Bir Amfiye Iki Gitar Baglamak

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda sarmaskband tarafından 13 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

 1. Mumkun olmasi gerekiyor. Gösterdigin urunun kablolu olanlari mevcud, Y baglanti diye geciyor.
  Sunu unutmamak gerekiyor, ampli tonunu/ayarlarini iki ayri gitara göre degil ya tek gitara yada ikisi icinde uygun olacak ortak bir tona ayarlaman gerekecek.
  Benzer iki gitar icin sonu tatmin edici olabilecekken, bir strat ve bir les paul eslemesi durumunda sonuc hos olmayabilir.
  Birde switch var, gecisli kullanmak icin...
  Live Wire ABY1 Guitar Footswitch
   
 2. Hocam yazınızı okuyunca aklıma takıldı, peki iki gitarın farklı setupları ya da prosesör gibi bir efekt aletleri olsa o şekilde ayrı ayrı tonlar sağlamak mümkün olur değil mi?
   
 3. olur ama sonucta ayni ampliye baglanacaklar ve amplinin ayarlarini hadi bir gitara göre yaptin, peki bu ayar ne kadar diger gitara uyacak.
  demek istedigim buydu.
  Diyelim ki strat icin bas 3, treble 2, middle 4, master 2 guzel sonuc verdi, ama les paul icin yada ikinci gitar neyse onun icin aynisini verecegi garanti degil. BElki daha dusuk yada daha yuksek degerler sözkonusu olacak. Alacagin sey zaten 2-3 liralik birsey, al dene, kaybedecegin ne var ki...
   
 4. Ben alacağım için değil de hem merakımdan hem de konuyu açan arkadaşa yardımcı olur diye sordum. :)
  Demek istediğim, mesela amfinin ayarlarını flat pozisyona getirip her gitar kendi setupını kullanarak farklı sesler elde edebilir sanırım. Gerçi arkadaşın bahsettiği küçük bir ev amfisi sanırım biraz da anlamsız olur gibi böyle bir şey.
   
  SteelString bunu beğendi.
 5. deneysel anlamda bence guzel birsey.
  Pahalida alirsin denersin...
  :)
   
 6. bu jackla olmaz, bir gitarın sesini kıstığınızda diğeri yükselir, asla eşit seviyede ses alamazsınız.
   
 7. Normalde bu işi mikser ile yapmanız lazım. Hiç olmazsa A/B Box denen aletler / pedallar var, onları kullanabilirsiniz. Girişi veya çıkışı anahtarlayabilen modelleri olur. Girişi "A+B" modunda çalıştırmak gerekiyor.
   
 8. bkz:gangbang :D yapmadan duramadım hocam haha
   
  sarmaskband ve Buckethead1907 bunu beğendi.
 9. A-B pedallar bir çıkışı iki amfiye bağlamak için kullanılıyor bir amfiye 2 giriş girmek için değil. sonuç bu jacktaki gibi olur. Küçük 2-3 kanallı mixer ya da 3-4 kanallı kulaklık amfisi kullanılması gerek
   
 10. Genel olarak dediğiniz doğru; ama Whirlwind Selector var mesela farklı girişleri aynı çıkışa aynı anda yönlendiren. Adını hatırlamadığım bir başka üründe de hatta karışma miktarını ayarlayabildiğiniz potlar var.

  Elbette bu pedallar sağlıklı olmaz. Çünkü bazı ekstrem durumlarda gitarların birbiriyle etkileşime girme riski var. Tekrar söylüyorum: Bu işin asıl yolu mikser kullanmaktan geçiyor.
   
 11. Aslında benim aklımdaki akustik gitar + mikrofon ya da clean ya da hafif drivelı gitar + mikrofon.Sanırım olur gibi söylediklerinze göre.Teşekkür ederim
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş