Ibretlik Fikir Hırsızlığı

'Müzik - Genel' forumunda DenizSayman tarafından 17 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

 1. Konuyu takip eden veya denk gelmiş arkadaşlar bilir, ayrıldığım eski grubum hakkında bugüne kadar tek bir kelime bile etmemiştim. Fakat artık konu konuşulmadıkca bu arkadaşların kendince şişirdikleri egolarıyla kendilerini haklı zannettiklerini ve benim daha fazla haksızlığa uğratılacağımı anladım. Bu yazıyı, hem bu arkadaş konusunda bilinçlenilmesini, hem de bu işi yapan insanlara benim yaşadığım bir tecrübe olmuş olacağı için TürkRock'a da yazmak istedim.

  Öncelikle değinmek istediğim konu, önceki grubumun yayınladığı yeni şarkının yarısı benden çalınmıştır. Şöyle ki, şarkı bana geldiğinde giriş melodisi vardı. Sonra bu melodi nakarat melodisi olarak da kullanıldı. Ben giriş ve nakarat için sadece melodinin akorlarını yazdım buraya kadar sıkıntı yok. Fakat gelen bu kısım sonrasında şarkının söz ve nakarata geçiş yapılan bridge kısmının müziklerini ben yazdım, akorlarından, arpejlerinden ritmine kadar. Şarkıda boş olan bölümleri yaratmış oldum. Benim yaptığım bu müziğin üzerine söz ve vokal melodisi yazıldı. Şarkıda en az nakarat kadar söz ve bridge kısmı olduğu düşünülürse şarkının müziğinin %50 si bana ait.

  Şarkıyı yayınlayan bu zata, durumu yayınlanmadan bildirdiğimde, beni düzenlemeye yazmaya ''karar verdiğini'' söyledi. Elbette ki, kendisine bunun kendi başına karar veremeyeceği, zaten belirli kavramlar olduğunu anlattığımda cevap gelmedi, gelemedi. 200-300 liralık telif hakkı için böyle birşeye karar verdiği açıktı. Çünkü ben grupta olduğum sürece ''abi para kazanalım, DUMAN gibi müzik yapalım'' sıkca kullandığı cümlelerden birisiydi. Grupları ve sanatcıları müziklerine göre değil, kazandıkları paraya göre sınıflandıran bir tarzı vardı mesela. Fakat ben bütün hayatımı seveceğim müziği yapmak için değiştirmiştim, dolayısıyla bu kabul edebileceğim bir argüman değildi. Ayrıca gruptan ayrılırken, hiçbir beklentim yok, hak ettiğim gibi şarkıya adımı yazın demiştim sadece. Önce tamam dedi. 2 saat sonra bir mesaj, ''O zaman sen de bana kayıt parası ver''.. Verdiğim besteyi kaydetmek için benden bir de üstüne para istiyor, ayrıca şarkıyı bedava kaydediyor. Ne diyeyim, al dünyadaki bütün para senin olsun :).

  Hadi dedim zaten bu tarzı icra etmiyorum, zaten sürekli milli duyguları sömürerek prim yapmaya çalışan işlerin içinde bulunmak istemiyorum(bu kaçıncı artık?), adım besteciler arasında geçmese daha iyi. Fakat, şarkı yayınlanınca %50 si bana ait olan şarkıda düzenlemede bile adım geçmiyor.

  Adımın böyle bir işte geçmemesi sevindirici olmakla birlikte, başka bir şarkımın(bu sefer müziği tamamen bana ait olan) daha ileride çalınacağı sinyalleri de son görüşmemizde verildi. Muhtemelen benim şarkımı çoktan noterletmiştir bile :). Konuyu bilen, takip eden arkadaşların bu insana karşı dikkatli olmasını ve bana yapılan haklısızlığın en azından duyulmuş olmasını istedim.

  Daha eklenecek çok şey var, mesela içimde kalan ilk albümde söz ve müziğini yazdığım bir şarkının sözlerinin yarısını değiştirdi, fakat sonra bu sözler çok bilindik bir şairin, orta bilindik bir şiirinden çalıntı çıktı. Sormak istedim, çalacak fikirler bittiğinde, etrafında sömürebileceğin müzisyen kalmadığında ne yapacaksın?
   
  Son düzenleme: 17 Ocak 2016
 2. O ses, o tarza gitmiyor. Demin facebookta denk geldim ve kulak tırmalıyor diyip kapattim. Opera eğitimi almış biri, lutfen para icin rock yapmasin. Kendisi de burada, bunlari okusun. Ciddi anlamda gitmiyor ses rengi. Diyeceklerim bunlar.

  Deniz abi, gecmis olsun sana da. Para için 'duman calalim' mantigindaki insanlardan siyrilip kendi grubunu kurdugun icin de tesekkur ederim :)
   
  DenizSayman ve sizofren85 bunu beğendi.
 3. O grubun ne kadar hikaye bir proje olduğu olduğu belliydi başından. Rock söylemekten bu kadar uzak bir opera tenoru daha duymadım, son derece rahatsız ediciydi. Şu anda çalıştığınız kadın vokal o adama ders verecek düzeyde modern vokal tekniğine sahip.
  Bir kaç kez de yazdım zaten "Sayman gibi bir adamın bu grupta ne işi var ?" tadında şeyler. Gitarların kimi şarkılarda kısıtlandığı da açıkça belliydi (bir şarkıda solo olmadığını görünce anlamıştım vaziyeti...).
  Sizin gibi emeği sömürülen pek çok insan da var muhtemelen.
  Fakat, "milli duygulara ilişkin hassasiyet" ayağına yatıp bir yandan da "Duman gibi müzik yapalım abi" kafalarına girilmesi aslında her şeyi anlatıyor. Şunu da atlamamak lazım: Dumanı hiç sevmem, ama adamlar en azından samimiler. "Mış gibi" yapmıyorlar en azından.
  Bence de tarzınızdan ödün vermeyerek doğrusunu yapıyorsunuz.
  Not: Söz konusu kişi de forum üyesi yanlış hatırlamıyorsam. O nedenle bir polemik çıkması yakındır. "Engelle" tuşu sağolsun, ne diyeyim.
   
 4. Altın lağım çukuruna da düşse yine altındır. Fani şeyler bunlar. Mutlu olmayı başaran bir insanı üzecek konular değil kısacası. ;)
   
  Göker TÜRKOĞLU ve DenizSayman bunu beğendi.
 5. @barrios kesinlikle katılıyorum, ben de dumanı samimi bulup sonradan biraz sevdim çünkü öyle hissettiklerini yansıtıyorlar. Tartışma konusunda, bu sitede bir sürü fake hesabı var, çünkü eleştri kabul etmiyor. Önceki başlıklarda görebilirsiniz. Youtube'da da fake hesaplarından birisi HelvacıHelga ile olumsuz her eleştriye yazdığı cevapları görebilirsiniz. Bir şekilde polemiğe girecekse eninde sonunda girecektir maalesef.

  @devastator Elbette öyle ama durumu anlatınca rahatladım gerçekten. Ayrıca Koray Avcı'ya olduğu gibi bu arkadaşında gerçek yüzü görülsün istedim. İnsanların bilgisi olsun, kendilerini kullandırmasınlar bir yandan da.
   
  devastator bunu beğendi.
 6. Kıskançlık durumu olabilir.Yeni grubunuz ile TV'de ,yarışmalarda güzel reklam yaptınız,beğenildiniz.Şu anki çalışmalarınız ve performanslarınız da eski grubunuzun bir hayli üzerinde gözüküyor.
  Emek hırsızlığı berbat bir şey!!!Geçmiş olsun.Grubunuzla yolunuz açık olsun inşallah.Daha iyi yerlerde sizleri görmek isteriz.
   
 7. Eski guruptan kasıt madcap sanırım :) hanım arkadaşımız komik derecede rezalet bir vokal hocam, böylesi senin adına daha iyi olmuş bence :)
   
 8. Söz konusu grup Sırmalı sanırım hocam.
   
  erenkavukcu, braveblood ve RebelYell bunu beğendi.
 9. Selamlar. The Madcap şu andaki grubum, hanım arkadaş, İzgi'yi ben beğeniyorum, tabii ki zevk meselesi. Ama benim için önemli olan istediğimiz müziği keyifle yapıyoruz.
   
  devastator ve astrocolls bunu beğendi.
 10. Hayatında hiç müzik dinledin mi crimsonking,şimdi şu yoruma bakınca bana dinlememişsin gibi geliyor. :)
   
 11. Valla geçmiş olsun ne diyelim , hızlı koşan atın b.ku seyrek düşer diye bir durum var dostum o grup için bu gerçekleşti , iyi ki kurtulmuşsun o gruptan...Geleceğe dönük olmak lazım.
   
 12. hocam sizi tanımıyordum buradaki yazınızla tanıdım hemen takibe de başladım
   
 13. Sırmalıda iyi gruptı kötü değildi ama özellikle şu ağda gibi sündürülen ilk kez donanmada klip çeken hede hödö muhabbetinden sonra grubun pek giderinin olmayacağı belliydi. Türkü, marş, bayrak, sevda falan derken düşe düşe mhpnin seçim mitingi parçalarını yapmaya kadar düşerdi o grup devam etseydi. Dinleyici gözünden gidişat onu gösteriyodu en azından. Denizin ayrıldığı bence çok iyi olmuş. Ben vokalide beğeniyorum. Bence standartların gayet üzerinde. Bide bildiğim kadarıyla sahneye çıkıyım şarkıyı söyliyim paramı alıyımdan ziyade bu türün olabildiğince geniş kitlere ulaşması için kimsenin yapmadığı bişeyi yapıp elini taşın altına koyup organizasyonlar falanda düzenliyor. Eğer akıllı adımlar atılırsa birazda şansın yardımıyla bence madcapin geleceği sırmalıdan onyüzbinmilyon kat parlak gözüküyor.
   
 14. Bir pot kırmış oldum tamam da bunun üstüne sağır, hayatında müzik dinlememiş gibi söylemlerde buluncak kadar mı rencide oldunuz arkadaşlar :) Kendinizi söz sahibi hissetmeden önce Deniz'in eleştiriyi ne kadar olgun karşıladığına bakın
   
  Son düzenleme: 17 Ocak 2016
 15. Belki şöyle bir şey olmuştur;  :)
   
  mustafa bunu beğendi.
 16. Bundan önce sanıyorum donanmalı şuanda ise uçaklı bir klip yapan gruptan bahsediyoruz sanırım. Şahsım adına her platformda vokalleri ne kadar uyumsuz ve başarısız bulduğumu belirtirim. Bir sonraki klip uluslar arası uzay üstünde de çekilse bir yol olacağını da sanmıyorum .Müzik alanında sanırım en kötü şey eser hırsızlığı olsa gerek ,hele ki sizin gibi işini müzik için bırakıp tüm enerji ve zamanını bu işe adamış bir insanı nasıl etkileyebileceğini tahmin bile edemiyorum . Olan olmuş biten bitmiş şarkı hakları alınmış ise de böyle bir projede adınızın geçmemesi bence hayrınıza bir durum ,daha güzellerini yazmanız dileğiyle ,Mertkan.
   
 17. Sırmalı'ya oranda Madcap'te yakalanan enerji bence daha iyi ve bu gerçekten dinleyiciye de geçiyor. İstediğiniz parçaları çalabilmeniz bence büyük bir cesaret örneği ve keyif. Çalınan şarkılar, besteler kısmında yorum yapmayacağım; kağıdınız kaleminiz olduğu müddetçe yenisini yaparsınız çalarak bir yere gelinebileceğini düşünmüyorum keza. :)
  @CrimsonKing 'in ifadesi biraz şansız bir ifade olmuş, art niyet yok gördüğüm kadarıyla sadece içini dökmüş. İzgi hanımın sesi Sırmalı'daki vokalin sesine göre daha dinlenilesi ama benim için de biraz fazla tizli. :)
   
 18. @CrimsonKing gerçekten şanssızlığa kurban gitmiş. Ancak ben de @kogan 'a katılıyorum. İzgi Hanım gerçekten eminim ki çok başarılı bir vokaldir birçok kişiye göre ( Madcap'i dinleyip, dinlettiriyoruz, dinleyen arkadaşlarımızdan da genel olarak çok büyük övgüler geliyor İzgi Hanım'a ), ancak mesela bana da hitap etmiyor. Vokalden çok anlayan biri değilim kesinlikle ancak sesin tizliği ve sesle yapılan vibratolar ( vokalde vibratoya ne denir bilemedim :) ) beni rahatsız bile ediyor bazen ve bazen yapmacık geliyor. Ama kesinlikle bu İzgi Hanım'ın çok başarılı bir vokal olduğu gerçeğini değiştirmez. Herşey zevk renk, bu tarz şeyleri müzik dinlemeyi bilmek gibi birşeyle bağdaştırmamak lazım.
   
 19. Sırmalı da bence grup isminden çok koyun ismine benziyordu neyse.
   
  midnite_trilogy bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş