Kesin Olarak Bu Tekniğe (teoriye Gam Vs ) Çalışırdım Dediğiniz Şeyler ?

'Müzik - Genel' forumunda bababon tarafından 20 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

 1. Soruyu daha çok sadeleştiriyorum.
  Konuyu buradaki deneyimli bireylerin bize yardımcı olması ve gençlere yol göstermesi açısından açtım.
  Herkesin bir zayıf vardır gitarda, merak ettiği ya da çalışmaya üşendiği teknikler(sweep picking tapping vs). Teorik dalda eksik olduğunu düşündüğünüz şeyler ( nota okuma vs vs)
  Şimdi deneyimli ve büyük arkadaşlardan, abilerden yorum bekliyorum. Gitar anlamında, şimdiki aklım olsa gençken "şuna şuna" çalışırdım dediğiniz bir şey var mı? ya şunu öğrenseydim daha iyi olurdu dediğiniz neler var ? Eminim bu konu herkese bazı konularda fikir verecektir.
  Teşekkürler.
   
  llAnkall bunu beğendi.
 2. Güzel konu. :) Herkes az çok bir şeyler yazar umarım.
   
 3. 1)Notaların yerleri = Eksik kalmayacak biçimde, klavyenin heryerinde. Herhangi bir perdedeki notanın adını söylemek için geçen süre, kişinin "Adın ne ?" sorusuna yanıt vermek için geçen süre kadar olmalı :)
  2) Temel triad ve 7li akor arpejlerini tüm klavyede çalmak için bir sistem öğrenmek. Örnek: F maj 7 arpejini klavyeni başından sonuna herhangi bir pozisyon veya perdeden aynı rahatlıkla çalabilecek ve klavyede notalarını görebilecek düzeye gelmek.
  3) 2 nolu maddeyi majör dizi ve minör pentatonik için de geliştirmek. Diğer diziler de var onların önemi ikincil)
  Bu üçü olursa, ortalama tekniğiniz bile olsa fark etmez. Pek çok gitaristten çok daha önde olursunuz. Pek çok şeyi çok daha çalarsınız. Kulağınız da gelişir, çünkü klavye ile sağlam bir bağınız olur.
  Bunlar yoksa istedipiniz kadar tekniğiniz olsun, bir şeylere sıkışıp kalırsınız.
  Bunları önceden anlamış olsam, çok daha önce ve çok daha fazla çalışırdım bu şekilde.
   
  Son düzenleme: 20 Ocak 2016
  Gargi, tunckk, Halilozz ve 9 kişi daha bunu beğendi.
 4. Önceki yazıyı silerek madem temelden birşey istediniz öyleyse öyle yazayım, zira barrios girizgah yapmış.

  Sinyal akışı; sesleri duyarak ayırd etmek, hafızada tutmak, hafızadan geri çağırmak, geri çağırdığınız sesleri söylemek ve/veya gitarda çalabilmek. Bir nevi analog-dijital-analog akışı. Burada gitar yerine başka sazları da koysanız müzik yapmanın akışı bu. Yapılacak idman-hazırlık ve vizyon her bir maddeye hizmet etmiyorsa müzisyenlik bilgi/tecrübe/hüneri vermede yetersiz kalacaktır. Sonra somut birşeyler yazarım tekrardan.
   
  Son düzenleme: 20 Ocak 2016
  llAnkall bunu beğendi.
 5. Bir gitarist arkadaş geçenlerde zarzor akoru basıp bir yandan " minmaj7 akoru bana hiçbirşey ifade etmiyor" demişti. Duymak ve dinlemek ...boşver, ee sonra dedim.....

  1. Duyduğunuz melodiyi çalabilmek.
  2. Çaldığınızı aynı anda söyleyebilmek.
  3. Aklınıza gelen melodiyi, mırıldanıp çalabilmek.
  4. Mutlaka film temaları ( pempe panter benzeri ), çocuk şarkıları, klasik temaları ( mozart..) tek telde sonra el oynatmadan bir pozisyonda çalmayı bilin.
  5. Elinizi oynatmadan sabit bir pozisyonda C major gamını ve tüm aldığı akorlarını çalın.
  6. C major gam ve akorlarını ( hem dizinin aldığı akorları hem de C major akorunun çevrimlerini ) tüm klavyede çalın söyleyin.
  7. Akorlarla beraber arpejlerini de ( C maj ) hem çalın hem tek tek seslerini söyleyin.

  Bu ilk 7 madde ( bayılırım kutsal sayılara ) sözgelimi 1 haftada akıcı hale gelsin, sonra verilecek dopingle zıplarsınız ama yine ne kadar duyabildiğinize bağlı.
   
  llAnkall bunu beğendi.
 6. herhangi bir müzik aletinden çıkan sesi duyduğunuzda onun hangi nota olduğunu bilecek seviyede olduğunuzda gitara içinizden gelen herşeyi aktarabilirsiniz. fakat buna nasıl çalışılır onu ben de bilmiyorum şuan bunu yapmaya çalışıyorum. Bilenler yardım etsin.
   
 7. Herkes çok önemli bilgiler vermiş. Ben de bir kitap önereceğim :
  The Advancing Guitarist- Mick Goodrick
   
  J-P ve llAnkall bunu beğendi.
 8. Çok yararlı bir konu olmus ...
   
  bababon bunu beğendi.
 9. bu öneriyi dinlemek isteyen şöyle birşey kullanabilir :
  [​IMG]


  aliexpresste 1-1,5 dolar gibi birşey olması lazım.
   
  Gargi, HmzGkgz ve llAnkall bunu beğendi.
 10. Tapping ve legato karışımı rifflere bu ara fena takıldım. Hatta ortaya çıkan sonuçlardan biri şöyle oldu;  Teknik gelişimden ziyade üretim odaklı giderim hep yıllardır, iyi bir saplantı değil biliyorum fakat alışkanlık olmuş tembellik.
   
  bababon bunu beğendi.
 11. Bu etiketleri çıkarttıktan sonra da hafızada kalıp kalmadığını denediniz mi bu bilgilerin ? Bana hep tembellik yapabilir gibi gelmiştir bu yöntem.
   
 12. Piyano tuşları üstüne yazı yazmak gibi birşey bu, onda memorize etmek çok daha kolay fakat ona rağmen yasak. Bence hiçbir artısı olmaz
   
 13. Aslında ikisi de. Daha çok kişinin ciddiyetine bağlı. Klavyeyi parçalara bölüp çalışınca(ki bu cümlenin en önemli noktası çalışmak) aklınızda kalmaya başlıyor. Gamlara çalışırken bunu kulanıp diğer gitarımla antrenman yaptığımda birşeyler kalıyordu. En azından hayal ettiğinizde gözünüzün önüne 3. fret, 6. fret değil, d ve f olarak geliyor.
  Fakat öylesine takılırken, pozisyon değiştireceğim zaman kopya çekiyorum, bu sefer inlaylar çok açık olmadığından ve klavye bu şekilde karışık durduğundan aklımda kalmıyor.
  İyiye kullanıldığında iyi, kötüye kullanıldığında kötü bana göre.
   
  barrios bunu beğendi.
 14. Klavyede notaları ya nota deşifre çalışarak -ki uzun ve en profesyonel yoldur- ya da bu uzun yolun içindeki duraklardan sadece biri olan interval çalışması ile ( öncelikli oktav ve 5'li olmak üzere ) öğrenirsiniz, papağan gibi ezber edilmeye çalışılmaz zaten ezberlenemez de. Bir de çok önemli bir şey; gitarda temelde 4 ilavesiyle 5 bölge düşünün. İlki ilk 4 fret, ikincisi 5-8, üçüncüsü 9-12, dördüncü 12-15. İlave 5. bölge 15'den sonrası olarak düşünün. Bu tüyo çok işinize yarar. Ayrıca gitrarda tüm pozistonlarda notaları oturtmadan önce en zoru olan ilk 4 fret bölgesini iyi çalışın. Orada akor ve melodi hatta solo çalmaya çalışın bakın ne kadar zor gelecek. Gitaristlerin en zorlandığı bölgedir 1-4 arası, denemesi bedava.

  Gitar oldukça disiplin gerektiren bir saz, herkesde bir heves bir heves tam Türk işi, sonrasını getirmede hep aynı sistemsizlik, "bir kestirme yol " bulma merakı, "şimdi onca şey ne işime yarayacak" vizyonsuzluğu, biraz böyle yani darılmayın da, hatta darılın kızın artık. Hep aynı sorular, her forumda. Bilgi yığılıp artarak gider, bizde ise her gelen sıranın başın kaynak yapmak ister gibi bir psikoloji ile herşeyi baştan aldırıyor, artık bu temel sorulara internette tonla makale var, ingilizce bilmiyorum demeyin onu da artık biraz öğrensen okunuyor yani. Milyonları gitarlara bayılıp üç beş de ders almaya gitseniz neler öğreneceksiniz, onu da yapmayalım, kitaptan çalışmayalım, soralım söylesinler ile işte verdiğimiz cevaplara da pek dönen yok. "Yani şunu yaptım şöyle oldu" diye birşey görmedim. Soru çok sorulmuş iyi güzel de öylece bırakılmış başlıkla dolu forumlar. Eski başlıklarda görünüyor. Neyse yeter bu kadar.
   
  Son düzenleme: 22 Ocak 2016
  erenkavukcu, barrios ve O.2. bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş