Gitar ve Ekipmanı hakkında (sorunlarınız)

arkadaslar biz iki arkadas birimiz salak birimiz solak olmak üzere iki tane ıbanez rg170dx modelinden almak istiyoruz sizin bize tavsiye etceniz veya bu rg170 hakkında bilgi verirseniz cok makbule gecer... birasda fiyatları hakkında bilgi..:) (BU ARADA PARAMIZ 250 300 YTL )

simdiden tesekkürler hersey GİTAR İÇİN :))

herhangi bir kişiye kasti anlamda hakaret içeren bir biçimde kullanılmadığı sürece böyle kelimeler forumda yasak değil ki? adamın tekinin "boss cs3 çok salak bir alettir" demesi gibi.ayrıca burda sağlak olan kendisi mi yoksa diğer arkadaşımı olduğunuda bilmiyoruz.bir sorun göremedim.

yaw ben burda bi hakaret var düzelt anlamında demedim kötü duruo duruyo die dedim yani sanki kendisene yada arkadaşına salak dio gibi....benimkisi sadece oluşan komik duruma bi öneri yoksa herkes memnunsa benim için hiç bi sorun yok...

beyler ben washburn x10 kullanıyorum ve tel takımını değiştirecem bu güne kadar hep 0.09 dadario kullanıyordum fakat 0.10 alsam ne gibi farklılıklar olr sapta atma yapablirmi şu ana kadarda sapta hiç atma olmadı ufak aylardan sonra nerdeyse 2 yıldır aynı ve hiç bi şey yoh bir de bu telleri kalınlaştırmam seste ne gibi etki yapar

trem1dc1.jpg

trem12wg0.jpg

Alttaki resimde mavi kare içinde aldığım gibi, tremolonun sol tarafı , floyd post'un üzerine çıkıyor sürekli , yerine takıyorum tekrardan çıkıyor :)

Ne yapmam gerekir?

slm arkadaslar ben de kore ibanez s 470 var ve ben bu gıtarı adam etmek ıstıyorum aslında kotu gıder deel ama modıfıye etmek ıstıyorum emg 89 - 89 mu 81 - 85 mı taksam ve baska ne yapabılırım push pull volume potansı normal potans mı kulannasam ve bırsuru sey 500 ytl dkar param var

Selam arkadaşlar,
bugün gitarı elime aldığımda farkettim ki gitarda kaln mi telinde 8. ve 9. perde aynı notayı veriyor. yani cızlama oluyor ve 8-9 arasında fark olmuyor. telin alçaklığından cızladığını düşündüm yükselltim ve buna rağmen yine 8-9 aynı. diğer perdelerde hiç bir şekilde cızlama yok.. sadece 8-9 perdelerde oluyor. Perdelerin eridiğini düşünüyorum sizce sorun bu mu yoksa başka bi sorun olabilir mi? Cevaplarınızı bekliyorum. Ne yapmam gerekiyor? şimdiden teşekkür ederim

sorun ne olursa olsun her şekilde bir ustaya göstermek fayda var.belki farketmeden çarptın gitarını ve fret alçaldı.yada gerçekten fretler eridi.leveling işlemi gerekir belkide.yada fretin değişmesi gerekicek.bir baktır derim.

Climaxgitar demiş ki:
Selam arkadaşlar,
bugün gitarı elime aldığımda farkettim ki gitarda kaln mi telinde 8. ve 9. perde aynı notayı veriyor. yani cızlama oluyor ve 8-9 arasında fark olmuyor. telin alçaklığından cızladığını düşündüm yükselltim ve buna rağmen yine 8-9 aynı. diğer perdelerde hiç bir şekilde cızlama yok.. sadece 8-9 perdelerde oluyor. Perdelerin eridiğini düşünüyorum sizce sorun bu mu yoksa başka bi sorun olabilir mi? Cevaplarınızı bekliyorum. Ne yapmam gerekiyor? şimdiden teşekkür ederim

telin kirilmis olabilir, perdelerin erimis olabilir, sap ayarin bozulmus olabilir.

buyuk ihtimalle telin kirilmistir, tam 7. 8. ve 9. perdelerin hizasinda teli bir incele. sol elde sert davraniyorsan bi sure sonra teller katlanabiliyor ve bu duruma yol acabiliyor.

telde birsey yoksa bir luthier'e goster.

Selamlar,
Dün yeni bir elektro gitar aldım (Ibanez GRG 170DX) ; ancak kafama takılan birkaç sorun var:

1. Gitarda bulunan tremolo olayı nedense çok hassas. Bazen palm muting yaparken bile köprüyü aşağı yukarı oynatıp sesi bozabiliyorum. Bu benden mi kaynaklanıyor, yoksa gitara ait bi sorun mu? Nasıl düzeltebilirim?

2. Gitarın volüm ayarını en yükseğe veya en alçağa getirdiğimde bir haşırt-huşurt sesi geliyor. Bu ses olmadan sesi kısmak veya artırmak mümkün değil midir?

3. Gitarın iki adet humbucker manyetiğini elimle oynatabiliyorum. Single coil manyetiğim yerine daha sağlam oturmuş görünüyor.

Arkadaşlar gitarı yeni aldım, ve bir hafta içinde iade edebilme şansım var. Gitarın tonundan vs. memnunum; ancak bu bahsettiğim sorunlar önemli şeylerse yine de satın aldığım firmadan değiştirmelerini veya sorunu düzeltmelerini isteyeceğim.

eğer gitardan memnunsan

elektroniğine baktırıp o hışırtaları düzelttirebilirsin.çok büyük bir sorun olmaz.

floyd rose lu gitarlarda sert palm mute larda tremolo oynayabilir.bu genel bir şey yani her floydlu gitarda olur genelde.arkadaki panelden bir yay ekleyerek tremoloya direnç kazandırabilirsin.senin için kolay olur.

masterofpuppetsasd demiş ki:
eğer gitardan memnunsan

elektroniğine baktırıp o hışırtaları düzelttirebilirsin.çok büyük bir sorun olmaz.

floyd rose lu gitarlarda sert palm mute larda tremolo oynayabilir.bu genel bir şey yani her floydlu gitarda olur genelde.arkadaki panelden bir yay ekleyerek tremoloya direnç kazandırabilirsin.senin için kolay olur.
Cevap için teşekkürler. Sanırım potans ile alakalı bir sorun var; ancak kime baktırılır nasıl olur bilmiyorum.

Şu an gitarın arkasına baktım, iki adet yay takılı. Gitarın yanında verilen allen anahtarlarının yanında bir adet daha yay var. Sanırım bu yayı kastediyorsunuz.

evet o yayı uygun pozisyonda takıp gitarı ona göre akord et.tremolo daha direnc kazanır bu sayede.eğer istanbuldaysan taksim tünelde bir sürü luthier var herhangi birine baktırabilirsin elektronik için.

atrien demiş ki:
Sanırım potans ile alakalı bir sorun var; ancak kime baktırılır nasıl olur bilmiyorum.

Gitari yeni aldigina gore magazadan potansi ucretsiz degistirmelerini isteyebilirsin. kullanilan pot ucuz bir alettir falan ama, ucretsiz degistirmezlerse yerinde olsam gitari iade ederim, hatta belki kafalarinda kirarim, biraz kil bir adamimdir. :LOL: kullanilmadigi icin magazada durmaktan oksitlenmistir muhtemelen pot.

manyetikler de oynayabilir, onemli bir sorun degil bu.

atrien demiş ki:
1. Gitarda bulunan tremolo olayı nedense çok hassas. Bazen palm muting yaparken bile köprüyü aşağı yukarı oynatıp sesi bozabiliyorum. Bu benden mi kaynaklanıyor, yoksa gitara ait bi sorun mu? Nasıl düzeltebilirim?

Selamlar
Bahsettiğin duruma sorundan çok ayar demek daha doğru olur. Bu ayarı nasıl yapacağın ise "Floyd Rose Hakkında Herşey" başlığının, "13) Floyd Rose Nasıl Ayarlanır?" bölümünde mevcut.

edit: sazan gibi atlamışım, zaten cevap verilmiş :)

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. Gitarımda "Fat-10 Bridge" diye bi köprü var. Ibanez üretimi sanırım. Bu orijinal olmasa da gitarımda Floyd Rose olduğu anlamına gelir?

Amma acemi sorular sordum ya, iyi dalga geçen olmadı. :D

Geri