Driveları Verimli Olan Ampli

Şu an sahip olduğum Blues jr III amfim benim genelde çalmayı sevdiğim blues tonlarında çok tatmin edici ve gayet mutluyum. Lakin shredding olayında ve biraz işler sertleştiğinde doğal olarak amfim yetersiz kalıyor. Bana 500-600 tl bandında ikinci el kafa ampli önerileriniz ne olur ? blues jr ı kabin olarak kullanabilirmiyim yoksa ayrı bir kabin şart mı (gerek teknik açıdan gerekse istenilen ton açısından) ? Şu an aklımda Orange MicroTerror veya HT 1 var.

Drive konusunda beklentin crunchy şeylere gidecek kadar mı yoksa doğrudan metal çalınabilecek sertlikte birşey mi bekliyorsun belirtirsen çok daha yardımcı olabiliriz bence.

Öncelikle kombo amfiye dışarıdan bi giriş yapabileceğini sanmıyorum. Eğer HT1 düşünürsen ve emulated outputu varsa(Benim HT20'mde vardı) onu fx looptan girersen birinin pre birinin power katını iptal ederek işin içinden çıkabilirsin diye düşünüyorum ancak gereksiz çaba dolu bir işlem gibi görünüyor verimini de bilemiyorum.

Eğer mevzu sadece bir miktar canlı tonlara ihtiyaç duyan sololarsa ht1 iş görebilir hatta ht5 kombo alırsan kabinle falan da çok uğraşmak zorunda kalmazsın. Orange'ı bizzat denedim hatta 4 12 marshall kabin ile denedim ama bana çok tat vermedi, ton aralığı çok geniş değildi ve sadece drive katı vardı clean gibi bir opsiyonu yoktu(yanlışım olabilir bi kontrol et sen yine) Ama bunu aldığında da yine bir kabine ihtiyaç duyacaksın.

Sana 3. bir alternatif olarak lambalıdan ziyade transistörlü amfi tavsiyesinde bulunmak isterim çünkü evde çalarken benim denediğim kadarıyla sesi belli bir seviye üstüne çekmeden sololarda driveın akıcılığını hissedemiyorsun. Benzer durum solid state amfilerde olmuyor/daha az oluyor. Eğer niyetin metale kaymaksa randallın, hughes & kettnerın çok güzel kombo amfileri bulunmakta, eğer illa lamba olsun derdindeysen de ht5 ve ht5 metalin kombo modelleri isteğini en zahmetsiz şekilde karşılar gibi göründü bana.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
tolga abi mesajın için teşekkürler, orange bana da biraz tatsız geldi, belki ht1 ile giriş yapıp sonrasında ht5 gibi bi amfi düşünebilirim zaten maddi olarak da ht1 daha uygun olacak gibi duruyor.

İyi de 500 600 bandında HT5 kim sata? HT1 olsa belki. Onu da emulated outputtan başka amfinin loopuna girilemiyor gibi hatırlıyorum. EO bir tür kabin simülasyonu zira.

Ama HT1 için BJ'u kabin olarak kullanabilirsin. Doğru şekilde kablo kullanman veya yaptırman gerek.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İyi de 500 600 bandında HT5 kim sata? HT1 olsa belki. Onu da emulated outputtan başka amfinin loopuna girilemiyor gibi hatırlıyorum. EO bir tür kabin simülasyonu zira.

Ama HT1 için BJ'u kabin olarak kullanabilirsin. Doğru şekilde kablo kullanman veya yaptırman gerek.

Hocam tolga abi ileriye dönük para biriktirip ht5 almayı kast etti sanırım. Ama şu an durumum ht1 ile sınırlı ki bu durum beni üzmüyor evde daha verimli kullanabilmek açısından.

Amaç drive almak ise yani amfi önceliğin yoksa; Ben Hot rod deluxe ve drive pedalları kullanıyorum. Her tarz çekebiliyorum. Sendeki amfi pedallar ile iyi geçinebilen bir amfi. Bu seçeneğide düşünebilirsin.

Amaç drive almak ise yani amfi önceliğin yoksa; Ben Hot rod deluxe ve drive pedalları kullanıyorum. Her tarz çekebiliyorum. Sendeki amfi pedallar ile iyi geçinebilen bir amfi. Bu seçeneğide düşünebilirsin.
Bunu ben bana komşu olan bir abimde denedim. Kesinlikle clean olarak nefis tonu olan bir amfi. Drive olarak çok fizzy geldi bana. Fakat önüne hangi pedalı koyarsan koy aynen istediğin tonu alıyorsun. Kesinlikle pedallarla kullanarak her tarz müzik yapılabilecek bir amfi.

Ben daha önce Blues Jr kullanmış, halen de Night Train ve HT-1RH sahibi biri olarak söyleyeyim, HT-1 evde özellikle kulaklıkla falan kullanılabilecek bir amfi ancak emulated output çıkışı kabin ile kullanıldığında bana hiç tat vermedi, HT-5 bu konuda daha iyi olabilir, ayrıca fx loop da var. İmkanın varsa bir mağazada falan denemende fayda var derim.

Şu an sahip olduğum Blues jr III amfim benim genelde çalmayı sevdiğim blues tonlarında çok tatmin edici ve gayet mutluyum. Lakin shredding olayında ve biraz işler sertleştiğinde doğal olarak amfim yetersiz kalıyor. Bana 500-600 tl bandında ikinci el kafa ampli önerileriniz ne olur ? blues jr ı kabin olarak kullanabilirmiyim yoksa ayrı bir kabin şart mı (gerek teknik açıdan gerekse istenilen ton açısından) ? Şu an aklımda Orange MicroTerror veya HT 1 var.
Sende ki duruma benzer bi durum bendede var 60 watt lambalı bi fender kafa amfim var, Cam gibi cleanlerin yanında , tatmin etmeyen bi drive ı var ve çözümü ht1de buldum. 1 aya yakındır kullanıyorum ve eksik hissetiğim tek bir yanı yok .

Hocam tolga abi ileriye dönük para biriktirip ht5 almayı kast etti sanırım. Ama şu an durumum ht1 ile sınırlı ki bu durum beni üzmüyor evde daha verimli kullanabilmek açısından.

Eyvallah. Fırsatın olursa bir Ibanez Tube King dene derim. Kurcalayınca gayet güzel tonlar çıkıyor. Bir dezavantajı, amfinin sesini açtıkça eq ile o ses seviyesine göre tekrar ayarlaman gerekiyor.

Benim de elimde Laney'in 80'lerden kalma solidstate bir amfisi var. Ht1'i veya vox 'un night train gibi bir kafa amfisini bendeki solidstate amfiye send return den girip laneyi kabin olarak kullanabilir miyim? Eğer böyle bir şey mümkünse @hackeiommi hocam kablo yaptırmak gerektiğinden bahsetmişsiniz. Biraz açıklar mısınız?

Kombo bir amfiyi kabin olarak kullanmak için bir ucu bildiğimiz jak, diğer ucu da iki kutbuna birer kıskaç şeklinde kablo yaptırmak gerekir ki tak çıkar ile uğraşmadan kabloyu kolayca hoparlöre bağlayıp işi bitince çıkarabilesin.

Bahsettiğim kıskaçlar şu şekilde:

New-350mm-500mm-length-red-black-wires.jpg

EKLEME: Loop'tan amfiyi Laney'e girersen, lambalının güç katını iptal etmiş olursun. Ton da farklı gelir.

Son düzenleme:
Basit, ufak bir taşıma amfisi ararken nerelere gelmişim :D Hakan hocam teşekkür ederim bilgi için. Yine de bi kenarda dursun. Kıskaç vs beni aştı şimdilik.

Geri