Bir Grupta Bas Gitarın Önemi ?

'Bas Gitar ve Ekipmanları' forumunda gitarizma tarafından 21 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

 1. Selamlar.Benim aklıma bi soru takıldı onu sormak istiyorum.Bas gitarın önemini biliyorum.Ancak bizim grubumuz akustik bir grup yani unplugged müzik yapıyoruz.Bas gitar bu gruba gerekli midir ? Konser,sahne,kayıtlarda belki de yapım şirketlerinde böyle bi istekle karşılaşır mıyız ?
   
 2. Sizin ihtiyacınız olan şey akustik bas gitarı olan bir basçı bence :D
   
  Mustafa İLKER bunu beğendi.
 3. Akustik performanslarda akustik bas gitar olur diye bir zorunluluk yok tabi ki. Akustik bas gitara sahip olmayan bas gitarist, elektrik bas gitar ile de çalabilir. Mikser ya da amfi üzerinden o tonu yakalayabilir. Elektrik gitar gibi düşünmeyin lütfen. Bunun en güzel örneklerinden birisi de hemde bu forumda bulunan The Madcap grubu. Ankara Crossroads'da akustik performanslar veriyorlar ve bas gitaristleri akustik bas kullanmıyor. Ama hiç de kötü durmuyor akustik bas kullanmamasından dolayı. Forumda videolar bulunuyor, dinleyebilirsiniz.

  Bas gitar bu gruba gerekli midir sorusuna da şunu diyeyim, performans akustik de olsa elektrik de olsa bas gitar gerekiyor bana göre. Yoksa ciddi anlamda davulun yanında altyapı boş kalıyor. Elektrik veya akustik gitar ile tamamlanamıyor o altyapı.
   
  Mustafa İLKER bunu beğendi.
 4. Yok hocam akustik falan diyince şakasına dedim öyle :) Yoksa tabiiki elektrik bas da kullanılabilir.. Ancak bir bas gitarist kesinlikle şart bence.
   
 5. Bass gitar dolgunluğu sağlıyor. Ben metal müzikle uğraştığım için çok göze batmıyor ama olmadığında kulak tırmalayıcı geliyor bana. Ama stüdyoya gitmeye üşendiğimde "Bas gitar önemsiz ben gelmeyeyim." bahanesini kullanmaya çalışıyorum. Yemiyorlar ama olsun :D
   
 6. Bir de meseleye şöyle bakın : Akustik enstrümanlarla icra edilen jazz müziğinde temel 3 enstrüman vardır. Davul, bass ve piano. Diğerleri hep bu 3 enstrümanın üzerine inşa olur.
   
  MetalAddiction, NecroBass ve tee bunu beğendi.
 7. Yaptığınız işe uzaktan bi' bakınca "bunda bi şey eksik yahu" demiyorsanız, isterseniz bass'sız yaparsınız, ister gitarsız, ister volaksiz.
   
  gitarizma bunu beğendi.
 8. Doors grubunda basçı yoktu ama klavye ile bu açığı kapatıyorlardı. Sizin de melodilerinizde doğru enstruman dağılımı yaparsanız ihtiyaç olmayabilir, ama muhtemelen olursa daha iyi olur :)
   
 9. Bas batı müziğinin temelidir. Bassız ortaya çıkacak frekans yığını kulağı bir yerde yoracaktır da, diğer orta ve tiz frekanslı enstrumanlarla iç içe geçen bas kulakta daha yumuşak bir etki bırakır, diğer enstrumanların da toplam da duyumunu olumlu etkiler, tabi ideal ayarlamalar yakalandığı taktirde. Ayrıca bas psikolojik olarak insanı müziğe çeker, otoritesi ve gücü vardır. Bas ritmi armoniyi melodiyi bünyesinde toplayan orkestranın motorudur hele davul veya ritimcilerle düşünüldüğünde.
   
 10. En mantıklı sizin yorumunuzu buldum.Kendi müziğimize göre belirlemeliyiz.Teşeküürler
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş