Yeraltından Notlar

Dostoyevski'nin en takdir ettiğim kitabıdır.Hayata bakış açımı değiştiren ve kendimi sorgulamama neden olan kitap.Dosto'nun kendi iç dünyasını anlatırken kullandığı samimi dil ve gerçekçilik kitabın içeriğiyle bütünleşince büyük bir dünya klasiğinin tüm özelliklerini bünyesine almış.Okuyan varsa yorumlarını paylaşmasını isterim okumayan arkadaşlara da okumlarını tavsiye ederim...

Roman'ın baş karakteri,tipik bir anti-kahraman,uyumsuz,yabancılaşmış,toplumdışı birisidir.Peki bunlar kötü özelliklermi?,bana göre ,'hayır':)

bayc demiş ki:
Roman'ın baş karakteri,tipik bir anti-kahraman,uyumsuz,yabancılaşmış,toplumdışı birisidir.Peki bunlar kötü özelliklermi?,bana göre ,'hayır':)

bence de hayır :)
protagonist kişiler daha ilgi çekici,benim açımdan en azından..

modernist tarzda yazılmış okuyabilceğim kadar çok kitap okumayı istiyorum açılış için denemeye değer 1 eser gbi duruyo.sağ ol

Dostoyevski nin mükemmel eserlerinden biri daha =)insanın hayatı karşısında ki mücadeleyi,tutunamayışını ve giderek kendi dünyasına dönmesini anlatıyor..Dostoyevski seviyorsanız mutlaka okumalısınız =)

kitapta hoşuma giden bir kaç yer :) (daha var epey de yazmak zor geliyor =) )

_..fakat yine de unutmamlyız ki yaşam yaşamdır,karekökünü almak değildir...
__.....kahramanların da çamura batmaya hakları vardır...

bir de nekrasov şiiri vardır ki şahane ;)

orjinal versiyonunda türkleri babar olarak gösteren ama bizdeki çevirilerinde bu ibareler olmayan bir kitap karamazov kardeşlerde de vardı sanırım tabi bu benim dostoyevskiye olan bakışımı değiştirmez yine de ama bilgimiz olsun!

Evet, Dostoyevski'de Türklere karşı bir önyargı görüyoruz. Dedik ya, kahramanların da çamura batmaya hakları var...

Yeraltından Notları Fakültenin Edebiyat Topluluğu ile okumuş, 2,5 saat tartışmıştık. İnanılmaz şeyler çıkmıştı o kısacık kitaptan. Bence bu da Dostoyevski'nin yeteneğini gösteriyor bize...

Varoluşçuluk üzerine tekrar düşündürten, okunası kitaptır bu...

Geri