Kadın Luthier ?

Gitarlara kadın :) eli değince çok farklı tasarımlar çıkmış ortaya. Özellikle gitar yapımıyla ilgili ve firmayı bilmeyen arkadaşların hoşlarına gideceğini düşünüyorum. Kendi favorimi de ayrıca ekledim. :) İyi seyirler...

WALTZING / Jersey Girl homemade guitars
Jersey Girl Homemade Guitars (@jghgdays) • Instagram photos and videos

02.jpg
03.jpg
05.jpg
06.jpg

Son düzenleme:
"Kadın eli" diyelim şuna:) "Bayan" aslında ötekileştirici bir kavram Türkçe'de ve kadın hakları savunucuları tarafından da çok tepki alıyor.
Bunun nedeni, "bayan" sözcüğünün kendisi değil tam olarak. Asıl mesele, "kadın" sözcüğünden kaçınmak için kullanılıyor olması.
"Kadın" sözcüğünün kimi zihinlerde "kız olmayan" anlamına gelen iğrenç bir karşılığı var. "Bayan" sözcüğünün ortaya çıktığı yerlerde bu tür bir zihniyetin gizleniyor olması söz konusu. Kadın sözcüğünden kaçınılan her yer, "Kadın-kız" ayrımcılarının ekmeğine yağ sürüyor. Bunu da hatırlayalım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
"Kadın eli" diyelim şuna:) "Bayan" aslında ötekileştirici bir kavram Türkçe'de ve kadın hakları savunucuları tarafından da çok tepki alıyor.
Bunun nedeni, "bayan" sözcüğünün kendisi değil tam olarak. Asıl mesele, "kadın" sözcüğünden kaçınmak için kullanılıyor olması.
"Kadın" sözcüğünün kimi zihinlerde "kız olmayan" anlamına gelen iğrenç bir karşılığı var. "Bayan" sözcüğünün ortaya çıktığı yerlerde bu tür bir zihniyetin gizleniyor olması söz konusu. Kadın sözcüğünden kaçınılan her yer, "Kadın-kız" ayrımcılarının ekmeğine yağ sürüyor. Bunu da hatırlayalım.
Zihniyetler bozuk oldukça ve etrafta 6 yaşındaki çocukların evlenebileceğini söyleyen yaratıklarla aynı havayı soluduğumuzu düşününce kelimelerin bir anlamı kalmıyor aslında. Hassasiyetinize saygı duyuyorum ve düzelttim :)

Kasa dizaynları yaramaz. Şahsen ben kadınlarla on yıldan fazla beraber çalışan biri olduğum için onlara asla gitar tasarlattırmam ama seri üretimde çalışma konusunda erkeklerden daha fazla tercih edebilirim. Ayrımcı değilim gözlemciyim.

bayandan satılık gitar :D

kasa şekilleri bence hoş değil. headstockları baya kötü. detayları hoş(ahşap kapaklar, frameler). bayanların yapması daha dikkatli ve ellerine hakim olmaları nedeniyle scrap ürün oranını düşürmüştür, bence tüketiciye faydası pek yok :)

Böyle olacaksa kadınlar yapmasın kanaatindeyim ben de. :D Ama küçük ayrıntılar gayet şık olmuş, yani gitar yapmasınlar ama estetik modifikasyonlar yapsınlar. :) Kişiden kişiye değişir tabii, ben genel olarak kasa/headstock tasarımlarını beğenemedim.

Geri