Arkadaşlar Acil Yardım F Yerien F# Geliyor

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda Pisagor tarafından 30 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

 1. Arkdaşlar amerikan fender stratımdan bugün garip bir şekilde birinci perdede komalı ses almaya başladım sebebi nedir ?
   
 2. 1) eşik
  2) tel eskimiştir
  3) truss rodu bir miktar sağa çevirmek gerekebilir ( sap öne geldiyse perdeye çarpıyordur )
   
  Pisagor ve MetalAddiction bunu beğendi.
 3. Bunlar tam olarak doğru değil. Tamam tel eskmiş olabilir, bu bir sebep olabilir ama esas sebep, gitarın entonasyon ayarı bozulmuş olması gibi görünüyor. Bu şekilde sap ayarına ayar gerekip gerekmediği de anlaşılmaz. İlk fretlerde çarpma varsa sağa değil, sola çevrilerek sap rahatlatılır, gerginlik azaltılır. Sağa çevrilince konvekslik artacağı için ilk perdelerde bızlama tam tersi artar. Fakat sap ayarına böyle karar verilmez bu ayrı bir konu.
   
  HmzGkgz bunu beğendi.
 4. tamamen yanlış bilgi veriyorsunuz. Truss Rod ters çakılmadıysa sağa çevrilerek sapa direnç verilir ki teller sapı yukarı çekmesin ve perdeler ile arada boşluk kalsın. Sola doğru çeviriseniz teller ile perdeler arası mesafe azalır.
  Entonasyon 12. perdede kontrol edilir. 1. perdede entonasyon sıkıntısı varsa bunun köprüyle değil eşik ile ilgisi vardır.
   
 5. Truss rod ile verdiğiniz bilgi tamamen sallamasyon. O şekilde sap ayarına karar verilmez, ilk fretlerde çarpma varsa sapa direnç filan verilmez. Kulliyen yanlış. İlk perdeler çarpıyorsa zaten klavye çok düz ve gergin demektir.

  Hep ezber bilgi ile yazıp durmuşsunuz. Ben nerede köprüyle alakası var, köprüye ayar çekin filan demişim mesela? Ayrıca entonasyon ayarının sadece köprüden mi yapıldığını düşünüyorsunuz? Entonasyon, notanın hafif kayması ya da tam değerine vermemesidir. Entonasyon ayarı üst eşikten veya köprüden yapılabilir.
   
 6. @arkham_rock arkadaşım bence siz benim yazdıklarımı iyi okumuyorsunuz. Ne dediysem tersini anlamışsınız:)
  Ben sıralamayı saydım. Bu üç sebeple olabilir. Çok uzatmayın.

  Sıkıntısı olan dostum yarın cumartesi. Gitarını kap bir luthier e götür. Derdi neyse çözsün. Bizi de germe akşam akşam:) :)

  (sadece takılıyorum :) :) @Pisagor
   
  insanatomystic ve Pisagor bunu beğendi.
 7. Teller perdelerden gereğinden fazla yüksekse olur. 1- Eşik ve ya köprü çok yukardadır, 2- Sap çok fazla iç bükey ayarlanmıştır.... Perdeye bastığınızda tel olması gerekenden daha fazla gerileceği için tunnig kayar.
   
  fjc ve Pisagor bunu beğendi.
 8. Bu arada @Pisagor bir anda olduğunu söylediği için ben telin çok eski olmasına bağlıyorum. Teller 2 3 aydan eskiyse artık salınım özelliğini kaybedebilir. Bu entonasyon sorunu yarattığı gibi fretleri de aşındırır. Bir çeşit testere halini alacağı için bendlerde fretleri hızlı bir şekilde bitirir.
  Teller kaç aylık :)??
   
 9. 1-2 ay arası sorun galiba eşikte değiştimem gerekiyor
   
 10. hepinize çok teşekkür ederim
   
 11. Siz bence de öncelikle telleri değiştirin. Üst eşik bu kadar kısa sürede aşınmaz, sorunluysa da baştan beri sorunludur, siz yeni farketmişsinizdir. Telleri değiştirdiniz baktınız olmadı, o vakit anlayan, bu işi bilen birine gösterin.
   
 12. Ben yön tarifinize takıldım, döndürmeli işlerde karışıklık çıkmaması adına saat yönü (CW) ya da saat yönü tersi (CCW) ibarelerini kullanmak kafa karışıklığını giderir.
   
  OsmanBurak, Pisagor ve Blindeath bunu beğendi.
 13. Merhaba, bahsedilmemiş ama eğer ses bozulması üst 3 telden birinde(mi, la, re) oluyor ve bir anda meydana geldiyse;

  Sebebi, soruna yol açan sargılı telin, sargısının bir noktada kopmuş olması olabilir. Benzer durum benim başıma daha önce birkaç kere geldi. Hatta bir sefer D'Addario marka sıfır tel takımı taktığımda da böyle bir durum söz konusu olmuştu. 4. tel ne kadar uğraşssamda entonasyon problemi yaratıyordu.

  bass_strings.jpg
  Bu bir bas gitar teli, fakat elektro gitar telleride benzer bir şekilde üretiliyor. Bu sargı telleri çalım sırasında, yada üretim hatası kaynaklı kopması entonasyon problemi yaratabiliyor.

  Umarım basit bir şekilde çözüme ulaşırsınız :)
   
  cruiser_rider ve Pisagor bunu beğendi.
 14. Şu yoruma yaptığım espriyi hakaret sanıp sildiler ya bir şey demiyorum :) :)

  Her neyse,

  Saat yönü - çevirene göre sağ: sap ile tel arası mesafe artar kısaca geri diye düşünün, sağ taraf geri gibi oluyor yani.

  Saat yönünün tersi - çevirene göre sol: sap ile tel arası mesafe azalır. Kısaca ileri diye düşünün. Sol taraf ileri oluyor.

  Sevgiler.
   
  HmzGkgz bunu beğendi.
 15. Pratik olması açısından "Righty tighty, lefty loosey".
  Sağa doğru sap gerilir (dışbükey), sola doğru sap gevşer (içbükey).
   
 16. Aman durun, ben ettim siz etmeyin :) :)

  Benzer ama azcık siyasi içerikli espriyi İngilizce değil de Türkçe yazdım, yönetici uyarısı aldım:)
   
 17. Konu dışı olacak ama yeri gelmişken sormak istedim. Bu bahsettiğiniz, trussrod'u headstockta bulunan gitarlar için mi? Benim bas gitarımda trussrod sap bağlantı kısmında. Yoksa ister headstockta ister sap bağlantı kısmında bulunan trussrod ayar yeri bir farklılık göstermez mi?
  Bir de bas gitarımda 12.perdeden sonra cızlama bızlama yok ama ilk 5 perde de bızlama var. Bunun sebebi üst eşik midir?

  Umarım konuyu çok saptırmam. Teşekkürler.
   
 18. Headstock'ta olanlar için denediğim/uyguladığım bir yöntem. "Yalnızca headstock'ta olanlar için geçerli" diyemem; çünkü truss rod'un sap bağlantısında olduğu bir gitar gördüğümü/denediğimi hatırlamıyorum hiç. Ama deneyebilirsiniz. Yarım tur döndürün, değişikliği anlarsınız zaten. Merak etmeyin, yarım tur ile sap elinizde kalmaz ;)
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş