Jackson Fusion Hh Professional 1993 Japan Hakkında

Herkese selamlar.
2004 senesinden beri forumdan ve müzikten uzak kalmış bir arkadaşınızım.

Zannedersem yine 2004 veya 2005 yıllarında bu forumdan bir arkadaştan başlıkta bahsettiğim gitarı satın almıştım.

1993 Jackson Fusion HH Professional - Japon - Siyah
Pickuplar orjinal, floyd rose licensed jackson köprü

Bu gitar hakkında hiç bilgim yok. Gövde nedir, değeri varmıdır, nedir? Gitar iyi durumda, bazı vidalarında paslanma var, bakımını yapmaya başlıyorum, sap govde manyetik kopru temizliği vb.

Açıkçası bu aralar amacım Les Paul almak.
Ancak elimde önemli bir değer varsa değerlendirmek isterim.

Epiphone Les Paul Pro için satmaya değer mi?
Yoksa deli miyim, bu gitara kıyılır mi?
Veya gibson alırsın bu gitarı satarak diyen var mi? :)
Hemen alt başlıktaki abartılı ilanlara da düşmek istemem.

Yardımlarınızı rica ediyorum
Saygılar

Selamlar, gitar hakkında pek bir bilgim yok ama seneler önce bir müzik mağzasında yanılmıyorsam 1991 üretimini denemiştim. Görseli bile pek aklımda değil ama tonal olarak çok beğenmiştim ancak klavyesi bana göre oldukça kalındı. O zamanlar soloist benzeri bir jackson arayışı içerisine girmiştim ama daha sonra bana göre olmadığını farkedip vazgeçmiştim. Umarım bilen, anlayan arkadaşlar yardımcı olur. Bu arada gitarın fotoğrafını da paylaşırsanız güzel olabilir.

gitar pro mu professional mı? bir resim paylaşabilir misiniz?

professional ise pek bir şey etmez yine de iyi gitardır. pro ise epiphone için satılmaz. gibson da almaz.(gibson'ına bağlı gerçi)

pro ise gövdesi basswood olması lazım.

rivayet değil doğrudan öyle. pro serisi için geçerli tabi. (pro ayrımı kalkmış olsa da o dönemin en üst seviye professional gitarları pro olarak anılıyor.)

şayet pro fusion ise 1000 dolar civarı ederi var.

Açıkçası bu aralar amacım Les Paul almak.
Ancak elimde önemli bir değer varsa değerlendirmek isterim.

Epiphone Les Paul Pro için satmaya değer mi?
Yoksa deli miyim, bu gitara kıyılır mi?
Veya gibson alırsın bu gitarı satarak diyen var mi? :)
Hemen alt başlıktaki abartılı ilanlara da düşmek istemem.

Yardımlarınızı rica ediyorum
Saygılar

1- Seviyorsan gitar kalsın. LP insanı isen, ayrıca bütçe topla derim. Her Gibson üzerindeki fiyat etmiyor maalesef.
2- Yarasa tünel esnafı olsam, gitarı elinden kapar sana seve seve bir Epi Pro devirirdim. Bu kadarı yeter sanırım :D
3- Satıp Gibson alamazsın, ama bunu satıp muadilini de alman zor.

Gövde ıhlamurdur, zor ihtimal maun olabilir. 24.75" skalaya ve "low profile" tabir edilen tremolo sistemine sahiptir.
Eğer temiz durumdaysa şu anki kurla ülke içinde 2000 lira rahat eder ama meraklısını bulmak zordur.

Ha bir de kıyma mevzusu. Professional serisinden "pro" modeli olsaydı zamanla yavaş yavaş da olsa koleksiyon değeri yükselecek bir gitar ama pro olmayınca ileride ciddi para etme şansı yok.
Bence satmaya değmez ama yine de.

rivayet değil doğrudan öyle. pro serisi için geçerli tabi. (pro ayrımı kalkmış olsa da o dönemin en üst seviye professional gitarları pro olarak anılıyor.)

