Doğaçlama Solo

'Müzik - Genel' forumunda Drummer26 tarafından 8 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

 1. Beyler yaklaşık 3-4 yıldır falan gitar çalıyorum ve kendim öğrendim internetten videolar sayesinde ama bi sorunum var doğaçlama solo atamıyorum gitarda nota bilgim yok akorlar ile çalıyorum doğaçlama solo mu nasıl geliştirebilirim ? (Klasik ve elektro gitar)
   
 2. Doğaçlama solo atamıyorum diyorsun ancak gitar çalıyorum diyorsun. Bu işte bir terslik yok mu sence de? 3-4 yıl ne çalıştın ki gitarda o zaman? Yanlış anlama seni yermek için söylemiyorum bunu. O kadar senedir gitar çalan birisinin çok çok rahat doğaçlama çalabilmesi gerekir.
   
  Frusciante Jr. ve cezzars bunu beğendi.
 3. Gamları öğrenme vaktin gelmiş :)
   
  cruiser_rider ve Drummer26 bunu beğendi.
 4. Grupta sürekli ritim gitar olarak çaldım çünkü
   
 5. Grupta sürekli ritim gitar kalman birşeyi değiştirmez. Bir çok grupta da ritim gitar çalanlar gayet iyi seviyede solo çalabilir. Kendini "Gitarist" olarak adlandıran kişi ritim-solo-arpej vesaire ayırt etmeden hepsini kendi tarzında çok iyi düzeyde çalabilmeli. Bizler şu an gitarist adayıyız mesela. Neyse konuya döneyim. Anladığım kadarıyla teorik bilgin sıfır. Doğaçlama solo için teorik bilgi ve bol bol pratik gerekir. Yani öyle bir iki gün çalışarak doğaçlama çalamazsın. Çok iyi doğaçlama çalabilmek için aylar hatta yıllarca çalışmak gerekir. Selim Işık'ın kitabı gerek teorik gerekse pratik yönden oldukça yardımcı olur sana. Video'lu dersleri de var. Bunun yanında sevdiğin, tarzını beğendiğin gitaristlerin parçalarına çalış. O parçalardaki beğendiğin lickleri kendi doğaçlama sololarına monte etmeye çalış. Zamanla gelişirsin. Belirli bir seviyeye gelince iyice hızlanmak istiyorum dersen de Troy Stetina - Speed Mechanics çok güzel bir kitap. Ama hiç solo çalamayan biri direk eline o kitabı alarak başlarsa ne olduğunu şaşırabilir :) O kitap için belirli bir seviyede çalabiliyor olman gerekir.

  Edit: Ayrıca imkanın varsa mutlaka iyi bir hocadan bire bir ders al.
   
  Son düzenleme: 8 Ocak 2016
  Drummer26 bunu beğendi.
 6. herhangi bir notadan başlayarak, 7 notayı sırası ile çalarak ileri geri git. Ben bu kadar basit bir şekilde öğrendim diyebilir. Daha sonra ara notalarda majörleri girerek farklı gamları dene. Farklı notalardan varyasyonları dene. Hem senin alternatif pickingini hem kulağını iyileştirecektir. John Petrucci'nin Rock Discipline isimli eğitim videosunu youtube.com'da bulabilirsin, o da sana yeni fikirler verecektir ama bu işin bir kutsal kitabı yok. Belirli egzersizlere kendini alıştırdığında göreceksin zaten iyileşmeyi.
   
  cruiser_rider ve Drummer26 bunu beğendi.
 7. Sağolasın teşekkür ederim (y)
   
 8. Teşekkür ederim hocam sağolun (y)
   
 9. Gitarı hobi amaçlı çalan birinin emprovize yeteneklerini ilerletmeyi ihmal etmesi gayet normal, 20 sene çalıp doğaçlama çalamayan müzikten para kazanan adam biliyorum ben.. Sevdiği şarkıları çalacak kadar gitar tekniklerini öğrenmesi ve sevdiği şarkıları icraya dalması uzun zaman yeterli gelir çoğu insana.. Ayrıca emprovize çalmak şartta değil, ama arada hayat kurtarır..

  İki yolu var emprovize geliştirmenin, birincisi ne çaldığını bilerek, yani nota, gam, dizi öğrenip ona göre çalmak.. İkincisi de zevkine göre backtrackler (bunlar artık youtube'ta bile var) bulup üstüne sürekli çalışıp kendini geliştirerek.. Birinci yol için mesela çalmayı bildiğin bir şarkının gamını öğrenip, gam seslerini, arızalarını incele (diyez, bemolleri), sonra solo kısmında çalınan notalara ve pozisyonlarına bak.. Sonra aynı şarkı altyapısı üstüne şarkının gamının dışındaki seslere pek çıkmadan kendin başka türlü bir solo yazmaya çalış, hatta orjinaline benzese de olur.. Hem farkında olmadan nota öğrenmeye başlamış olursun, hem de doğaçlaman gelişmeye başlar..
   
