Yurtdışından 1500 Euro Üstü Alış-veriş

Selamlar,
Birkaç sorum olacak, bilgili ve tecrübe etmiş arkadaşlar cevaplarsa memnun olurum. (Kulaktan dolma bilgiler olmasın lütfen.)
1- Yurtdışından (Avrupadan) 1500 Euro üstü bir ürün sipariş edersem ödeyeceğim vergi ne kadar oluyor.
2- Bu siparişte tıpkı 1500 Euro altı bir sipariş gibi kapıma kadar gelecek mi ? Vergisini kapıda teslim alırken ödeyebilecek miyim ?
3- Eğer bu siparişi Amerika'dan verirsem Avrupa'ya göre ne gibi değişiklikler olacak.
4- Amerika'dan verdiğim bir siparişi yine Amerika'da yaşayan bir arkadaşımın adresine göndersem ve o arkadaşım bana bunu gönderse nasıl olur, artısı yada eksisi var mıdır ?

1500 euro üstü aletlere ticari mal muamelesi yapıyorlar. Bi şirket yurtdışından ürün ithal ettiği zaman gerekli belgeler ve çıkan masraf ne ise aynısı sizin içinde geçerli olur. Ortada bir şirket olmadığı için işler daha sıkınıtlı oluyor. Gümrük müşavirlik firmasından gümrük müşaviri tutulacak. Ürün ticari kapsamda değerlendirip ona uygun mevzuat ile vergilendirelecek. Buna pulu, imzası ambar ücreti cartı curtu eklenecek. Tabiki müşavirlik firmasınada belli bir ücret ödenecek. Amerikaya gidiş dönüş uçak bileti alıp amerikadan alıp yanınızda getirseniz sanırım daha ucuza gelir...

1500 euro üzeri alışverişinizin gümrükte tutulma ihtimali çok çok yüksek. Bu durumda direkt gümrükten ürünü siz alabilir misiniz bilmiyorum. Benim siparişim İstanbul'da tutulduğu için müşavir tutmuştum. 2014 senesinde bana olan masrafı %20 + %4 vergi , 250 lira müşavir hizmeti, 100 lira noter, 160 lira antrepo, bir de damga pul bedeli mi ne almışlardı ordino sanırım, o da 100 lira civarı olmuştu. Toplamda ürünün %30'u kadar vergi ve ek masraf çıkmıştı. Bu ürün avrupadan geliyor ise %18 + %4 vergi olur.
%18 Avrupadan gelen üründen alınan KDV, Avrupa dışından %20 KDV, bazı istisna ülkeler dışında. Elektrikli gitardan alınan gümrük vergisi ise %3.8 ( yuvarlama %4).
Müşavire sorduğumda bu ürün 1500 euro üzeri olduğu için ithal ticari ürün sınıfına mı girecek diye, sayısı ve gitar olmasından dolayı ticari ürün kapsamına girmez ancak fiyatından dolayı paketin açılıp kontrol edilmesi gerekecek demişti. Ordino, gümrük vergisi, antrepo bedeli derken aslında ticari ürün oldu sanırım : ). Benim gibi safı bir güzel söğüşlediler.
Belki gümrüğe dilekçe gönderseydim, İzmir'de oturuyorum, ürünü Adnan Menderes Havalimanı gümrükten çekmek istiyorum deseydim sadece vergisini öder alırdım. @DaggerStroke yazısına bakınca sanırım bu pek ihtimal dahilinde değilmiş.
Amerikadaki arkadaşınız üzerinden bu ürünü almak isterseniz ne olur sorusunu ben de merak ediyorum.

Kdv bir ülkenin iç pazara yönelik olarak uyguladığı vergi türlerinden biri. Yani yurtdışından gelen ürüne yönelik olarak; a ülkesinden gelen için farklı, b ülkesinden gelen için farklı uygulanmaz. Kdv bir ürün/hizmet grubu için standarttır.

Çoğunlukla %18'i görünce insanlar, "ben bunu biliyorum kdv bu" tepkisi veriyor. O %18-%20 farklılığı kargo ile gelen, değeri 75 euro'nun üzerinde olan ve bireysel kullanıma yönelik eşyalar için uygulanan gümrük vergisi. AB'den gelen için %18, 3. ülkelerden gelen için %20 uygulanmakta.

1-) Böyle bir işlem ; meblağı itibariyle ticari ithalat kapsamına gireceği için , her halükarda bir gümrük müşaviri tutmanız gerekecek. Müşavire noterden vereceğiniz bir vekaletname ile onu sizin adınıza gümrüklerde her türlü işlemi yapması konusunda yetkili kılacaksınız. Kendisi malı gümrükleyip size teslim edecek.
2-) Gitar ithalatında % 3,7 gümrük vergisi (GV) tahakkuk eder. ( Bu oranın 2016 yılındaki düzeyi konusunda bir bilgim yok. Kontrol etmenizde fayda var.)
3-) GV malın fatura üzerinde belirlenmiş C+F veya CIF değeri üzerinden hesaplanır.
4-) Gitar ithalatında bildiğim kadarıyla ÖTV tahakkuku yapılmıyor. ( Ancak bu konuyu da 2016 yılı uygulaması açısından kontrol etmenizde yarar var.)
5-) Ayrıca ; malın C+F/CIF değeri ile bu değer üzerinden üzerinden hesaplanacak gümrük vergisinin toplamı üzerinden %18 KDV tahakkuk ettirilecek. Örneğin malın C+F/CIF değeri 2000 Euro ise ;
2000 * 1,037 = 2074 Euro GV'li maliyet. 2074 *1,18= 2447,32 Euro KDV'li maliyet.
6-) 2447,32 Euro KDV'li maliyetin üzerine ayrıca ; gümrük müşaviri ücreti , noter vekaletname ücreti, ordino bedeli , ardiye bedeli vs. gibi masraflar için min. 1000.-TL masrafı daha hesaplarınıza dahil etmenizde yarar var.

Tabii benim bu yaptığım hesabı ; 2016 açısından güncelliğini sağlayabilmek için , bir gümrük müşavirine teyit ettirmenizde fayda var.

@tunckk yeni aklıma geldiği için ilave ediyorum : Gümrük ; fatura dışında , satıcının düzenlemesi gereken bazı evraklar isteyebilir. Bu durumu kullanacağınız gümrük müşaviri ile netleştirir ve satıcıya bildirirseniz iyi olur. Bu şekilde gereksiz yere acıtıcı gümrük ardiye masrafına katlanmamış olursunuz.

merakımı mazur görün. amazon gibi bazı ihracatcılar gümrük giderlerini önceden depozito olarak tahsil ediyorlar (depozito uygulaması öncesinde taxes duties paid diye bi uygulamaları vardı, onların için biraz sıkıntılı bir uygulamaydı) masraflar taşıma sırasında ödeniyor. ürün 1500 euroyu geçse bu şekilde ordino gümrük uğraşmadan kapımıza getirebilir miyiz?

yine de aracıyla getirtmek veya bizzat getirmekten masraflı olacaktır.

Kdv bir ülkenin iç pazara yönelik olarak uyguladığı vergi türlerinden biri. Yani yurtdışından gelen ürüne yönelik olarak; a ülkesinden gelen için farklı, b ülkesinden gelen için farklı uygulanmaz. Kdv bir ürün/hizmet grubu için standarttır.

Çoğunlukla %18'i görünce insanlar, "ben bunu biliyorum kdv bu" tepkisi veriyor. O %18-%20 farklılığı kargo ile gelen, değeri 75 euro'nun üzerinde olan ve bireysel kullanıma yönelik eşyalar için uygulanan gümrük vergisi. AB'den gelen için %18, 3. ülkelerden gelen için %20 uygulanmakta.

Gümrük birliği sağlanan ülkelerle ticarette gümrük vergisi olmadığından o kağıda gümrük vergisi yazılsa dahi o vergi Aslen KDV'dir. Firmalarda zaten bu tutar böyle bu böyle ama şahıslar bu tutarı indiremedikleri için oraya gümrük vergisi yazıyorlar. Yani aslında bu ticareti yapan ticari işletmeler bu KDV'yi indirebildikleri için şahıslardan daha avantajlılar.

Gümrük birliği sağlanan ülkelerle ticarette gümrük vergisi olmadığından o kağıda gümrük vergisi yazılsa dahi o vergi Aslen KDV'dir. Firmalarda zaten bu tutar böyle bu böyle ama şahıslar bu tutarı indiremedikleri için oraya gümrük vergisi yazıyorlar. Yani aslında bu ticareti yapan ticari işletmeler bu KDV'yi indirebildikleri için şahıslardan daha avantajlılar.
ATR belgesi ile ürün getiren bir ithalatçı iseniz zaten gümrük vergisi söz konusu olmaz AB'den getirdiğiniz ürün için. Bireysel kullanıcı olarak kargo ile ürün getirtiyorsanız, ithalatçı değilsiniz; ATR ile ürün getirmemektesiniz, dolayısıyla Gümrük Birliği avantajından faydalanamazsınız, dolayısıyla gümrük vergisi ödersiniz.

Ürünü hangi ülkeden getirirseniz getirin o KDV'yi ödeyeceksiniz. Sonuçta ürünü iç piyasaya sokuyorsunuz. Bu başka bir mevzuat. Örneğin Almanya'da da %19,5'tur KDV. Dışarıdan ürün getirip Almanya iç pazarına sokacaksınız paşa paşa ödeyeceksiniz bu vergiyi. Yani özetle siz bunu yazınca sadece kargoyla dışarıdan ürün getirtmeye çalışan arkadaşların kafasını karıştırıyorsunuz. Gerek yok. Konuşulan konu o değil.

Geri