Gitar Çalarken Serçe Parmak Kullanımı

'Müzik - Genel' forumunda KartalkeremQ tarafından 3 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar hepinize merhaba. Bugün yeni fark ettiğim bir konuda size danışmak istedim. Sağlağım ve sol elimin serçe parmağında 2-3 sene öncesinden kalan bir çatlak var. O zamandan beri sızlamıyordu ama finallerin bitmesiyle beraber gam çalışmaya başlayınca biraz zorladım sanırım. Soruma gelirsek; bu çalışmalarımı olumsuz yönde etkiler mi? Birçok başarılı gitaristin bazı sakatlıkları olduğunu biliyorum ( Kirk Hammett'in bandajlı eli ya da Tony İommi'nin yarım parmakları). Fakat yinede olağanüstü müzisyenler. Sizce serçe parmağımı klavyede gezinirken tam performansla kullanamamak bana çok şey kaybettirir mi? Hepinize iyi günler dilerim.
   
 2. Bence önemli olan her zaman her durumda müzik yapabiliyor olmak.Verdiğiniz örneklerde de birer azim ,çalışkanlık ,zoru başarmışlık var.Ayrıca ''Slow Hand'' serçe parmağını çok az kullanıyor ,stil meselesi tabi.Belki size de bu durum hırs kazandırırsa çok tehlikeli sonuçlara ulaşabilirsiniz :) Geçmiş olsun tekrar..
   
 3. Çok teşekkürler :) Açıkçası normalde çok kullanmıyordum serçe parmağımı ama böyle olunca değere bindi.
   
 4. Kör ölünce badem gözlü olur zaten :) ''O kaza olmasaydı ne tapping'ler ne swippingler yapacaktım'' diye bahane uydurmak yerine ,sağlam kalanlarla neler yapabilirim derdim ben.Yorumum sanki parmak kopmuşçasına oldu ama :D Elimde olanı en iyi şekilde kullanmak temel kuralım benim ,parmaklardan tutun da ara jaklarıma kadar böyle..
   
 5. Taktir ediyorum, tekrar teşekkürler :)
   
  egehanbirge bunu beğendi.
 6. jerry garcia'nın sağ el orta parmağını da es geçmeyelim..

  hocam azim elbette kıymetli ama sağlık da öyle.. ağrın oluyorsa bence yüklenme ve bi doktora göster.. gerekiyorsa o parmağı az kullanacağın bir tarza yönel.. naçizane önerimdir. hiçbir şeyi sağlığın pahasına yapmamalı..
   
  egehanbirge bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş