Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Bu hafta bir volume pedal almayı düşünüyorum little alligator diye bir şey duydum iyiymiş bayaa
sizin bildiğiniz varmı şöyle 100$'ı geçmeyen iyi bir şey :p

abi bişy dicem gıcıklık olsun diye demiyorum ama yannıs annamayın volume pedal dedin sey aynı alet deilmi. yani tona etkietmiyo sadece içinde bulunan basit devre ile sesi kısıyo. öle bişy diilmi yani pasif volume pedalı falan diye geçer hatta. bi açıklarmısıız ya iyisi kötüsü nasıl oluyor. tabi basma aralıgı falan değişebilirde ton açısından soruyorum. nedir yani biri dahamı iyi kısıyo sesi ehehe. ama şu anda sadece ses kısan pedallardan bahsediyorum ööle multi expression pedal tadında bişyden bahsetmiyorum. lütfen aydınlatın beni saygılar

Forum yöneticisinden uyarı: TÜRKÇE YAZIN!

Arkadaşım ben de zamanında aynı soruyu kendime sormuştum ama fiyatlarını görünce dedim heralde vardır bi hikmeti :D Bi de o kadar basit bi alet olsa her firma üretmeye kalkmaz heralde.

Canli durumalarda uzun sureler volume pedal kullanmis birisi olarak haddim olmadan hadisenin bir de farkli bir yonune dikkatinizi cekmek isterim.

Volume pedala gerek var mi? Bence hic mi hic gerek yok, ama tabi benim yaptigim muzik icin gecerli. Ben volume pedallari boost seklinde kullanirdim, EB iyidir bu arada. Lambali amfiyi overdrive'a soksun diye, yoksa rythm tonunun aynisini tutup sadece volume artirmak icin degil. Eger ikinci dedigim seyle ilgileniyorsan sana transistorlu bir amfi ya da gayet guclu (en azindan overdrive'a girmeyecek) lambali bir amfi lazim (ki ses catlamasin).

Yok eger ben boost alip valve'lari overdrive'a sokmak icin istiyorum dersen o zaman sana denemen icin (tabi eger yapmadiysan) bir tavsiye. Bir Boss DS1 pedal alniz. Bu pedallar super aletlerdir, gitarin sesi kisildiginda ses aciklasir, yani ayni distortion'i muhafaza etmez, bunun icindir ki satriani New Orleans'ta House of Blues denen yerde seyrettigimde boss DS1ini hic mi hic kapamiyordu.

Sesi gitar ustunde vol 10 iken amfi ve ds1 ile oynayarak oyle bir ayarlayiniz ki lead tone olsun. Bundan sonra gitar ustunden volume'u 5-7 civarlarina getiriniz (tabi eger ton kontrolu lazimsa ona birazdan deginecegim). Eger gitar ustunde vol 5-7deykn (bu ritm tonu) tizler boguksa, o zaman amfinin ustunde tizleri artiniz. Sonra gitar ustunde volume'u 10'a getirdiginiz de (tizler arttigi icin cok cartlak olacaktir buyuk ihtimal) gitarin ustundeki ton kontrolunu azaltiniz. Buldugunuz sey vol 5-7 arasi acik sese sahip olan cok saglam bir ritm tonu, ve vol 10a ve tone da asagi inince lead tonu.

Eger denemediyseniz, denemenizde fayda vardir. Gitarin volumunu ve tonunu hep 10da tutmak cidden yapabileceklerinizi cok kisitlar.

Saygilar sevgiler.

B

bana kesinlikle gerekli oluyor dostum volume pedalı sadece ses kısıtlamak için kullanmıyorum özel bir kaç çeşit yaklaşımla fx gibide kullanılabilir ;)
ilginç parça girişleri ve finish lerdede işime bayaa yarıyor,metallica'nın and justice for all performansında ve load albümündede değişik yaklaşımları duyabiliriz
Kullanım ve tarz farklılıkları edevat'ın işlevini belirler bu yüzden kesin bir şekilde nasıl bir olay çıkacağını tahmin edemeyiz :)

Birçok şey için kullanılabilir volume pedal...faydalı da olur (bkz. Erkan Oğur, Steve Vai!!)

Yalnız Morley'in standart volume pedallarını pek önermem, benim aldığım hem gürültülüydü hem de genişliği yeterli değildi.

Little alligator'ı denemedim ama bir Bad Horsie kullanıcısı olarak (basta!!!) Vainin ismi varsa kötü değildir diyebilirim :D :D

Bu başlık altında şunuda sormak istiyorum :!: :!: :!:
morley bad horsie 2 ile jim dunlop crybaby 535q karşılaştırılırsa hangisi daha kalitelidir yada daha hoştur??
ikiside aynı fiyat :roll:
sorumu yanıtsız bırakmayan herkese çok teşkürler :p

bende bad horsie 1 var gayet güzel bir alet ama diğeri ile karşılaştırma yapamayacağım
wah efetinde biraz volume boost ta var sololarda falan işe yarıyor en tizi çok cırtlak değil vs.
yalnız bu pedal steve vai'in istediği şekilde yapılmış yani size uymayabilir tonu.
bu durumda bad horsie 2 daha mantıklı bir seçim olacaktır çünkü bad horsie 1 moduna ilaveten wah efektinin parametrlerini ayarlayabildiğiniz 2. bir modu var
www.morleypedals.com dan ses dosyalarını indirebilirsiniz

morleyin iyi yanı switchless olması yani pedal yaylı ayağınızla bastığınız anda efekt devreye giriyor bıraktıktan yaklaşık 1sn kadar sonra kendiliinden kapanıyor (bunu ayarlamak için içerde bir düğme yapmışlar ama ben değiştirmedim) ayrıca wah kapalı olduğu zaman sinyal kaybı yok ve uzun kablolarda sinyal kaybını önleyen bir sistemi var
wah efektide elektro optik bir devre tam olarak bir sensör üzerine düşer ışık miktarını ayarlayarak efekt veriyorsun
istersen morleyin wah volume pedallarıda var onalrı da düşünebilirsin tek pedalda 2 fonksiyon olur

Arkadaşlar bir sorum olacak. Biz Grupta sololarımız daha iyi duluysun diye kullanacaz sadece volume pedalı ancak nasıl kullanacağımızı tam olarak bilmiyoruz.

1)Şimdi sololarda soloyu atan arkadaş volume u sonuna kadar açıcak, normal zamanlarda geriye yaslanmış durumda durucak ve soundcheckimizi volume pedal işte ortalarda biryerdeyken mi yapacaz;

yoksa:

2)Normalde hep full durucak volume pedal, sonuna kadar açık olarak yani, öyle soundcheck imizi yapacağız, sonra soloyu atan arkadaş değil öbür arkadaş kısacak ritim gitarı böylece solo ortaya çıkacak...

hangisi veya başka bir formülü olan varsa anlatırsa çok memnun olurum. Çok acil bir durum acele bir cevaba ihtiyacım olmasa rahatsız etmezdim. :) Teşekkürler...

Solonor demiş ki:
Arkadaşlar bir sorum olacak. Biz Grupta sololarımız daha iyi duluysun diye kullanacaz sadece volume pedalı ancak nasıl kullanacağımızı tam olarak bilmiyoruz.

1)Şimdi sololarda soloyu atan arkadaş volume u sonuna kadar açıcak, normal zamanlarda geriye yaslanmış durumda durucak ve soundcheckimizi volume pedal işte ortalarda biryerdeyken mi yapacaz;

yoksa:

2)Normalde hep full durucak volume pedal, sonuna kadar açık olarak yani, öyle soundcheck imizi yapacağız, sonra soloyu atan arkadaş değil öbür arkadaş kısacak ritim gitarı böylece solo ortaya çıkacak...

hangisi veya başka bir formülü olan varsa anlatırsa çok memnun olurum. Çok acil bir durum acele bir cevaba ihtiyacım olmasa rahatsız etmezdim. :) Teşekkürler...

1. söylediğin gibi aynen o şekilde

hayır, zaten burda amaç soloyu duyurmaksa en iyi yöntem bu ama gitarist arkadaşın solodan sonra ritme geçince pedalı hemen kısması lazım yoksa bizim gruptaki gibi yer kalayı :roll:

peki bişey daha sormam gerekio, aradaki 2 gitaristin volume ünü nası ayarlıcaz, yani arada bi yerde sabitlemek gerekiyo, 2 mizin de aynı volume de çalabilmemiz için normalde yani. Onu nası yapcaz, arkasına bişey mi sıkıştırcaz pedalın :=)

bir de şimdi volume pedalı atıyorum yarısına kadar açınca sanki biraz gain azalıyo gibi geldi bana, biz death&doom çalıoruz yani hayvan gibi distortion a ihtiyacımız oluyo. nası yapacaz o işi?

Geri