Kadanslar Hakkında

'Müzik - Genel' forumunda lalasolla tarafından 22 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

 1. Öncelikle böyle değerli bir forumun üyesi olmaktan onur duyduğumu belirtmek istiyorum. Yaklaşık 1 senedir bas gitarla ilgileniyorum.Zafer hocamızın metod kitabında kadanslara kadar geldim.Fakat kadansın ne olduğunu tam manasıyla kavrayamadım. Kadans nedir ? Pratikte nasıl kullanılır ? Nasıl çalışılması ve kavranması gerekir ?

  İlginiz için teşekkür ederim.
   
 2. Kadanslar için klasik armoni kitabıyla çalışmak daha bir oturaklıdır, zira bu ismi artık klasik dışında pek kullanmıyoruz da. Daha çok changes, chord progression gibi isimlendiriliyor cazdan bu yana. Kısaca bas dünyası için de geçerli mi geçerli önemli mi önemli. Örnekler;

  1. I-IV-V
  2. I-vi-IV-V
  3. I-vi-ii-V

  Yukarıdaki formülleri C major için düşünün önce; sonra beşliler/dörtlüler çemberi üstünden devam edebilirsiniz. Pozisyona göre, groove ve feeling ile beraber müzikal olarak yorumlarsınız. Parçalarda çokca duyarsınız, temel geçişler çünkü.

  1. C-F-G
  2. C-Am-F-G
  3. C-Am-Dm-G

  Bu akorları iki ölçüde bir, her ölçüde bir veya her ölçüde 2 tane kullanabilirsiniz bu değişkenlik gösterir. Önce sadece kök ses, sonra triad veya arpej olarak, zamanla scale olarak çalmaya doğru gider. Uzun mevzu kısaca böyle anlatmak mümkün.
   
  lalasolla bunu beğendi.
 3. çalışabileceğim kaynak tavsiyeniz var mı acaba?

  @alpus
   
 4. Yeniysen tek başına kitaptan yürütmen zor, daha doğrusu bir kitaptan sadece bir şeyi öğrenirsin okuldaki gibi yani. Bir sürü kitaba girmen lazım ki, repertuarı, doğaçlaması, tekniği, notası, kulağı hangi birine bakacaksın. Ciddi çalışanlara ders veriyorum. Ayrıca youtube bas cover videolarıma bakabilirsin imzamdan. Elindeki kitaptan öğrendiklerinle de repertuar çalışabilirsin yararlı olur.
   
  lalasolla bunu beğendi.
 5. Caz muziginde akor dizileri- nail yavuzoglu. Her ne kadar konuyu anlatis tarzini bir turlu sevemesem de (makalesini kitaba donusturmus gibi hissettim) kadanslari acikca anlayabiliyorsunuz. Parcanin sonunda kullanilan melodilere ornek vermiş hoca, bilinen jazz eserlerinin kadanslarini incelemis. Elinizin altinda olmasinda fayda var
   
  lalasolla bunu beğendi.
 6. @KoNt87 müzik bilgisi olmayan biri için fazla ağır mı kitap ?
   
 7. Evet, Yavuzoğlu'nun o kitabı ağırdır ve caza spesifiktir.
  Kadans, teknik olarak akor dizisinin "sonlanma" durumudur, dilbilgisindeki "nokta"ya benzer. Ancak her kadans da aynı şekilde bitmiş etkisi vermez.
  Alpus'un dediği bence de önemli, klasik anlamda kadans mantığından ziyade "fonksiyonel armoni" denilen şeyi çalışmak artık daha mantıklı. Bu mantıkla klasik müzikteki kadansları da çözersiniz.
  Öncelikle bir majör dizinin sesleri üzerine kurulan akorları eksiksiz öğrenin. Ardından bu akorların işlevlerini öğrenin. Temel olarak 3 grupta işlev gösterirler (subdominant, dominant ve tonik) ve genel olarak subdominant-dominant-tonik-subdominant... şeklinde bir döngü söz konusudur. Bu akışta atlanan basamaklar olabilir ya da bu basamaklar toniğe varmadan önce epey "oyalanabilirler" ama sonuçta yaratılan gerilim, tonik işlevdeki akora bağlanarak çözülür. Kadasnın mantığı kısaca budur. Tabii ki bir kadans bitince bir başka müzik cümlesi için aynı süreç tekrar işler.
  Şu site iyidir. Ama caz kafası ile yazılmış o da:
  Functional Harmony
   
  uvidinli ve lalasolla bunu beğendi.
 8. Bu tür yani kadans, çözülme, modalite gibi mevzulara takılmayın arkadaşlar bu işin bilim kısmı. Müziği müzik içinde algılayın, yani bir şarkı duydun kafanda bunu çalabiliyor, ıslıkla mırıldanıyor musun, elinle vuruşları doğru verip insanlara tarif edebiliyor musun işin damarı budur. Eğer bu zayıfsa zaten müzisyenlik damarı yoktur diyelim, kestirmeden, uzatmaya gelmez. Varsa akar gider su misali. Ayrıca hafızanızı müzikle doldurmak da çok önemli, müzik dinleme kültürü olmayan müzisyencilik oynayan "gitarist"ler tanıyorum resmen. Dinleyerek anlamadığın şeyi kağıt üstünde anlaman mümkün değil.

  Basçı olmak ya da hadi çalışmak için diyelim için en temelde 3 şey;

  1. ritim duygusu : hem nota üstünde, hem uygulama tabi clickle çalışmalar
  2. armoni ve nota : nota kesin, armoni aşama aşama gelir. I-IV-V benzeri yapılar, 12 ton arpej, akor, skala ...
  3. müzik stilleri ve orkestra içinde çalım : groovela dolu hafıza, reggae nasıldır hop, boogie woogie, walking hoop bunlar olmalı.

  Nail Yavuzoğlu akademik ilmi yanı olan bir müzik adamı, o kitabı da var elimde evet harika fakat ona bakarak müzik yapamazsınız şu durumda, ayrı mevzuların kitapları. Newton'u bi anlayın da sonra uzay-zaman sularına akarsınız.

  Bu arada üstte mesajımda herşeyin özetinin özetini verdim, bundan ala kaynak mı olur. Herşeyi bir anda yemeğe çalışmayın.
  Bundan önemlisi boşver kaynağı şunu bunu, repertuar biriktirin, dinleyin baslarını, melodilieri, şan partilerini hatta, kick-trampet-hihat yüyüşünü ezberleyin şarkıların. 10 yaşında var yoktum Edip Akbayram, Barış Manço albümlerindeki arkada çalan o kalın sesli aleti dinlerdim, sonra öğrendik ki o kalın sese pes ses deniyormuş, alete de bas. Bu iş böyle yürür.
   
  Son düzenleme: 23 Ocak 2016
 9. Yazdıklarınız çok önemli benim için. Teşekkür ederim , hepsi ulaşması gereken yere ulaştı.
   
 10. Rica ederim, böyle yazınca da pek bir eksik oluyor ama fikir verir en azından.
   
  lalasolla bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş