Turkrock.com Amatör Gitar Solo Yarışması Olsa Nasıl Olur?

'Müzik - Genel' forumunda devastator tarafından 8 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

 1. Bir kaç öneri paylaşabilirsiniz.

  Mesela amatör videoları paylaşanlar arasında bir yarışma neden düzenlenmesin ki? Foruma bir ivme kazandırabilir.

  Bence bir beyin fırtınası başlatabiliriz.


  Edit:
  Anket eklenemiyor. Zaten başlığı gören fikrini yazıyor. Sanırım yavaş yavaş birşeyler şekillenecek.

  Açıkçası ben de katılabilecek yetenekte değilim.

  Düşündüm de Turkrock, müzikle uğraşan kişiler arasında isim yapmış bir forum olarak neden Türkiye'ye gelenekselleşebilecek bir organizasyon kazandırmasın?

  Yarışmanın nasıl yapılabileceğini de tartışalım. Hazır bir altyapı mı olsun, kategoriler mi olsun, vb. ortaya güzel bir şey çıkacaktır.

  Bence bir kaç sponsor da ödül işini üstlenir.
   
  Son düzenleme: 8 Ocak 2016
 2. Çok iyi çalıp buna rağmen, tamamen ''öylesine'' diyen arkadaşlar var.
  Hani sample/edit/hiphop/ritim v.b deneysel işlere açık arkadaşlar olsa, çaldıklarını sample olarak kullanıp/kes/biç/editle/ritim yaz v.b işlerle bişekilde farklı projelere de dönüştürülse ve boşa gitmese diye düşündüm (kendi kendime) defalarca.
  Tabi forumda ki hiphop/elektronik/deneysel işler adı altındaki müziklere bakış açısı biraz küfürle eşdeğer gibi hissettiğim için (daha önce bi kaç başlık altındaki tartışmalardan çıkardığım bi sonuçtur bu) lafını bile etmedim bugüne kadar (şuan bile taşlanmaktan korkuyorum).
  :)

  Tıpkı dediğin gibi bi yarışma olursa da seve seve takip eder ve kuru kuruya alkış tutabilirim.
   
  Son düzenleme: 8 Ocak 2016
  rockstar orhan ve Kutay_ bunu beğendi.
 3. Ben kafa tutamam ama çok güzel oy verebilirim :D
  Güzel fikir (y)
   
 4. J-P

  J-P

  bi tane backing track olsun üzerine doğaçlama solo şeklinde olsun
  önce backing track için oylama yapılsın yine forum üyeleri seçsin bence
  sonra da isteyen üzerine çalıp video'sunu eklesin ve yine oylama yapılsın
  hatta birinciye ödül olsun nasıl olacaksa artık onu bilemedim :)
   
  AzRocK, TDemirdizen, TRM ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 5. Çok güzel bir fikir. Ben de katılmayı düşünmüyorum ama oy verebilirim. Belirli bir solo (Mesela Semphony Of Destruction solosu çok güzel ve çok zor olmayan bir solo.) çalınırsa daha güzel olur bence.
   
 6. Abi, sen bu konunun ilk mesajına bi anket mi eklesen acaba?
  Yapılsın / Yapılmasın, Katılırım / Katılmam gibi...
   
 7. Kimse katılmıyor mu şimdi :)
   
 8. iyi fikirmiş ama tepkiler olabilir dediğin gibi.
   
 9. Ben katılırım, eleştiri oklarının hedefi olmak her zaman kişiyi daha ileri götürür diye düşünürüm. Kayıt konusunda iyi değilim hatta gitar kaydı ile video kaydını aynı anda alırken senkron problemi yaşıyorum. Başarılı olan arkadaşlar (teknik, ton, kayıt) belki bilmeyenlere fikir verebilir.
   
