Majör-minör Gamları Anlama

'Müzik - Genel' forumunda CaptanMysto tarafından 7 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar benim bir sorum olacaktı. Simdi ben C Dm ve Gm akorlariyla guzel bir dizi oluşturdum. Bu gamdaki diğer akorlari da bulmak istiyorum. Geldik şimdi asıl sıkıntıya. Bu üç akordan gamın notalarin buldum. Do re mi fa sol la ve si bemol. Fakat simdi bunun majör gam mı minör gam mi oldugunu nasil anlayacagiz? ( minor major gam formullerini biliyorum 1 tam 1 yarim 2 tam 1 yarim 2 tam minor gam mesela)
   
 2. Hocam anlatmak zor olacak biraz, sendeki Fa Majör gamı :) Relatif minörü de Re Minör.
   
  CaptanMysto bunu beğendi.
 3. Hic teoriye girmeden, gamın icindeki akorlarin bulunma kurallarıni bilsen cozersin. Ornegin minor gamin birinci akoru minor, ikinci akoru diminished, ücuncu akoru major, dorduncu akoru minör besinci akoru major (veya minor de olabilmekte).. ben bunu ezberledim mesela teorisini bilmiyorum. Doğru mu, degil tabi. Senin dedigin akor dizisinin dm oldugunu okur okumaz anlayabiliyorum klavyedeki akor dizilislerini de ezberledigim icin.
  temel müzik eğitimi
  Yardimci olacaktir..
   
  CaptanMysto bunu beğendi.
 4. Eğer C ile başlayıp C ile bitirirseniz çalacağınız dizi C Mixolydian olacaktır.
   
  CihanCetindag ve CaptanMysto bunu beğendi.
 5. Arkadaslar bu yazdığım notalardan minör gamın formülüyle oluşturdum. Dm gamı oldu. Fakat aynı notlarla major gam da olabiliyor mu benim merakım o. Yoksa bazi nota dizilerie sadece minör bazilarinda ise sadece majör gam mı olusabiliyor
   
 6. F-C-G-D-A-E-B // B-E-A-D-G-C-F kuralı var bir gamın alabileceği arızalı notalarla ilgili. Bunu araştırın. Gamınız F veya Dm olabilir. Gamın minör mü majör mü olduğu ise % 95 parçanın karar sesinden belli olur. Amacınız sadece gamın içindeki akorları bulmak ise o zaman minor mü major mü olduğu farketmez. F ve Dm gamları kardeş gamlar olduğu için içindeki notalar ve alabileceği akorlar tamamen aynıdır. Sadece birinde gamı çalmaya f den başlayıp f de bitiriz. Diğerinde ise d de başlayıp d de bitiririz. Umarım yazım anlaşılır olmuştur :)
   
  CaptanMysto bunu beğendi.
 7. Çok yardımcı oldu kardesim ellerine sağlık
   
  Emre Güven bunu beğendi.
 8. C mixolydian :) modal gam teorisi çok eğlenceli. İlgin varsa guzel bir gam kitabı edinmeni oneririm.
   

Bu Sayfayı Paylaş