Modları Kavramak Için Egzersizler

'Müzik - Genel' forumunda lalasolla tarafından 30 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

 1. merhaba ,

  modlara çalışırken hem klavye hakimiyeti kazanmak hem de kolayca kavrayabilmek için önerebileceğiniz egzersizler var mı ?

  bas gitar için konuşursak , nasıl çalışılmalı ?
   
 2. Daha önce başka forumda ( adını vermem kurallara aykırı mıdır bilmiyorum neyse ) sorulan aynı konuya verdiğim cevabı buraya yapıştırayım. Gitar ya da bas farkeden bir şey yok nasılsa. Ayrıca basda çok yeniydiniz herhalde değil mi, geçen de sizinle mi yazışmıştık, eğer öyle ise modlara çalışmak yerine groove çalışmanız daha yerinde olur diyeyim. Neyse soruya cevap verelim : ( bir sürü şeyden sadece biri olan bir çalışma, 2x2= budur değil tabi )

  Önce metronom aç, 8'liklerle sırasıyla yavaşlatarak aşağıdakileri çalmaya çalış; 80-75-70-65-60-55-50 bpm. Pena vuruşları clicke tam olarak otursun, clicki nerdeyse duyma. Yavaşladıkça ne kadar zor olduğunu görecek misin ?

  1. C major akorunu/gamını tüm klavye boyunca, tüm tel setlerinde tüm çevrimleriyle unutmadan arpejini yine aynı şekilde çalmayı dene.
  2. Bunu başardıktan sonra şunu dene; tüm klavyeye yaydığın önceki egzersizi ilk 4 frette çalmaya çalış, dünyan ters dönüyor mu ?
  3. Yetmedi dersen, 8. pozda sırayla şu major gamları bir çalmayı dene. C-F-Bb-Eb-Ab-Db-Gb
  4. Daha bitmediysen tüm maddeleri intervallerlle çal; 3-4-5-6-7 aralıkları ile yine 8'lik.
  5. Ve en zoru sadece iki tane notayla ( C maj gamından ) tek pozisyonda elini oynatmadan 12 ölçülük bir doğaçlama çalmaya çalış. Ama bir şey ifade etsin yani müzikal olsun, tempo 80 bpm sonra 60 bpm, 8'liklerle ve 16'lıklarla ( hem nota hem sus yani, bu da ip ucu ). Çalarken tek başınasın eşlik yok.
   
  Son düzenleme: 30 Ocak 2016
  lalasolla ve ogulcaan bunu beğendi.
 3. Modların doğasını anladığınızı düşünüyor musunuz ? Pek çok kişi için sorun olan bu çünkü.
  Eğer majör diziyi klavyenin her yerinde çalabileceğiniz bir sistem öğrenmemişseniz modlara heves etmek için erken olabilir. Aynı şekilde, eğer majör dizinin her derecesi üzerine kurulan akoru düşünmeden söyleyebilecek durumda değilseniz yine modları şimdilik boşverin. Modlar abartılıyor, (özellikle de klavyeyi tanımayan insanlar tarafından).
  Şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Majör diziye gerçekten hakimseniz, modlar sizin için son derece kolay olacaktır. O yüzden önce majör dizinin hakkını verin.
  Bunu yaptıktan sonra, arka planda aynı bas notasından tek bir akor çalarken o modu çalmayı deneyin.
  Örnek:
  C majör akoru üzerine (C Ionian - C majör dizisi)
  C minör akoru üzerine (C Dorian - Bb majör dizisi)
  C minör akoru üzerine (C Frigya - Ab majör dizisi)
  C majör akoru üzerine (C lydian - G majör dizisi)
  C dominant 7 akoru üzerine (C miksolydian - F majör dizisi)
  C minör akoru üzerine (C Aeolian - Eb majör dizisi)
  C m7b5 akoru üzerine (C locrian - Db majör dizisi)
  Eğer burada bahsettiğim majör dizileri çalabilecek durumda değilseniz dediğim gibi modları boşverin şimdilik. Modları klavyede görmenin pek çok yolu var, ama önce klavyeyi tanımanız ve çalışmanız lazım.
   
  lalasolla ve tonedrive bunu beğendi.
 4. Gitarda ya da başka şeyde bir mod muhabbetidir gidiyor. Mod yukarı mod aşağı. Temelde enstrumanda en güçlü çalışma nedir ? Scating ve reading. Çaldığını söyleyerek kulak ve geometrik hakimiyet ve gözle hızlı nota tanıma, işte notaların yerleri deniyor ya o yerler klavyede değil hafızada olacak bu şekilde. Mod, yün tüy değil işin özü. Yazdık birşeyler artık yukarıda elden geldiğince.
   
  lalasolla, Frusciante Jr. ve Diff bunu beğendi.
 5. Üstatlar gerekli bilgilendirmeyi yapmış ama modları gene üstadların biri sayesinde daha da farkına vardığım şekilde yazayım üzerine çalınan altyapı belirler. Solo yazacaksanız da elinizden gitarı bırakın. Altyapıyı dinleyin ve ağzınızla mırıldanarak zaten soloyu yazabilirsiniz. Mesela benim yazdığım bir altyapı vardı ben üzerine bir şeyler çalıyordum sonra aynı altyapıyı ben çaldım başkası bir solo benzeri bir şeyler çaldı sonuçta çalınan ezgi tam olarak benimkiyle aynı olmasa bile gayet benzerdi. En büyük hatamız gitara saplanıp kalmak ve herkes bu yüzden gitarcı oluyor anlamsız yere fazla bir süre gereksiz nota kullanımları filan oluşuyor. Neden Satriani en iyi enstrümental gitarist dünya çapında ( gitarcılar arasında demiyorum ) adam gitarı bir enstrüman ( kelime anlamı araçtır ) amacıyla çalıyor müzik yapmak için.
   
  lalasolla bunu beğendi.
 6. Söylediklerinizden yola çıkarak , video paylaşım sitelerinde verilen örnekleri inceleyip çalışıyorum. ingilizcem var.Benim için sıkıntı yok.Keşke bu değerli bilgilerinizin video paylaşım sitelerinde herkese ulaşabilen anlatımları olsa. armoni 101 olarak :) çok faydalı olur..
   
 7. Değerli bilgi demişsin nezaket gösterip, faydalı olursa ne güzel. Armoni 101 değilse de bir gitar-bas çalışma sistemi üstünde çalıştım son bir yıldır, sonuna getirdim, bir pratik metodu oluşturdum. İstersen skypedan görüşmek istersen seviyene bakarım, bir faydamız olur belki, şehir dışında olduğunu yazmıştın daha evvel.
   

Bu Sayfayı Paylaş