 10. Muhteşem bir fikir. Aslında bunu yılda 2 kez falan yapıp geleneksel hale getirmek de çok güzel olabilir. Belirli bir altyapı veya solo olarak değil de, bizlerin direk kendi enstrümental bestelerimizle katılmamız çok daha güzel olabilir diye düşünüyorum. Yani altyapısıyla falan da kendimize ait bir beste olacak. Herkesin tarzı farklı sonuçta. Hem de direk üretmeye yönelik olur. Altyapı ve beste yapma konusunda tecrübe kazandırabilir bizlere. Bilgisayar ortamında yazılımlar yardımıyla çok rahat ve basitçe hazırlayabiliriz bu bestelerimizi. Kayıtların mükemmel olmasına gerek yok. Ne çalındığı anlaşılsın yeterli. Önemli olan müzikalite. Oylama da herkese açık olur.

  Katılım konusuna gelirsem, elimde şu an ne gitar ne amfi, hiçbir ekipman mevcut değil. Bu yüzden yarışma yakın zamanda olursa katılamam maalesef sadece oy verebilirim. Ancak, yazın da bir yarışma olursa ona kesinlikle katılırım :)
   
  rockerrrr ve TRM bunu beğendi.
 11. Anket eklenemiyor. Zaten başlığı gören fikrini yazıyor. Sanırım yavaş yavaş birşeyler şekillenecek.

  Açıkçası ben de katılabilecek yetenekte değilim.

  Düşündüm de Turkrock, müzikle uğraşan kişiler arasında isim yapmış bir forum olarak neden Türkiye'ye gelenekselleşebilecek bir organizasyon kazandırmasın?

  Yarışmanın nasıl yapılabileceğini de tartışalım. Hazır bir altyapı mı olsun, kategoriler mi olsun, vb. ortaya güzel bir şey çıkacaktır.

  Bence bir kaç sponsor da ödül işini üstlenir.
   
 12. Herkes 30-60 sn arası çaldığı bir kısmı kaydetse daha sonra deneyimli biri bunu toplama bir şarkı şekline çevirse çok ilginç bir şey ortaya çıkabilir düşüncesindeyim :)
   
  blueorangeflames ve KoNt87 bunu beğendi.
 13. hocam forumda bir oylamayla seçilen altyapı üzerine çalınıp bir yarışma olsa çok güzel olur. Ama ortak bir altyapı olması tarz açısından sıkıntı yaratabilir. fakat genel anlamda çok iyi bir fikir.
   
  blueorangeflames bunu beğendi.
 14. Play-off falan olmadan dümdüz oynanacaksa Yılmaz Yıldırım kupayı kaldırır. Türkiye Kupası`nı da Matt gitarların tanıtım videolarını çeken arkadaş alır. Olsun bence harika olur.
   
  mustafa, J-P ve cenkcakmakci bunu beğendi.
 15. yarışma şeklinde değil de eğlence şeklinde olabilir. İşe rekabet boyutu girince o rahatlık kaybolur gibime geliyor, tamamen kişisel düşüncem. Ama kesinlikle videolar yüklenir ve bunlar montajlanırsa arka arkaya ve belli bir kayıt kalitesi zorunluluğu getirilirse (atıyorum ses kartı ile kayıt gibi) bu geçişler de sırıtmaz arşivlik süper bir çalışma olur. Hatta 1 backing track seçmek belki sıkıntı olabilir ama farklı farklı bir kaç 4-5 backing track belirlenebilir, kişiler seçtikleri backing tracklerin üzerine 30-45 saniyelik sololar atar ve aynı backing tracklerin üzerine çalanlar arka arkaya toplanır böylece katılan kişilerin farklı icralarını görüp birbirimizden bir şeyler kapabiliriz belki.
   
 16. hatta bir fikir de yaş kategorisi de eklenebilir. mesela 16-18 yaş arasına ayrı bir puanlama 18+ kategorisi ayrı olabilir. Çünkü eğer katılırlarsa kazanması muhtemel olan birçok isim var. en azından yaşı benim gibi daha çok genç olanlar için bir fırsat da olmuş olur.
   
  devastator bunu beğendi.
 17. katılıyorum :D
   
 18. @koray7 senide görmek isteriz abl
   
  koray7 bunu beğendi.
 19. Ayn
   

Bu Sayfayı Paylaş