Orada Bir Adam Çalıyor (estas Tonne) - Sokak Müzisyenliği

'Müzik - Genel' forumunda Gargi tarafından 22 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

 1. Bir çok müzik türü dinledim. Lakin dikkatimi çeken, şu iki aydır başka bir durum var.
  "Sokak müzisyenliği" diye adlandırdığım, postmodern bir akım. Gerek youtube videoları, gerekse zamanla daha çok yayılan ve farkına vardığımız birbirinden yetenekli insanlar.
  Bir çoğu sokakta çalıyor. Youtube sayesinde onlarca yetenekli sokak sanatçıları ve müzisyenleri tanıdık.
  Sokak müzisyenlerinde gördüğüm en önemli durum yaptıkları müzik tarzının, salt kurallar ve teknikler dahilinde olmadıkları yönünde. Hepsinin yetenekleri ve teknik yetenekleri "az veya çok" olmasının yanında, bu işi biraz daha zevk usulünde yaptıkları ve derin kaygılar, stres ile müziği icra etmedikleri yönünde.

  Buradan hareketle araştırmalarımı daha derinlere ittim.(youtube) Tek tek sokak müzisyenlerin videolarını izledim. Tarzlarına baktım. Özellikle post-modern dediğimiz, salt toplumsal ve modern oluşumların uzağında kalmış bu insanların müziğine odaklandım.

  Bir iki ay önce karşılaştığım bir video, sokakta müzisyenlik yapan bir insanın icrasınında, etrafındaki insanlara nasıl hipnotik bir etki yarattığını gösterdi. Örnek video.


  Sokak müzisyenlerini, tekniksel bir kategoriye dahil edemiyorum. Haklarında ne "üstün" teknik ne "düşük" teknik diyebiliyorum. Keza müziği dinletiyor, müziği kendine çekiyor. Biraz daha dolaylı yoldan müziğe katkı sağladıklarına inanıyorum.
  Yukarıdaki videoları izleyebilirsiniz. Dikkatimi çeken nokta şudur ki, trafik "iniş çıkışlar" konusunda bu tarz dengeli müzik yapan kişi sayısına az rastladım.

  Bu arkadaşı araştırmalarım dahilinde, kendisi dünya turuna çıktığını, gitarıyla dünyayı dolaştığını, sokaklarda müziğini icra ettiğini gördüm. Ayrıca Türkiye'ye de gelmiştir. Daha sonra kendisi hakkında biraz araştırmam sonucu, kendi ifadeleriyle genel anlamda "meditasyon" dan bahsetmiştir.
  Doğu felsefesinde "kundalin enerjisi" denilen enerjiden bahsettiğini duydum. Yani Estas Tonne, genel anlamda ruhsal tabanlı insan olduğunu görebiliyorum.
  Bir başka gözlemlediğim nokta ise, bu adamı video çeken insanların ( yukarıdaki paylaştığım video) Estas tonne sayesinde youtubeden gayet efsane gelir ettiklerini gördüm. Tabi ki estas tonnenin bu parayla en direk işi yok. ( yorumlara ve internet ortamında derin olmayan ufak çaplı araştırmam sonucu - daha fazla bilgisi olan aydınlatabilir)

  Dikkatimi çeken ve aslında sonuna kadar izlediğimde hayranlık ve şaşkınlık içinde kaldığım, Epik bir anlatımla çekilen alttaki video oldu.  İnsanlar ilk başta pek dikkat etmiyor. Adam çalıyor ve video esnasında insan sesleri duyuluyor. Daha sonrası ise gariptir ki Estas Tonne insanları etkisi altına alıyor. Burada garip olan, insanlar "meditatif" duruma geçiyorlar müzik yoluyla. Sonlara doğru umarsız bir şekilde dans eden insanlar, bayanlar. Ve dahası.
  Baştan sona videoyu çevredeki insanları gözlemleyerek dinledim.( 30 dakika civarı video - eğer zamanı olmayan ilk videoyu izlesin)

  Buraya konu açma gereği duydum, bunun temel sebebi ise turkrock iyi müzisyenlere, kaliteli insanlara ev sahipliği yapabilen bir platform. Merak ettiğim, bu tarz müzik, sokak müzisyenliği ve bu tarz icralar hakkındaki genel şemanız ve düşünceniz nelerdir ? Eğer detaylı konuya dahil olunursa, daha farklı konularda konuşabilir sokak müzisyenliği hakkında.


  Bir de batı dünyasının hem kendi içinde ürettiği felsefeciler (bknz: Jean-Paul Sartre), Ayrıca doğudan batıya geçmiş ruhsal öğretmen denilen(batıya göre) felsefeci ( bkzn: jiddu krishnamurti) (bknz Osho) gibi şahsiyetler, doğu- batı felsefi dengesi arasında köprü vaziyeti gördüğünü düşünüyorum.
  Bunun yanında batıda artan "taoculuk" "zen "yoga" gibi oluşumlar insanların müzik tarzını hafifden değiştirmeye başladığını düşünüyorum. Doğunun batı kültürüne merakı bundan dolayı. Bu işlem biraz daha yavaş işlemesine rağmen, batının doğuya ve felsefesine olan ilgisi gün geçtikçe artmakta olduğunu düşünüyorum. Hatta salt doğu felsefesi değil, doğunun müzik tarzını ve aletlerine ilginin bundan önceki senelere oranla kat ve kat arttığını düşünüyorum. Buda küreselleşmenin bir başka boyutu tabi.
  Neyse konudan sapmadan, iyi dinlemeler

  Not: Yukarıdaki gözlemlerim ve yazımın hepsi öznel bir düşünce sürecidir. Hiç bir kesin yargı yoktur. Keza gözlemlediğim ve kendi çapımda araştırma yaptığım bu konuda, gözlemlerimin hepsi "youtube" gibi sosyal medya gördüklerim ve araştırmalarımla görsel videolar sınırlıdır.
   
 2. modern çağın ozanları :)

  oturup dinlemesek de 100 metre ilerden birisinin birşeyler çalıp söylemesi insanın yüzüne küçük bir tebessüm şeklinde yansıyor.
  öğrencilerin gece gidecekleri bar için para toplamak amacıyla ama grup halinde ama kendi başlarına mini konser vermesi bile bence şehirlerin grileşmesini engelleyen unsurlardan biridir. tabi yüksek sesli olmamalı çünkü biraz uzaktan detaylar duyulmayıp gürültü sanılabiliyor.
  aklıma iki yer geliyor, beyoğlu istiklal, eskişehir doktor caddesi :)
   
  Gargi bunu beğendi.
 3. Zaten youtube videolarını listeme alıp takip ettiğim birisi Estas Tonne, her dinlediğimde de 3-5 videosunu arka arkaya açarım maalesef.. Şimdi de 35 dakika gitti :) Güzel etkisi var adamın, transa geçiriyor..
   
  Gargi bunu beğendi.
 4. "Postmodern" pek bunun için kullanılacak bir kavram değil aslında.
  Modal, yani makamsal müzik burada icra edilen.
  İcra tarzında da, armonik-melodik-ritmik yapıda da bariz flamenko etkisi var. Samimi icra ediyor tabii, bunun da etkisi var. Ancak müzikal anlamda ben biraz bayık buldum. Çünkü armonik olarak fazlasıyla öngörülebilir çalıyor.
   
  Gargi bunu beğendi.
 5. Batı kafası herşeyi kendine yontar, zen'in, yoga'nın, osho'nun kitabını yazar metodunu piyasasını yaratır dağlar kadar bilgi üretir odak noktasını bilgelikten bilgiye oradan güce ve yıkıma getirir. Bir batılı ya da bizim gibi yarı batılı olanlar için bu doğu bilgeliği hep acaip görünme numaraları olarak kalacak kitleler açısından. 60'larda meşhur hippi tayfası ki entellektüel oranı yüksek bir kitleydi, doğu bilgeliğini tüketebilir miyiz sularına girdiler, pop star, uyuşturucu müptelası, büyük ticaret erbapları oldular. Anlamadılar yani, gerek de yok anlamaya filan yeter ki pazarda tezgahda neyi satmadık tatminsizliğine bir yudum su bulsunlar. Bunlar pazar numarası bir yerde, vatandaş çalıyor ama kafası rahat görünüyor.
   
  Son düzenleme: 24 Ocak 2016
  Gargi bunu beğendi.
 6. Misyonu dünyayı dolaşmak ve müziğini icra etmekse taktir edilmeli. Flemenko camiasına kıyaslayacaksak çalışı ortalamanın altında.
   
  Son düzenleme: 24 Ocak 2016
  bababon bunu beğendi.
 7. Umut Sarıkaya karikatürlerine konu olacak bir tip.
   

Bu Sayfayı Paylaş