğünden daha ucuza olabilir. Gitarın boyası hazır sökülmüş hem, en uğraştıran kısmı gitmiş :D :D

Blindeath Deneysel Çalışmalar

Hocam sanırım siz kendim boyayacağım sandınız ama
Boyatmak için biryer ile anlaştım logodaki çiziklere kadar müdahale edilecek ilk fırsatta göndereceğim yaptığı işlere de baktım benim için kusursuz göründü eğer merak eden olursa facebook profilini seve seve iletirim şimdi reklama girer mi nasıl olur bilemedim sıkıntı olmasın.

Yani zaten gidiyor usta bir ele, ama böyle alengirli şeyler bana da maliyetli olur gibi geliyor.

Aslında ben de sizi yanlış anlamış olabilirim, çok uykusuzum :D

Son düzenleme:
Hocam siz yazın jackson bass gitar almayı düşünüyor idiniz o plan yattı galiba bu arada.
Bi ürün buldum kutudan 1 adet insan ve 1 adet jackson bass çıkıyor. Uyumu da güzel hoşuma gitti öylesini aldım. (Gruba yeni bassist geldi hali hazırda vardı bir ellefson signatureı işimizi görüyor ben de bir sx jb aldım çeşit olsun diye :D )

Bi ürün buldum kutudan 1 adet insan ve 1 adet jackson bass çıkıyor. Uyumu da güzel hoşuma gitti öylesini aldım. (Gruba yeni bassist geldi hali hazırda vardı bir ellefson signatureı işimizi görüyor ben de bir sx jb aldım çeşit olsun diye :D )
He grubun sayfasında gördüm bass kayıtlarında bir jackson da belki sizindir diye merak ettin. Ben de js3v aldım. David ellefson signature ile pek fark alamadım ton olarak. Elektro olarak da js32t king v + seymour sh4-2 alma hedefindeyim şu sıralar. 2 gün önce bir ilan gördüm 600e ama hemen satılmış kerata.

Tekrardan selamlar, neredeyse 1 yıldır bekleyen konuyu uyandırıyorum, yarın takas yoluyla elime 99 üretimi bir KV3 gövdesi geçecek, bu sefer maddi olanaklar da bir nebze daha iyi, kafamdaki gitara yönelmek istiyorum bu noktada ihtiyacım olan birkaç şey var, bunlara madde madde öneriler yapabilirseniz çok sevinirim.

Aklımda beyaz, reverse headstock, 81/89 bir KV var. Ancak gitar siyah ve darbeleri var zımpara vs görecek.
-Sapı nereden temin edebilirim?
-Gitarı bolt on değil yekpare istiyorum aldığım sapı yapıştırıp zımparayla tek parça rahatlığına ulaştırabilecek bir lüthier var mıdır? (1 pro jackson parası bayılmadan mümkünse)
-FR ne takmalıyım(link atabilirseniz sevinirim bütçe belirlemek adına)
-Tuner, knob vb donanım önerisi (yine link, bütçe mevzusu)

Gitara da yapılması gerekenler, zımpara atılacak, aktif manyetik yuvası açılacak, sapla birleştirilip boyanacak, bunları hakkıyla yapabilecek kişi önerisi, belki forumda bunu yapabilecek birileri vardır (sohbetim olan ve malzemeler toplanınca rahatsız edeceğim abiler dışında tanışmadığımız.)

Ek olarak diyebilirsiniz ki "o kadar para verip belirsizliğe koşacağına şunu alsana" ancak bi sticker koyup signature diye anmaktansa gerçekten kendi hayalimdeki, ağır ağır istediğimi araştırarak sabrederek yapabileceğim ve kayıtta/sahnede kullanabileceğim güçte bir gitar istiyorum, eminim ki elimde para olsa internetten özellikleri girip 1 günde sipariş edeceğim custom shoptan daha tatmin edici olacaktır bu, türkçede tam karşılığı olmayan "challange" mevzusu cezbediyor beni biraz.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler, birkaç gövde resmi ekleyeyim alacağım arkadaştan gelen, ilk fırsatta çok daha yakından çekerim, hatta belki ayrı bir konuda aşama aşama gösterebileceğim şekilde arşivlik bir olaya dönüştürürüm.

*bir de ufak yarası var, uçlar da aşınmış, aksi halde siyah kalabilirdi belki.

Dosyalar

• upload_2016-12-14_22-1-8.png
    upload_2016-12-14_22-1-8.png
    446.2 KB · Gösterim: 300
  • upload_2016-12-14_22-1-22.png
    upload_2016-12-14_22-1-22.png
    461.6 KB · Gösterim: 308
  • upload_2016-12-14_22-1-33.png
    upload_2016-12-14_22-1-33.png
    543.4 KB · Gösterim: 299
  • upload_2016-12-14_22-2-11.png
    upload_2016-12-14_22-2-11.png
    360 KB · Gösterim: 337
Bende çok uzun süreceğini ve aşırı pahalı olacağını düşünüyorum. Ton anlamında da piyasada bulabileceğin gitarlardan çokta bir farkı olacağını düşünmüyorum. Herşeyi kendim yapabilirim dersen mantıklı bu iş. Öteki türlü işçilik masrafları bence tuzlu olur. Takipteyim.

Merhabalar anlattığınız durumu geçmişte 2 gitarda yapmak için çaba sarfettim; halihazırda elimde olan gitar gövdesine sap yaptıracaktım (sgr c1 ile jackson kv js 32t). İstanbuldaki luthierlere ulaşıp sorduğumda olumsuz yanıt aldım, direk custom gitar yapalım gibi bir cevap almıştım. Sonrasında İzmir'den bir luthier 600 tlye inlaysiz 1200 tlye inlayli olacak şekilde yapmayı kabul etti, fakat benim içime sinmedi fiyatı yüzünden. Düşündüm taşındım ne kadar para harcasamda istediğim gibi olma olasılığı düşük diye vazgeçtim. Bütçem zenginleşince de Lionheart gitarlarına hayalimdeki gitarın siparişini verdim. Umarım işçiliği güzel bir luthier bulursunuz fakat aklınızdaki gitarı parçalar hazır iken bile sadece birleştirme ve inlay yapmak için fiyatı uçuk söyleyebiliyorlar. Biraz daha birikim yapabilirseniz sıfırdan custom gitar yaptırmak daha mantıklı geliyor kişisel görüşüm bu :)

@welmour öncelikle eğer ki double rhoads varolur ama muammalı bir şekilde kaybolursa sebebi benim bilesin :D FR konusunda katılıyorum, x serisindeki speciallardan falan takmayacağım asla tahminimce 400 500 tl civarı solo musicte bulunan modellerden birini seçeceğim, zaten çok işim olmuyor kilitli kalacaktır ama oldu mu sağlamı olsun istiyorum. Gövde geldikten sonra bi kenan ustaya gitmekte fayda var, ayrıca ebayde 140 150 dolara güzel saplar var doğrudan jackson üretimi, hatta bi reversed headstock bulabilsem harika olacak. Boya konusunda birkaç tanıdık var hem forumdan hem dışarıdan, alternatifleri değerlendireceğim onuçları mutlaka daha detaylı olarak paylaşırım seninle de.

@1nsanetr kesinlikle katılıyorum, ama daha en başta seçtiğim manyetik emg 81, suntaya taksanız bile gideri oluyor, yani derdim tonal bir kalite veya hint üretimini usa seviyesine çıkarma çabası değil, zaten elimdeki standartı sunan parçaları bir araya toplayıp daha çok "benim" hissiyatı verecek bir gitar istiyorum. Biraz duygusal yani bu kısım. Cort'a binlerce tl harcama yapıp hayal kırıklığı yaşayacağım gibi bir durum değil yani, x serisi jacksona 3000 tl para vereceğime elimdeki gövdeye belki 3000 harcayıp hep pro/usa özelliklerinde parçalarla(FR, burgu vs.)

@melancholic_black_star kesinlikle yüksek fiyatlardan kapı açıyorlar, bunun sebebi biraz da o kişi özel üretiyor kendi imzasını taşıyacak birşey yapıyor siz ona aliexpress üreticisi muamelesi yapıyorsunuz bana jackson sap yapsana diyerek(kişisel algılamayın bu tavır böyle hissedilebiliyor) e adam da haliyle çok istekli olmuyor belki size 1500 2000e gitar yapabilecekken sırf sapa 1200 diyor. O yüzden ilk tercihim Ebay olacak muhtemelen, tek endişem ölçüler standart mıdır, hepsi hepsine takılır mı onu bilmiyorum. Öyle ise 140 150 dolara çok güzel saplar bulunmakta, belki maple/reverse ile iyice farklı birşey bile çıkabilir denk düşerse. Doğrudan özel sipariş vermenin de keyfi çok ayrıdır onu da ileride tatmak istiyorum, hatta mümkünse bunu bir prototip gibi kullanıp ardından "bunun kusursuzunu üretin bana" demek çok güzel olur.

Geri