Anfi? Amfi? Ampli? - Oparlör? Apörlö? Hoparlör?

'Forum Meydanı' forumunda kutuplukondansator tarafından 24 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

1. Herkese merhaba,
    Geçen gün radyoda dinledim, çok hoşuma gitti. Bizim konularla da ilgili olduğundan burada paylaşayım dedim. Bu konudaki karışıklığa son verecek, NTV Radyo - Dil Yaresi Programı'ndan bir Podcast:

sampp, exalseffix, tunckk ve 8 kişi daha bunu beğendi.
  2. Tam dinlemeye başladım şarzım bitti. Şarza taktım telefonu, bu seferde ceyranlar kesildi. Neyse bari çukulata yiyim. :)

Aslında o kadar çok ki yabancı dillerden devşirdiğimiz kelimeler, o yüzden dilimize de oturmuyor işte.

CrimsonKing ve uvidinli bunu beğendi.
  3. Belki konuyla ilgisi yok ama yanlış kullanılan bu sözcüklere "şarz" ı da eklemeye ne dersiniz?

4. Devastator ile aynı anda düşündük galiba:)

devastator bunu beğendi.
  5. Vance&Hines ekzos sesi muhteşem

6. Boğazlarım ağrıyorken, gözlüklerimi kaybettim. Tam da o sırada elektrikler kesilmesin mi!

uvidinli bunu beğendi.
  7. Sözcüklerden ziyade, cümle yapısında da çok hata yapıyoruz aslında.

8. Ampi,apoller,apollo,aşortmant.... duymuşluğum var. :dead:

9. Asr.Rh bunu beğendi.
  10. Çalıştığım fabrikada "Kalite Müdürü" sıfatıyla çalışan şahıs "aporlör" diyor. Beni bir gülme alıyor da, gülemiyorum. Sayesinde içe doğru gülmek diye bir şey keşfettim :D
    Servis şoförümüz de "aşurtman" diyor, yerlere yatıyoruz 15 kişi :D

bomberbass ve oldiesngoldies bunu beğendi.
  11. Hepsi rahatsiz ediyor da sarzi canlı duyunca kulaklarim kaniyor :D

astrocolls ve Cibsın Lö Pol bunu beğendi.
  12. Geçen gün bir başka forumda bir başlık gördüm (forumu ve başlığı açanı ifşa etmeyeceğim), "Ampfi" demişti. Her türlüsünü duydum da, bunu ilk kez duyuyorum. Çok yaratıcı, çok başarılı.

13. O.2.

O.2.

487
    543
    4,656
    Dejenere geçiş olsa gerek. Halk ağızlarının bazılarını tdk kabul etmiş, bazılarını değiştirmiş.

Makine -> macchina (it.)
    Tüyo -> t.o. / ti o - technical order

14. #audiocommando'lardan biri açtı sandım. piyasada hoparlör ve amfi(ampli) için rahat 15-20 farklı söylem sıralanabilir. ülkemizde bu kelimeleri en çok kullananlar, sektör içinde olduğumdan dolayı yaptığım gözlemdir, anadolu'daki müşterilerdi.

değiştirmek değilde ingilizcesini kısaltsak:ROFLMAO: emp:D

Bu Sayfayı Paylaş