 10. Çok teşekkür ederim hocam verdiğiniz bilgiler için dediğim gibi normalde nota bilgim var ama sadece gitar üzerinde nota bilgim yok akor ile çalıyorum tekrardan teşekkür ederim.
   
 11. Sevdiğin parçaları çalmaya çalış, sonra aralıkları öğrenip bu sevdiğin soloları aynı kök nota üzerinden taklit ederek çalmaya çalış. Öğrenme %80 taklit işidir, konuşmak yürümek gibi temeller bile taklide dayanır. Gitar üzerinden devam edeyim, gitar çalıyorum diyen insanların %90 ı pentatonik gamın ne olduğunu bilir. %90lık kısımın da cok buyuk kısmı nasıl kullanacağını bilmez ama. İşte burda taklit devreye girer. Ne kadar çok taklit edersen o kadar doğaçlaman gelişir.
  Yıllarca ritm gitar kalman eksiklik değil, doğaçlama çalmak istiyorsan pentatonik öğren, sonra string skipping, hybrid picking gibi teknikler kullanarak bu pentatonik gama kromatikler ekleyebilir, modları öğrenerek pentatonik gama sadece 2 nota ekleyerek modları elde edebilirsin. Teknik olarak doygunluğa ulaşmadan doğaçlama işine başlaman iyi olur, armoni geliştikçe teknik gelişiyor çünkü.

  Son olarak, ingilizcen orta seviyedeyse hocaya bence gerek yok, türkiyede hakkıyla ders verebilecek sayılı adam var. Bunlara ulaşman zor olabilir. Youtubeda tom quayle, hutchings gibi bir yığın doğaçlama konusunda aşmış adam anlatıyor. Hoca ise ancak kendi vizyonu ne kadar genişse sana o kadar verebilir. Blues country çalan birinden ders alırsan metalleri hayal etmen olası, youtube varken, kendini geliştirme konusunda iyiysen, hocaya gerek kalmaz.
   
  erenkavukcu, cancaliskan ve Drummer26 bunu beğendi.
 12. Önerileriniz için teşekkür ederim hocam takibe aldım Tom Quayle'ı..
   
 13. Doğaçlama çalmak forumdan başlık açarak öğrenilebilecek bir şey değil. Evet, pek çok şey söylenebilir teknik-teorik anlamda, ama bunların hiç birini bilmeden de doğaçlama çalınabilir. Ayrıca bunların hepsini öğrenip doğru düzgün doğaçlama da çalamayabilirsiniz.
  İyi düzeyde doğaçlama çalabilmek enstrüman hakimiyeti kadar yaratıcılık da gerektirir ve herkes iyi doğaçlama çalamaz işin doğrusu. Hatta bunu beceremediği için doğaçlama çalmayı sevmeyenler de vardır. Doğaçlama ciddi bir birikim gerektirir ve bunu öğrenmek parça öğrenmeye benzemez. Şöyle düşünün: Birinin doğaçalama çaldığı soloyu ezberleyip öğrenebilirsiniz, ama bunu çalabilmenin doğaçlama yapabilmek açısından pek bir anlamı yoktur. Çünkü doğaçlama çalınmış bir soloyu aynen çalmakla doğaçlama filan olmaz ! O yüzden, doğaçlama çalabilmenin bir formülü de yoktur, duyduğunuz her parçanın üzerine takılmaya çalışın gitar üzerinde.

  Son dönem rock gitaristleri arasında inanılmaz doğaçalama çalabilenler var. Ama bunların çoğu teknik odaklı. Gerçek anlamda melodik doğaçlama çalabilmek (yani spontan olarak melodiler üretebilmek) kulak ile enstrüman arasında kuvvetli bir bağ olması gerekir.
  O nedenle benim tavsiyem, çok iyi doğaçlama çalan insanları dinlemenizdir. Mesela: Andy Timmons.
  Ne tarzda ne gibi amaçla doğaçlama çalmak istediğinizi de yazarsanız belki daha fazla yardımcı da olabiliriz.
   
  HmzGkgz ve Grundar bunu beğendi.
 14. Metal rifflerine uygun doğaçlama sololar çalmayı istiyorum ama geneli hızlı olduğu için çok sıkıntı çekiyorum
   
 15. Yavaştan başlamak zorundasınız. Şimdilik sürat konusunu kafanıza takmayın.
  En rahat çalabileceğiniz türde bir solo seçin kendinize ve onu ezberleyerek başlayın. Kolaydan başlamazsanız bu iş olmaz, kendinizi kastığınız ile kalırsınız.
  Forumda nefret edeni çok, ama benim tavsiyelerim ilk dönem Kirk Hammett soloları olur. Master of Puppets'ın ortasında ağır solo ile başlayabilirsiniz. Orion'un ilk iki solosu ile devam edin (ilk solo Hammett'ın ve daha zordur, ama Hetfield'ın çaldığı hem daha kolay hem de melodik olarak daha hoştur). Zamanla üçüncü soloya da geçebilirsiniz. Yapabilirseniz bir sonraki hedef Fade to Black soloları olsun. (mesela...) Bunlar benim ilk aklıma gelen örnekler. Bunları ezberlerken, kullanabileceğiniz pek çok fikri öğreneceksiniz. Zamanla bu fikirler sizin solo dağarcığınızı oluşturmaya başlayacak. Bir taraftan da teori ve teknik olarak ilerlemek için pratik yapmalısınız. Bu sırada da dinlediğiniz HERŞEY üzerine doğaçlama çalmaya çalışın. Türü ve hızı hiç önemli değil. Hatta mümkünse ağır-orta tempolar olsun. Önemli olan klavye ile haşır-neşir olmak. Tür takıntısı yapmayın şu noktada. Hatta başka ve daha yumuşak türlere (mesela blues...) de göz atın.
   
  Chardx, HmzGkgz, Drummer26 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 16. Teşekkürler hocam dikkate alıcam
   
 17. bu arada doğaçlama çok fantastik bi kelime değil mi?
   
  Drummer26 bunu beğendi.
 18. Ben de elime ilk klasik gitarı alalı 8 yıl oldu ama hala istediğim şekilde doğaçlama çalamıyorum. Altyapılar üzerine kafama göre çalıyorum ama buna ne kadar doğaçlama denir bilemiyorum tabii. Doğaçlamayı geç orta seviye bir soloda bile zorlanıyorum. Nedenini @masterofmasters hocam çok güzel açıklamış. Hem okul, dersler derken zaman kalmıyordu (yani adam akıllı çaldığım zamanları toplasan 3 yıldır çalan birine denktir belki) hem de ders falan almadım, karakterim gereği de çok disiplinli çalışabilen biri değilim. Yani bu forumda bile izlerken ağzımın açık kaldığı 3 4 yıldır çalan ve ders almadığını söyleyen insanlar var ama ben öyle yapamadım/yapamıyorum. Sadece hoşuma giden başlangıç şarkıları çalmak tatmin ediyordu yakın bir zamana kadar. Ancak ne kadar boşa ve yanlış vakit geçirdiğimi anladım artık. Yavaş yavaş kendimi geliştirme yönünde adımlar atıyorum. Bunu söyleme amacım da 3 4 yıldır çalan herkesin usta olabileceği anlamına gelmediğini belirtmek. Çünkü dediğim gibi aynı durumdan muzdaripim. Amacım seninle polemiğe girmek asla değil yanlış anlama, sadece fikirlerimi belirtmek istedim bu konuyla ilgili. Konudaki yazıların bana da çok yararı olacağını düşünüyorum, bu vesileyle arkadaşa yardımcı olan herkese ben de teşekkür etmek istiyorum.
  İyi forumlar. (Bu ifadeyi de pek sevmem ama daha uygun bir bitiriş bulamadım. :) )
   
  Emre Güven ve Drummer26 bunu beğendi.
 19. o doğaçlama solo olayı bende de sıkıntı. 6 yıldır gitar çalan birisiyim yngwie malmsteen dahi çalmışlığım var fakat hissedemiyorum abi gam bilgim var az buçuk armoni bilirim fakat içimden hiçbişey gelmiyor
   
  Drummer26 bunu beğendi.
 20. Yok dostum, beni yanlış anlamışsın kendimi duzgun ifade edememişim bunun için özür dilerim. Ben orada 3-4 yıl gitar çalan herkesin usta olabileceğini kastetmedim. Böyle bir şey tabiki olamaz. Ancak disiplinli ve sıkı bir şekilde çalışırsak iyi çalabiliriz. Ben de orada arkadaşa sert çıkmış gibi olmuşum. Bunun için kusura bakma dostum @Drummer26 Benim de amacım kimseyle polemiğe girmek değil. Arkadaşın sorduğu soruya bilgim dahilinde cevap verip yardımcı olmaya çalıştım.
   
  mustafa ve Drummer26 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş