Opeth

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda masterofmasters tarafından 19 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

 1. Sitede baktımda başlığı yok.. Opeth'den tavsiye şarkılar filan var.. 1990'da kurulup bir zamanlar Türkiye'de de bayağı popüler olan, bir kaçına arşivimde yer verdiğim 10 küsur albümlü Mikael Akerfeldt liderliğindeki İsveç'li grup.. Hala bayılarak dinliyorum.. İyi bir ses sistemiyle dinlediğimde oldukça keyif aldığım şarkıları var... Kurulduğundan çeşitli sebeplerden çokça eleman değiştirdi grup, son iki albümünde de prodüksiyonda Steven Wilson'la çalıştılar ki son albümden Cusp Of Eternity'nin hastası oldum.. Harvest Opethçisi miyim neyim melodisi güzel gelen parçalarını daha çok seviyorum.. Bir kaç parçasını da ekleyeyim, merak eden dinlesin..

   
  antbalci ve oldiesngoldies bunu beğendi.
 2. Blackwater Park'ı dinlememiş olmak abesle iştigaldir:
   
  Orkan, oldiesngoldies ve masterofmasters bunu beğendi.
 3. Bir tane de benden gelsin :
   
 4. Ya bu parçayı iyi biliyorum, belki bir yerini severim diye dinlemeye çalışıp, 3.dakika da brutalle kaçıp durduğum Opeth parçası :) Dediğim gibi muhtemelen Harvest Opethçisiyim ben ?
   
 5. Olmazsa olmazlardan:
   
  Orkan ve oldiesngoldies bunu beğendi.
 6. Pale Communion albümünü baştan sona keyifle dinliyorum. Blackwater Park'ı da aynı şekilde. Melodik anlamda çok güçlü bi grup bana göre. Brutal vokali sevmememe rağmen Mikael'i dinleyebiliyorum. Clean vokallerde de bence çok başarılı. Steven Wilson'la buluştuktan sonra da bence güzel bi yola girdiler.
   
 7. Bir konuda da yazmıştım. Opeth'in son albümü "Pale Communion"u döven başka bir albüm dinleyemedim hala son birkaç senedir.

  Bunun üzerine kaç sene geçerse geçsin tam bir progresif orjinali olarak kalacak benim gözümde. Her dinleyişimde hayret ediyorum tekrar ve tekrar. Herkese de yine tekrar ve tekrar tavsiye ederim.
   
  masterofmasters ve oldiesngoldies bunu beğendi.
 8. Ya cidden bu grubun şarkılarının hepsini 3-4 dakika dinledim ama Brutal dinleyemediğim için sadece 5 şarkısını dinleyebiliyorum. Ama cidden çok güzel.
   
 9. Bi bunlara bak hocam
   
 10. "Pale Communion" albümünü dinlerken hep burası şuna benziyor, 80'ler, 90'lar aha Deep Purple, Rush, aha Pink Floyd, ahan da Camel kokusu var filan diyip durdum, sonra yaktım bir Camel... Blackwater Park, Damnation albümleri, Dirge of November şarkısı gibi şeylerle daha çok özdeşleştirdiğimden olsa gerek o tarz tatlar arardım bu grubu dinlerken ama tartışmasız ÇOK fena albüm... Wilson büyü yaratmayı iyi biliyor..
   
  erenkavukcu bunu beğendi.
 11. Nedense brutal dinleyebildiğim 2-3 grup/kişiden biri.
   
 12. Damnation albümü komple clean vokal o albümdeki bütün sarkilar ayri güzel albüm olarak baştan sona sıkılmadan dinlenebiliyor :)
   
 13. Mikael Akarfeld gibi bir dehaya sahip grup herşeyi bu adam yazıyor gelecek albüm için brutal vokal gerekirse kullanırız gerekmesse kullanmayız diyiceğine lafı dolandırıp duran adam :D
  neyse bende kendi playlistimden bir kaç parça paylaşıyım evet bende opethi harvestle ,Benigred ile sevdim,Öncelerde yaptıkları sert işleri şimdi yapmıyıcaklar progresive deathmetalden uzaklaştılar ama bence böylesi grup için çok çok iyi oldu Ama opethi farklı yapan faktörde buydu bi anda sertten o yumuşak kafa yapısına iniyorlardı yani saniyede o hissi veriyorlardı değişiyorlardı örnek Opethin The Lotus Eater parçası gibi.

  Opeth - Windowpane (Damnation)
   
 14. Ben de Opeth'leyeyim biraz buraları.. Yalnız ben Lindgren 'ci bir insanım, her ne kadar sevsem de Fredrik Akesson pek oturmadı gruba (sanki..)

   
  CenkAbd bunu beğendi.
 15. brutal vokali sevmiyorum(orphaned land hariç ki o da bıraktı).
  eskiden yeniye anathema gibi bir geçiş var, brutali bırakarak daha melodik şeyler üretiyorlar. brutal ile ses tellerini açıyorlar sanıyorum :D

  in my time of need, to bid you farewell gibi çok iyi şarkıların yanında harvest, marrow of the earth güzel.

  albüm kapakları çok hoş(şuradan), opeth logosu da keza.
   
  erenkavukcu bunu beğendi.
 16. #np Opeth-Forest of October
   

Bu Sayfayı Paylaş