şayet pro fusion ise 1000 dolar civarı ederi var.
Pro olarak anılmak değil de resmi olarak model isimleri produr pro olanların. Diğerlerinin std, ex, hh taraı isimleri vardır.
Truss rod kapaklarında yazar ne oldukları genellikle.

Resim su anda atamiyorum malesef.
Ama truss rod kapaginda Fusion HH yaziyor sadece. Boylu boyunca professional ayrica yaziyor.
Pro olmuyor o zaman bu?

Ups, pardon. Şu anda atamıyorum yazmışsınız:)

Şu mudur gitar:

2168151064.jpg

Bende de Japon Jackson Fusion SS var, beyaz renkte, 18-19 yıldır beraberiz :) Hatta şu an işyerimde, yanımda, canım sıkılınca oyun oynamak yerine bununla oyalanıyorum... Çokca da iyi gitarım olduğu halde konforundan ötürü en çok bunu çalıyorum ve elden çıkarmayı hiç düşünmedim.. Ancak American Fusion (SRV'de vardı ve kaçırdım 7-8 sene önce, burada da aynı gitarın ilanı vardı), Jackson SL1 veya muadili bir gitar için satarım diyeceğim ama ona bile kıyamam gibi.. Hatta sapına shark inlay yaptırmayı düşünüyorum bildiğim bir ustaya, ama tuzlu çıkacak diye tırsmıyor da değilim.. Yoksa piyasa değeri olarak bunu satıpta aynı paraya alacağınız bildiğim hiçbir gitar aynı zevki vermez.. Satıpta çok pişman olan var.. Epiphone için satmayın bence Les Paul kasa takıntınız yoksa ya da bütçeniz uygunsa değerini bilin.. Professional gitarlar güzeldir ve American'ları kestiği doğrudur.. Satacak olursanız da değerinden aşağıya vermeyin.. DK2'lerden filan iyidir..

@masterofmasters 1991 Jackson Fusion Usa Eerie Dess Swirl bendeydi. Az önce de profilimde konusu geçti.

Şimdi hiç bahsi geçmemiş bir konuyu belirtmemde fayda var. Fusion adını skalasından almaktadır. Skalası Gibson Les Paul ile aynıdır.

Burada bahsi geçen HH modelini de pek bilmiyorum ama HSS ve sharkfin inlay olan model olsaydı Amerikanlar kadar değerli bir seridir. Fakat bu gitar @fairieswearboots tarafından da tespit edilen rakama gidebilir.

Ha Epi için satılır mı? Bence asla!

Şimdi ben kendimden anladığım kadarıyla les paul kaşıntısı başlamış. Geriye dönüşten pek emin değilim şu anda :)

Hele geçen gün jackson'ı akord ederken, floyd rose'u ne kadar özlediğimi hatırlamışken :)

Gövde, sap maun, set neck, probucker lı bir epiphone bu gitardan daha iyi değil midir teoride?

Epiphone Les Paul Custom Pro Ebony Elektro Gitar Elektro Gitarlar Epiphone

LP seven biri olarak bu PRO serisinden uzak dur derim. Hayatımda elime aldığım en kazma serilerden biri. İki dakika tahammül edemedim bıraktım kaçtım.

@devastator , benim bahsettiğim galiba USA'di ve değerinin biraz altında fiyatı vardı, galiba 1200 TL civarıydı ve mavi-gri renkli, üstünde çivi ya da vida kafası gibi süsleri vardı, bir gün SRV'de denedim ve o kadar gitarım varken aynı segment bir gitara o kadar para vermemeliyim diye düşündüm, bi de yeni evliydim, hanıma koz vermek istemedim.. işte buldum.. işte tam da bu gitardı..
34rx4p1-1.jpg
2ewpdl4.jpg

Son düzenleme:
Geri