Fender Telecaster Ile Rock Yapmak...

• Konuyu açan KartalkeremQ
  • Başlangıç tarihi
K

KartalkeremQ

Öncelikle herkese iyi akşamlar. Foruma daha yeni kaydoldum ve direkt olarak soruma geçmek istiyorum. Eğer yaptığım bir yanlış mevcutsa affola. Sorum şu; Üniversite öğrencisiyim ve alternatif rock yapan bir grupta solo gitar çalıyorum. Genel olarak çaldıklarımız duman, mor ve ötesi, seksendört, gece, ogün şanlısoy vs. Fakat ben arada evde GnR, Metallica, Led Zeppelin çalmaktan da hoşlanıyorum.Şuan Behringer marka bir strat replikası kullanıyorum s-s-s dizilimli ve elektro gitarımı değiştirmek istiyorum. Bir Gibson les paul almak istiyordum ama malumunuz fiyatları almış başını gitmiş. Bende çocukluk aşkım olan ve bana gitarı sevdiren telecasterlere göz diktim. Fakat korkum şu ki ben öyle sürekli blues yapan birisi değilim. Sanki ne bileyim Telecaster alır da Blues yapmazsam gitar bana küser gibi geliyor.Tam bir Batuhan Mutlugil hayranıyım beni gitara başlatan zat tır kendisi. Ama yanlızca Telecaster gözüme güzel geliyor Fenderler arasından.Bir Les paul da alabilirim ama ben telecaster tonlarına aşığım. Sorum şu; yaklaşık 3000 tl kadar bir bütçeye sahibim. Bir telecaster alarak da Alternatif rock, Hard rock yapabilir miyim? Tabi ki bir Les Paul'un o baslı tonunu vermez ama fazla blues a kaçmadan grupta çalabilir miyim? Ayrıca 2200 Tl ye Meksika telecaster alıp bir setup dizmem , bir Fender classic series 50s Telecaster ya da bir Gibson Les paul Studio almama göre daha mı mantıksız olur. Yarın 2 tane finalim var bu nedenle yazımda saçmalamış olabilirim lütfen mazur görün. Bahsettiğim konularda beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

Gayet güzel olur. Arkadaşım var 6-7 gitarı olan ibanezler, vintage epi LP vs. derken akustik gitarını üzerine para ekleyerek bir squier tele aldı (en ucuzundan) ama Fender n3 noiseless manyetik, orange kapasitör taktırıp sap-map ayarınıda yaptırınca en ucuz gitarı en elinden düşmeyen oldu.

Puristler uzak dur der ama yapmak istediklerin için noiseless manyetik al derim. Drive için ama clean boost gerekebilir dilediğin pedalı (elbette overdrive'da olur) seçersin, hem clean hem distorted sesler için güzel bir gitarın olmuş olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gayet güzel olur. Arkadaşım var 6-7 gitarı olan ibanezler, vintage epi LP vs. derken akustik gitarını üzerine para ekleyerek bir squier tele aldı (en ucuzundan) ama Fender n3 noiseless manyetik, orange kapasitör taktırıp sap-map ayarınıda yaptırınca en ucuz gitarı en elinden düşmeyen oldu.

Puristler uzak dur der ama yapmak istediklerin için noiseless manyetik al derim. Drive için ama clean boost gerekebilir dilediğin pedalı (elbette overdrive'da olur) seçersin, hem clean hem distorted sesler için güzel bir gitarın olmuş olur.
Zaten bir ibanez ts9 overdrive pedalı almayı düşünüyorum yanına da diğer gerekli ekipmanları. Peki bir meksika tele ye manyetik modifiyesi tahminen ne kadar tutar acaba?

Bir Fender Classic Player Baja tele alin. Bu gitar ust seviye bir Meksika tele. Fender custom shop tarafindan tasarlanmis. Tele'lerin ton yelpazesi cok genistir; buna ek olarak bu tele'de 4-yollu switch var. Geleneksel 3-yollu switch ile elde edebildiginiz ton kombinasyonlarina ek olarak her iki manyetigi seri olarak kullanmak mumkun ve bu sayede humbucker'a benzer bir ton da elde edebiliyorsunuz. Gitar almadan once Baja'lari denemenizi oneririm.

Zaten bir ibanez ts9 overdrive pedalı almayı düşünüyorum yanına da diğer gerekli ekipmanları. Peki bir meksika tele ye manyetik modifiyesi tahminen ne kadar tutar acaba?

Manyetik parasının üstüne çokta büyük masraf binmeyecetir basit lehim sonuçta. Yine tavsiyem işin modifiye faslı kolay tarafı, aciliyetler yok sonuçta yani aynı anda gitarla manyetiğe kilitlenmeyin güzel gitarı seçin tonun üzerine ne eklemek istediğinizi zamanla en iyi siz kavrarsınız.

G&L telecster modellerinide göz önünde bulundurmanı öneririm. Meksika fender fiytına çok daha kaliteli gitarları var. En azından denemeye gittiğinde G&L tele modellerini fender tele modelleriyle kıyasla. Birde hangi marka olursa olsun bence dikkat etmen gereken klavyenin radiusu. Mesela ben 9-10 inc radius klavyeleri seviyorum. Hatta en güzeli compendium radius 9.5 ile başlayıp 12 ile bitenler. Ama konu telecaster olunca bazı modelleri mesela 7.25 inc. Kimine çok rahat kimiyse hiç sevmez bu kadar düşük radiusu. Denerken anlarsın hemen. Bunlara dikkat et çalım rahatlığı açısından önemli çünkü.

Son düzenleme:
Valla 3000 TL bütçeye sahipsen tavsiyem Fender Amerikan Standard Telecasterlara bakman olur. Yok Meksika ol, onu modifiye et, bunu yap, şunu yap, hiçbiri Amerikan Tele'nin yerini tutmuyor ve bir ton da masraf oluyor. Bir kere de en iyisini al, devamlı kullan. Elde zaten gitarın vardır, ona masraf yaparsın (bunu anlarım) ama sıfırdan Meksika al, ona masraf yap akıl karı değil. Sahibinden.com da düzgün gitarlar mevcut, incelemeni öneririm. Hatta köprüsünde single boyutunda humbucker olan bir şey bulursan daha iyi olur, bir ara öyle bir gitar geziyordu (şart değil).

Son düzenleme:
3000 lira varsa biraz sabır ve araştırmayla 2.el Fender Usa Deluxe Ash Telecaster almanı öneririm ömürlük bir gitar. Kesinlikle Deluxe öneririm. Ben şahsen tüm ekipmanı sattım maddi sebeplerden. Düzelince Usa Deluxe Strat alıp gitar olayına noktayı koymayı planlıyorum. Belki manyetik modifiye ederim n3leri sevmezsem ama kullandım gayet güzel manyetikler onlarda. Yinede manyetik gitarın bence ucuz parçalarından. Deluxe modelleri bence en güzel gitarlar.

3000 lira varsa biraz sabır ve araştırmayla 2.el Fender Usa Deluxe Ash Telecaster almanı öneririm ömürlük bir gitar. Kesinlikle Deluxe öneririm. Ben şahsen tüm ekipmanı sattım maddi sebeplerden. Düzelince Usa Deluxe Strat alıp gitar olayına noktayı koymayı planlıyorum. Belki manyetik modifiye ederim n3leri sevmezsem ama kullandım gayet güzel manyetikler onlarda. Yinede manyetik gitarın bence ucuz parçalarından. Deluxe modelleri bence en güzel gitarlar.

Deluxe'ü 3000 TL' bulmak zor olabilir, tele piyasasında karşılaşmak zor. Dolarla birlikte hepsi 2. elde 3700-4500 bandına fırladı ama bence de bulursa kesinlikle tavsiye ederim ama telecaster genelde 2. elde az bulunuyor, tecrübeyle sabit. ash konusu biraz tartışmalı, güzel fakat herkese gitmeyebilir, bunu iyi tartması lazım, görüntüde güzel fakat herkese uymayabilir, birçoğu alder gövdeyi daha çok sevebiliyor.

Peki o fiyata başka telecasterler var mı? Bütçemi biraz daha zorlayıp 3500 yapabilirim sanırım Baja telecasterler çok tutuluyor?

Baja telecaster'ler super gitarlar. Su anda ikinci elde satilik olarak da var burada ve sahibinden'de. Hatta bir tanesi 2400tl ve sanirim 2 aylik bir gitar sifir ayarinda). (Saticiyi tanimiyorum.) Deneyip Baja'lari American Standard ve Deluxe tele'lere tercih edenler var. Baja'larin uzerindeki manyetikler cok kaliteli (2012 American Standard tele'lerde de kullanilan ayni manyetikler; yani modifiye etmene gerek kalmayacak). Baja'lar genel olarak vintage ozellikler barindiriyor (kopru, akord burgulari, vb) ama calim rahatligi icin bazi modern ozellikleri de var (9.5 radius klavye ve medium jumbo perdeler). Fiyat performans acisindan super bir tele.

Son düzenleme:
Deluxe ben de hic onermem. Oldum olasi sevemedim. Sahnedeki iskencem oldu. Eskiden Usa Tele sahibiydim. Cok guzel zamanlar gecirdim. Hala da severim o gitari. Su an Usa G&L sahibiyim. Her iki gitarla da catir catir rock da pop da caldim. G&L benim icin daha iyi. Leo Fender, Fender'de yaptigi hatalari yapmamis ve daha iyi enstruman diye G&L'i resmen surata vurmus. Bence sebepleri:

1. Radius 12 inch
2. Fretlere medium jumbo demisler ama Fender'de jumbo olarak geciyor bu boyut. Yani jumbo fretler var.
3. Fret isciliginde Plek kullanilmis.
4. Tele model gitarlar icin konusuyorum: Saddle'lar Vintage Fender'lerdeki gibi pirinc. Ama 3 saddle yerine 6 saddle kullanilmis. Bu da daha dogru entonasyon demek.
5. Manyetikler single ama biraz daha yuksek cikisli. Her yola geliyor. Her nota tane tane duyuluyor. Cilizlik yok.
6. Daha fazla renk opsiyonu var.
7. Klavye arkasi Fender'deki gibi cilali degil. Elim cok terledigi icin Fender Standart saplarini cok sevmemekteyim. Yapisiyor.
8. Dezavantaji piyasasi az. Fender gibi cabuk el değişmiyor.

yani sonuç olarak Telecaster ile cayır cayır Rock yapabilir miyim arkadaşlar?

Tabii ki. Tele'ler ile her turlu muzik yapabilirsin. Orasi daha cok calimla alakali bence. Ama tele'lerin ton yelpazesi cok genisdir; country, jazz, blues, rock, funk,...

Deluxe'ü 3000 TL' bulmak zor olabilir, tele piyasasında karşılaşmak zor. Dolarla birlikte hepsi 2. elde 3700-4500 bandına fırladı ama bence de bulursa kesinlikle tavsiye ederim ama telecaster genelde 2. elde az bulunuyor, tecrübeyle sabit. ash konusu biraz tartışmalı, güzel fakat herkese gitmeyebilir, bunu iyi tartması lazım, görüntüde güzel fakat herkese uymayabilir, birçoğu alder gövdeyi daha çok sevebiliyor.
Stratta alder telede ash tercihim :) Ama dediğin gibi oda kişiden kişiye değiştiğinden arkadaşın deneyip seçmesi lazım.

@mego1 G&L fiyat performans bencede en iyi tercih. Fakat 12inc bana fazla geliyor. Nitekim g&l'de bu konuda farklı alternatifler var 9inc klavyelide 12 inc klavyelide teleler var g&l modellerinde. Yinede compendium radius en ideali ama hep pahalı gitarlarda görüyorum. Yapımı çok mu zor arkadaş :(

@KartalkeremQ Her türlü Rock yaparsın :)

soru telenin kaldıracağı tarz ise için rahat olsun.. satılıkta tutsam bile 2 usa strat ve bir les paul'üm yatıyor 2 aydır bir mex tele uğruna.. ozzy, deep purple, radiohead, vs aklına ne gelirse kaldırıyor alet gururla..

Geri