Telecaster Için Kapasitör Ve Wiring Mevzuları

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda arda4232 tarafından 15 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba dostlar,Sorum aslında gayet açık olacak, bildiğiniz üzere 2 seneye yakın bir süredir 52 telecaster kullanıyorum ve gitarın middle pozisyonundan aşırı derecede şikayetçiydim, boğuk basları düzensiz ritim çalınmayacak bir ton veriyordu. Bugün komple bağlantı şemasına bir girişelim dedik ve , bir kapasitör ekledik gitara .333 değerinde mercimek kondanstaör ve bu işlem sonucunda istediğin şekilde tüm pozisyonlarda tizler öne çıktı ton düzene girdi aradığım ses buymuş dedim.
  Şimdi sorun ne derseniz , Elinizde kullandıgınız ve sağlıklı bağlantı şemaları var ise paylasabilirmisinz.
  Bir diğer sorum ise, aynı değerde ama çok daha kaliteli bir kapasitörü nerden temin edebilirim?
  Son soruma gelecek olursak 333 değil daha farklı bir değerde öneriniz var ise belirtirseniz sevinirim. Tizleri daha da öne getirecek bir değer 333den kücük mü olmalı büyük mü ? Şimdiden teşekkürler :)
   
 2. Kapasitör için Orange Drops bu kısmı tamamlar gibi duruyor. 250K'lık pot'larla birlikte daha vintage bir ton çıkar.
  Bir de Tone pot'unu Volume Pot'unun input'una değil de output bacağına (orta) bağlamak olabilir. Ben bunu Les Paul'de yaptıydım ama Tele'ye de uygulanabileceği söyleniyor. Ton daha berrak hale geliyor (gibi oluyor :) )
   
 3. potlarım dimarzio 250klar ile değişti zaten :) , Ve dediğin gibi orta bacağına bağlı volume potunun , Şimdi orange drops arama kısmı baslıyabilir :) teşekkürler
   
  mtsv bunu beğendi.
 4. Kapasitorun kalitelisi filan olmaz gitar için. Abartmaya gerek yok. Yüksek gerilim ile çalışmıyorsunuz veya amplifikasyon yapmıyorsunuz. Isınan bir ortamda da değil. Patlamaz veya değeri değişmez. Mercimek, seramik, polipropylen vs istediğiniz malzeme ve markayı kullanabilirsiniz.
   
  Son düzenleme: 15 Ocak 2016
  arkham_rock bunu beğendi.
 5. Ben kapasitör uzmanı değilim tabi, aşağıda Gibson'ın sitesi vb yerlerden birşeyler okuyorum. Belki de inanmak istediğimiz için inanıyoruz, o ayrı :) Ama clean/crunch tonlarda, pedalların aşırı şekillendirmediği tonlarda fark yarattığını düşünüyorum.
  Orange Drops: Busting Tone Control Capacitor Myths!
  Selamlar.
   
 6. Cevap verilmiş zaten. Daha kalitelisine gerek yok. Sadece para tuzağı. 333'den küçük tercih etmen veya potansı 250k'dan 500k'a çıkartman gerek. Eğer direkt tiz olsun diyorsan, ton potansını+kap.'ı komple iptal edebilirsin. Böylece arada direnç kalmaz. Manyetik ne kadar tiz verebiliyorsa onu alırsın.
   
 7. Getir getir, tizleri iyice getir, sonra tolga neden sahnede V kasayla piyasa müziği yapıyor dersin
   
 8. :):) Çılgın cocuk sanada bi rosewood strat yaparız olur biter.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş