Stüdyo Masası (workstation)

'Müzik Endüstrisi' forumunda DaggerStroke tarafından 29 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar selamlar. Uzun zamandır monitörlerimi düzgünce yerleştirebileceğim, ses arayüzünün ortalıkta kalmadığı, kabloların sağa sola takılmadığı bir stüdyo masası arayışındaydım. Bu tip masalar Türkiyede yok gibi birşey. Olan içinde çok uçuk fiyatlar isteniyor. Mobilyacılara bu şekilde özel bir masa yaptırmaya kalkınca yine astarı yüzünden pahalıya geliyordu. Elimde de 15 senelik emektar bir çalışma masam vardı. Stüdyo masası alırsam emektar masam boşa çıkıcaktı, gönlümde çok el vermedi kaldırmaya. Bende yeni almak veya yaptırmak yerine olan masamı modifiye ederim dedim. Yapmak isteyen arkadaşlar olabilir diye aldığım malzemeleri ve yapılışını kısaca açıklıyım.

  Malzemeleri bulmak için öyle mobilyacılarda dükkan dükkan gezmedim. Hepsini Bauhaustan aldım :) Aldığım malzemeler ;

  1. 25cm x 60cm Raf Ahşabı = 18 TL
  2. 20cm x 50cm Raf ahşabı = 12 TL
  3. 2 Adet 15cm Metal Sehpa/Dolap ayağı = Tanesi 8 TL = Toplam 16 TL
  4. 4 Adet 8cm Metal Sehpa/Dolap ayağı = Tanesi 4 TL = Toplam 16 TL
  Toplam : 62 TL

  Bauhaus, aldığınız ahşabı ücretsiz olarak istediğiniz boyutta kestirebileceğiniz bir hizmet sunuyor. Benim monitörlerin tabanı 25cm x 30cm ebatında olduğu için, aldığım 25cm x 60cm rafı tam ortadan ikiye böldürünce monitörlerin altına koymak için boyutu tam uyan 2 adet parçam oldu. Aldığım 15cm'lik dolap ayağını bu 2 parça ahşabın tam orta noktasına denk gelcek şekilde vidalayınca 2 adet monitör standı hazırlanmış oldu.

  [​IMG]

  Bu standı masama sabit bi şekilde tutturmak için, cetvel ile köşelerden istediğim ölçüleri belirleyip işaretledikten sonra masanın 2 köşesine birer delik açıp standları masa altından vidaladım. Biraz daha sağlam olsun diye yapıştırıcıda kullandım. Sonuç olarak stüdyo monitörlerimi koyacağım masa üstü standları tamamlanmış oldu. Monitörler standdan kaymasın diye, 1 milyoncularda satılan halı kaydırmaz pedlerden keserek standın üzerine serdim. Böylece hem kaymayı hem titreşimleri önlemiş oldum.

  [​IMG]

  Sıra geldi PC monitörünün yükselmesine. Altına koyacağım ses arayüzünü değiştirirsem veya ilerde rack mount şeklinde processor falan alırsam diye masayı delerek sabitleme işlemi yapmadım. Aldığım 8cm'lik 4 sehpa ayağını 20cm x 50cm raf ahşabına vidaladım. Monitörü yüksekte tutacak ve altına ses arayüzünü ve kabloları koyabileceğimiz sehpada hazır oldu. Bunuda sağa sola arkaya öne çok kaymaması için hamur yapışkanlar ile masaya sabitledim.

  [​IMG]

  Ve en sonunda 60 TL gibi cüzi bir mebla ve el emeği sonrası masa istediğim gibi derli toplu oldu.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Bahsettiğim gibi, Bauhaus'un ahşap kesme hizmeti sayesinde istediğiniz boyutta ve renkteki ahşabı alıp istediğiniz ölçülerde ücretsiz olarak kestirebiliyorsunuz. Sehpa/dolap ayakları da çok çeşitli boyutlarda, şekillerde ve renklerde bulunuyor. Siz kullandığınız ekipmanın çeşitlerine ve ölçülerine göre aşağı yukarı aynı fiyata malzemeleri alabilirsiniz. Hatta bu tür yapı marketlere değilde mobilyacılara giderseniz çok daha ucuza temin edebilirsiniz. Boş olduğunuz bir cumartesi veya pazar sabahınızı bu işe ayırarak sizde bu tip bir masaya çok uçuk fiyatlar vermeden sahip olabilirsiniz.
   
 2. Çok şık durmuş. Ayrıca çok işe yaracak bilgiler vermişsiniz. Kafamda böyle bir şey vardı gerçekten. Benim için masa önünde oturup gitar kaydı yaparken en sıkıcı nokta elimde gitar olduğu için masaya yeterince yaklaşamamam olmuştur. Biraz yaklaşınca gitar farkında olmadan dan dun masaya vuruyordu. Sadece masanın sağ tarafında olan çıkıntı size de buna benzer bir sorun yaratıyor olabilir düşüncesiyle dikkatimi çektiği için yazdım.
   
 3. Çok temiz iş yapmışsınız.
   
 4. Ben olsam Ekranın altındaki rafı boydan boya yapardım. Referansları üzerine koyardım.
  Bunu yapmakta ki asıl amacım Midi Klavyeye için yer açmak olurdu, çünkü en çok midi klavye yer kaplıyor :)
  Güle güle kullan. Umarım güzel besteler yapar bizimle paylaşırsın...
   
 5. Güzel olmuş. Sunta falan değildir, değil mi? 3. foto ahşap izlenimi verdi.

  Sonradan modifiye de edilebilir, belediye kaç kata kadar müsaade ediyor öğrenmek lazım ama :D
   
 6. Monitör mesafesi dar ve yakın olmuş.
   
  Asr.Rh bunu beğendi.
 7. Teşekkür ederim herkese.

  @osman_nazik Evet L'nin ucu dolayısı ile masaya yaklaşmak dediğiniz gibi düz masalar kadar rahat değil. Fakat ben bu masayı sadece kayıt amaçı kullanmadığım için, genel kullanımda o L kısmı çok işe yarıyor. Hiçbişey koymazsam bile kolumu dayıyorum :) 15 senedir çok alıştım o kısma olmayınca rahat edemiyorum :)

  @O.2. Hocam monitörlerin altındakiler mdf-lam. Ekranın altındaki ise masif dedikleri ham ahşap. Onuda mdf-lam alıcaktım ama istediğim boyutlarda ve renkte mdf-lam sedece 1 tane vardı. Geri kalan akçaağaç rengi olarak sadece 2.5m x 1m gibi masa tablası boyutlarındaydı, bende rengi ve boyu tuttuğu için masif olanı tercih ettim.
   
 8. Bu da benim mevcut masamın Bauhaus'dan aldığım iki adet çam paneli kestirip üstüne ekleyek oluşturduğum kattan sonraki hali. Totalde 40-50 liraya mal oldu. Tabi kesim ücretsiz. Gardrop ya da çalışma masalarında kullanılan geçmeli "L" parçalardan alıp sabitledim. İhtiyacım olduğunda laptoun altındaki sehpayı (IKEA'dan 10 liraya almıştım 5-6 sene evvel) kaldırıp laptopu direk masaya koyuyorum ve masa ışığının olduğu yere 24" monitör koyarak çalışabiliyorum. Ama laptopun ekranı 2k,monitör full hd. O yüzden laptop daha geniş bir çalışma alanı sağlıyor. Çok kullanmıyorum monitörü. In the box olarak çalıştığımdan, rack için yer ayırmadım. Aslında önce yeni bir masa için marangozla konuştum. 650-700 lira gibi bir fiyat verdi. Thomann'daki masaları göstererek konuştuk ve bir taslak çizdi. Ancak yapıp eve getirdiğinde, yemek masasından devşirme saçma birşey göreceğimi tahmin ettiğim için böyle birşey yaptım ve gayet memnunum.

  FullSizeRender.png
   
  DaggerStroke ve Blindeath bunu beğendi.
 9. Çalışma masanı göster tarzı bir başlık mı açsak :) Amatör-Profesyonel kayıt işiyle uğraşanlar gördüklerinden yararlanırlar yeni fikirler ortaya çıkar :)
   
 10. Az evvel "ev stüdyonu göster" diye bir başlık açacaktım lakin yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için açmadım. Malum, bir grup forum üyesi tarafından gösteriş olarak bakılıyor bu tip başlıklara. Herkese saygı duymak gerek.
   
  Asr.Rh bunu beğendi.
 11. Bu tarz başlıklar bende gösteriş olarak değil de yeni fikirler edinme şeklinde algı oluşturuyor. Forumdaki hiç kimsenin farklı düşüneceğini sanmıyorum şahsen.

  Ama konuda herhangi bir farklılık yapılmamış(donanım veya tasarım olarak) bir ortamın postlar boyu içeriği gelirse bunu eleştirecek görüşteki kişilere sert çıkmamak gerek.
   

Bu Sayfayı Paylaş