Cep Telefonu Alıcam. Yardıma Ihtiyacım Var...

'Forum Meydanı' forumunda insanatomystic tarafından 25 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

1. Selamlar saygılar...

Bugünlerde, eşime bir telefon almak niyetim var. Rakamsal limit en fazla 1400 ("100 tl için vallahi değer" bir durum olur ise 1.500'e de çıkabilirim)

Ancak ben Windows Phone kullandığım için, Android işletim sistemli telefonlardan pek anlamıyorum. Eşim de Android istiyor. Kendimce bir iki cihaz buldum ama yine de sizin deneyim ve görüşlerinize ihtiyaç duydum.

Bulduğum cihazlar;
    LG G3 D855 32 GB

LG G3 D855 32GB Fiyatı, Taksit Seçenekleri ile Satın Al

LG G Flex 2 16 GB

LG G Flex 2 Fiyatı, Taksit Seçenekleri ile Satın Al

Lenovo P1

Lenovo P1 Fiyatı, Taksit Seçenekleri ile Satın Al

Asus Zenfone 2 32 GB

Asus Zenfone 2 32 GB Fiyatı, Taksit Seçenekleri ile Satın Al

Açıkçası LG G Flex 2 Bu listenin içinde, benim gözümde bir tık öne çıkmakta. Ancak yinede bilgi ve desteğe ihtiyacım var. Bu telefonlar arasında hangisini seçmeliyim? Yada bunların dışında önerebileceğiniz bir başka cihaz var mı?

NOT: SAR değeri, firma tarafından açıklanmayan marka ve modelleri hiç düşünmüyorum. Siz de düşünmeyin. :)

2. Ali abi bu üç seçenek arasında G3 doğru bir seçim olur. G Flex 2 benim de çok beğendiğim hatta hepsiburada indirimiyle 1200ün altına gelince almayı düşündüğüm ama kullanıcı yorumlarını okuyunca vazgeçtiğim bir model. Tasarım, yenilik vs. açısından çok harika ama kısa sürede pişman edebilecek bir modele benziyor. Asus da fena değil ama biraz hantal gibi geldi bana.

He benim fikrimi sorarsan kullandığım telefon olan OnePlus One'ı öneririm her zamanki gibi. :D Hatta bütçe de yeterli yeni model olan OnePlus 2 da alınabilir. Tek sıkıntısı Türkiye'de resmi olarak satışı olmadığı için garantisi olmaması. Onun dışında gayet şık, zarif ve fiyat/performans oranı çok yüksek bir telefon. Yazılım desteği de en iyi olan model bana kalırsa.

Kolay gelsin. :)

3. Bir diğer kriterim de o işte. Garanti kapsamında olmalı :)

Peki G3 ile G flex 2 arasındaki fark nedir? Net bir fark göremedim.

4. Selam, Ali eşime zenfone 2 aldım aslında birkaç nedeni var öncelikle 4 gb ram var intel atom işlemci 2.30 ghz 4 çekirdek 13 arka 5 mp on kamera ve oldukça iyi lens kullanılmış zaten resim kalitesinde samsung note 4 ezdi resmen 3000 mah pil vs vs full hd ekran.

5. Whoa...! Ciddi misin? :wideyed:

Aslında benim için öncelikli özellik bu kamera kalitesiydi. Eşim öyle oyundur, falandır filandır takılmaz. Birçoğumuzun eşi gibi :) Ama bol bol ve kaliteli fotoğraf çekmesi gereken bir döneme giriyor şimdi :)

O yüzden ikimiz de, diğer özellikleri bir kenara fotoğraf ve video kalitesi iyi olmalı diyoruz. Görüntüdeki kalite, kaç MP olduğundan önce, lens ile ilgili bir şey.

Diğer özellikleri zaten standart üstü. Peki cidden fotoğraf ve video kalitesi iyi o kadar yahu?

6. Merhaba, verdiğiniz modeller arasında performans olarak sizi en çok memnun edecek olan G Flex 2.
    Lg G3'ün ekranının 2K olması her ne kadar canlı bir ekran olmasına sebebiyet verse de performans düşüşü yaratır. Ayrıca bataryanın daha çabuk tükenmesine neden olur. Verdiğiniz modellerde Snapdragon 801 Ac (LG G3), Snapdragon 810 (G Flex 2), Snapdragon 615 (Vibe 1) ve Intel Atom Z3580 (Zenfone 2) işlemcileri var. Bu bakımdan performans sıralaması yapacak olursak;

G Flex 2>Zenfone 2>G3>Vibe 1

Ayrıca G Flex 2'De snapdragon 810 çip set ile gelen adreno 430 grafik birimi sayesinde diğerlerine nazaran çok daha iyi görüntü işleme performansı alırsınız. Ayrıca G Flex 2'nin ekranı 2K değil 1080P yani Full Hd. Bu 2K'ya göre daha az netlik fakat daha üstün performans ve batarya süresi demek. Onun dışında modellerin bataryaları 3000 mAh, sadece Vibe 1 5000 mAh. Batarya performanslarına göre sıralarsak;

Vibe 1>Zen Fone 2> G Flex 2> G3

Bunun dışında G Flex 2 kavisli bir tasarıma sahip ele oturması açısından ve telefon esniyor. Bu da yanlışlıkla üstüne oturma gibi durumlarda kırılmamasını sağlıyor. Ayrıca bildiğim kadarı ile G Flex serisi özel bir materyalden yapılıyor ve kasası çizildiği zaman kendi kendini onarabiliyor bu malzeme.

Yani ben G Flex 2 derdim.

Edit: Snapdragon 810 çipsetlerde ısınma sorunu vardı şu an hatırladım. Biraz araştırma yapıp bu sorunun çok can sıkıp sıkmayacağına baksanız iyi olacak.

7. Ben de tam G Flex 2 diyorken aşağıdaki inceleme videosun izledim. Bildiğin gömmüşler telefonu. 810'u bir avantaj değil dezavantaj olarak anlatmışlar. Kendime alsam neyse de, hanımın dilinden kurtulamam valla :)

8. Açıkçası SDN'i hiçbir zaman sevmedim çünkü taraflı çekim yapıyorlar. LG G Flex 2'nin çipseti LG G4'ten bile iyiyken nasıl olur da videoda "lg g4 çok daha iyi" derler anlamadım. Benchmark'larda 810, 808'i adeta tokatlıyor. Açıkçası inceleme videosu söz konusu olursa her zaman donanım haberi öneririm ben. Buyrun ben size kullanıcı kulübünün linkini atayım; ★★★★ LG G FLEX 2 ANA KONU★★★★ Bizzat kullanıcıların fikrini okumanız çok daha iyi. Eğer kafanıza yatmazsa başka modeller de önerebilirim elbette. :happy:

HmzGkgz ve insanatomystic bunu beğendi.
  9. O.2.

O.2.

487
    543
    4,656
    eşine alacaksan lenovo vibe p1 düşünebilirsin aslında. şöyle biraz incelemiştik de, fiyat klasmanına göre iyi. 5000 mah pili var ama tüketimi yüksek olabilir, yanılmamak lazım.

g3 bildiğin kötü. kardeşimin hayaliydi ilk çıktığında. sadece mediamarkt'ta bendeki xperia z1 ile kamerasını açıp liveview yaptık. sonuç olarak vazgeçti. kız arkadaşıma aldırmıştım, pişmanım. böyle bir pil verimi yok, ben 1.5 günde bir şarj ederken kız elinde powerbank ile geziyor. zaten plastik oyuncak gibi.

bunların dışında illa ki performans olsun diyorsan xiaomi mi4 var. mi3 ile tanımıştım, lg ekranı, sony cmos sensörü kullanıyordu. üstelik kâr marjı düşük satış yapıyorlar. sadece hafızası artmıyor. hepsiburada dışında satışı yok sanırım. ram diğerlerine göre fazla(3gb).

ayrıca görünüş olarak bakmakta fayda var, bayanlar dikkat eder diye düşünüyorum. takıntı varsa aluminyum kasa darbe halinde şekil değiştiriyor ya da çizikler hoş gözükmeyebiliyor. elle kavramak da biraz zor. ön arka cam olanlar parmak izi dolabiliyor, kolay çizilebiliyorlar(koruyucu yoksa).
    benchmark olaylarına da girmeni tavsiye etmem, sonuçta kimse oyun için kullanmıyor. satış stratejisinden başka birşey değil. ram 2gb altında olmasın yeter. pili daha fazla gitsin diye ekranı siyah beyaz yapıp performansı kısan insanlar var.

10. Şunu belirteyim ben üç seçenek arasında G3 demiştim. :D @O.2. hocamın dediği gibi Xiaomi'nin de güzel telefonları var. Bir ihtimal Meizu da düşünülebilir.
    Ama tek gerçek OnePlus! :LOL::p

Arensnuphis bunu beğendi.
  11. @Arensnuphis Şimdi G Flex 2 yorumlarına baktım. Ekrandan çok şikayetçiler. Ekranda sararma, gri renk değerini algılamama ve karıncalanma gibi sorunlar oluyormuş. Henüz tamamını okumadım ama şimdilik böyle.

@O.2. hocam, Xiomi'yi baya bir inceledim. Güzel cihaza benziyor. Hatta Meizu da öyle. Ama iki cihaz da SAR değerlerini açıklamıyor. Radyasyon yayılımını bilmiyoruz bu cihazların.

Lenovo'ya gelince, evet güzel bir cihaz gibi görünüyor. Ama rakam bazında sanki Asus bir iki tık daha önde gibi...

Bir de, biraz daha paraya kıyıp LG G4'e mi baksam diyorum. Nasıldır değer mi? hak ediyor mu fiyatını? Bir de birçok Lg G4 var. Stylu, beat vs..vs.. ben linkteki cihaza bakmalıyım değil mi?
    LG G4 32 GB Dual (İthalatçı Garantili) Fiyatı - Taksit Seçenekleri

12. Kesinlikle, verdiğiniz seçenekler arasından G Flex 2 derim ben de ama onun haricinde Xiaomi'nin çok güzel telefonları var.

Ayrıca her ne kadar oyun için almayacak olsanız da benchmark testlerini kıstas almanızı öneririm ben. (Şahsi fikrim) Sonuçta telefonun tüm donanımını kullanarak aldığı maksimum başarıyı gösterir. İlla oyuna gerek yok, telefonun genel performansını ölçerler o testler. Ki zaten yüksek skor almış bir telefon günlük kullanımda da iyidir.

13. Kamera konusunda lens kadar yazılımı da çok önemli. Kağıt üzerindeki değerlerden çok o ürünle çekilmiş fotoğrafları bol bol incelemenizi tavsiye ederim. Ayrıca klips ile takılan lens setleri de var, telefonla çekim için tatmin edici sonuçlar verebiliyor.

Ben Z3 Compact kullanıyorum, tavsiye edecektim ama kamera daha önemli demişsiniz. Fotoğraflardaki detayları yeterince keskin veremediğini düşündüğümden size tavsiye etmiyorum :)

14. @eyazıcı hocam, ancak gidip marketlerde incelemem gerekiyor. İnternetteki fotoğraf ve video örnekleri bir izlenim oluşması için yeterli olmuyor. Artık yarın, öbürgün, buradaki inceleme ve bilgi alımım bittikten sonra, gidip fiziksel incelemeye başlıycam. :)

Kamera benim için önemli hocam. Bu sebeple Lumia 1520 kullanıyorum kendim. :)

15. O.2.

O.2.

487
    543
    4,656
    @insanatomystic
    değerleri 1.30 w/kg civarı birşey olması lazım.
    sürümden kazanıp büyük firma olma olaylarını kullanıyorlar. mi3 ile kendi devrimini yapmıştı, şu anda kulaklık, powerbank tarzı f/p yüksek ürünleri var.

lg g4 sanırım tutmadı, fiyatı 1 sene önce piyasaya çıkan xperia z2 ile aynı :)

20 yıldan beri bilgisayarı kullanırım, 18 seneden beri ileri derecede kullanırım, donanım zorlamaları, overclock'lar hep oyunlar için yapılır, donanım piyasasını oyunlar belirler. işletim sistemleri ve günlük programların gereksinimleri açıklanır zaten, bu gereksinimleri karşılayan rahat kullanır. lollipop'ta olan veya marshmallow'a güncellenecek telefon zaten çoğunu karşılar. 300 tl verdiğin telefon zaten yetersizdir ki takılır, markalıysa kitkat'tadır zaten, oturup da takılsın diye güncellemezler.
    antutu'da 35bin almış telefonun 28bin almış olandan tek farkı donanımhaber forumlarında çok daha iyi çünkü hızlı denilip satılmasıdır :)

bu dediğin olay kamera çok iyi çünkü megapikseli yüksek denmesinden bir farkı yoktur, yıllarca yazılımla genişleterek fotoğraf işleyen hesap makinelerini süper kamera diye aynı tayfaya sattırıp iyi para kaldırdılar. sonuç? full frame nikon d4s 16mp, telefon olan xperia z1 20.7mp, nokia lumia 1020 40mp. eee sonuç? 17bin tl lik d4s lumia'dan kötü değil herhalde :)

bu da birkaç sene sonra "aaa içinde katkı maddesi çokmuş, vücut atamıyormuş, sağlıksızmış" diyecektir :)

Arensnuphis bunu beğendi.
  16. Su aralar ben de o butce araliginda telefon ariyorum. Aslinda ios yonunde iphone 5s de bir alternatif olabilir. En az 1.5 sene daha rahat kullanilir. Fotograf konusunda da caninizi sikmaz.
    Android cephesinde asus zenfone 2, sony z3 compact arasinda kaldim. Asus kagit uzerinde cok guclu. Ama bu telefonlar kullandikca kasmaya sismeye musait. Su an elimde samsung note 2 var. 2.5 senedir kullaniyorum. Son 5-6 ayda asiri bir kasma yavaslama mevcut. Sanirim androidin kotu yani. Z3 compact sarj konusunda ve su toz gecirmeme konusunda on olana cikiyor. Klasik japon anlayisi mevcut. Ihtiyacini karsila gec. Asiriya kacma felsefesi var. Asus artisi ise kendi yazilimi ile telefonu cok esnek bir sekilde kullanabiliyorsun. Android telefonlara sadece root ile kazandirilan bazi ozellikler asusun kendi yaziliminda mevcut. Ornegin gece 12den sonra wifi kapat, kullanilmayan uygulamalari belli bir sure gectikten sonra calistirma, ekran kapaliyken kisa yol harfleri cizerek uygulama , kamera acma, hizli sarj olma, buyuk ekran ki fotograf ve video izleme konusunda arti, 4 gb ram gibi avantajlari var. Performans olarak lg g4, samsung s6 gibi telefonlarin hemen arkasinda siralaniyor. Beni dusunduren tek sey stabilitesinin en az 2 sene gidip gitmeyecegi.

17. Tabii tabii haklısınız elbette, aksini iddia etmiyorum zaten ben de. Bench'ler en önemli unsur değil sadece kıstas alınabilir diye düşünüyorum. Ha ama birbirine yakın iki model vardır o zaman bench'e bakarsınız hangisi daha verimli diye aksi takdirde tabii ki sadece bench'e bakarak telefon alınmaz. :shame:

Mesela ben donanımı bir birine çok yakın olan ve tasarımını da beğendiğim iki modelin arasında seçim yapmak için bench'e bakarım. Her ne kadar oyun oynamayacak olsam da iyi performanslısını almak iyi hissettirir, psikolojik tamamen.
    (Bir de malum işlemcinin markası değişince benchler daha bir işe yarıyor birbirine yakın modellerde. Mimari de değişiyor çünkü, ve o zaman şu şundan iyidir/verimlidir diyemiyorsun. Şahsen Mediatek ile Snapdragon işlemcileri benchlerde kıyaslamak daha kolay geliyor bana)

Son düzenleme: 26 Ocak 2016
  18. Arsia

Arsia

1
    0
    101
    Ben z3 compact kullanıyorum ama iyi fotoğraf çeken telefon istediğiniz için tavsiye etmem.Şarj süresi iyi ama hemen bitmiyor.

19. note 3 n9005 i mi satıp iphone 6s plus aldım .. ANcak note 3 iyi telefonmuş satınca anladım . öyle ahım şahım bi fark görmedim. Tek artısı İOS olması sanırım.

20. Küçük boyutlarda isteniyorsa Sony Xperia z5 Compact öneririm geçenlerde indirime girmişti 1500TL civarında.

Bu Sayfayı Paylaş