Floyd Rose'lu Gitara Trembucker Yerine Sh Takmak

Seymour Duncan'ın sitesinde okuduğum üzere iki mi teli arasındaki mesafe manyetik üzerinden ölçüldüğünde 50 milimetreyi geçiyorsa trembucker takmalısınız yazıyor. Gitarım da floyd rose'lu olduğundan yaklaşık 51mm civarı birşey iki mi teli arası uzaklık köprü manyetiği üzerinde. Fakat thomann üzerinden almak istediğim sh-6 manyetik seti sabit köprülere uyumlu. Açıkçası daha önce manyetik değişimi hakkında hiçbir deneyimim olmadı bu yüzden size danışmak istedim. Sizce gitarın stok köprü manyetiğini trembucker yerine bu manyetikle değiştirsem sorun olur mu, daha doğrusu değiştirebilir miyim?

Manyetiği almadan önce humbucker yuva derinliği ve manyetiğin ayak derinliklerini kontrol etmen şart. Trembuckerların vida yerlerinin biraz kayıık olmasından başka tremolo kesimlerine yer sağlamak için bacakları normalden daha kısadır. Manyetik yuva derinliği uyuyorsa alabilirsin seti. Tellerin tam olarak vidaların üstünde durmasıyla durmaması arasında çok bariz ton farkı olacağını sanmam.

Siparişini 2 kutu olarakta verebilirsin ikinci alternatif olarak, set ile ayrı kutu fiyatları farklı değil yanlış hatırlamıyorsam.

Seymour Duncan'ın sitesinde okuduğum üzere iki mi teli arasındaki mesafe manyetik üzerinden ölçüldüğünde 50 milimetreyi geçiyorsa trembucker takmalısınız yazıyor. Gitarım da floyd rose'lu olduğundan yaklaşık 51mm civarı birşey iki mi teli arası uzaklık köprü manyetiği üzerinde. Fakat thomann üzerinden almak istediğim sh-6 manyetik seti sabit köprülere uyumlu. Açıkçası daha önce manyetik değişimi hakkında hiçbir deneyimim olmadı bu yüzden size danışmak istedim. Sizce gitarın stok köprü manyetiğini trembucker yerine bu manyetikle değiştirsem sorun olur mu, daha doğrusu değiştirebilir miyim?
Konuya hakim değilim, ama mantıken SH-6 tam oturmayabilir. Ayrıca TB-6 ile SH-6 arasında tonal olarak zerre fark yok.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Manyetiği almadan önce humbucker yuva derinliği ve manyetiğin ayak derinliklerini kontrol etmen şart. Trembuckerların vida yerlerinin biraz kayıık olmasından başka tremolo kesimlerine yer sağlamak için bacakları normalden daha kısadır. Manyetik yuva derinliği uyuyorsa alabilirsin seti. Tellerin tam olarak vidaların üstünde durmasıyla durmaması arasında çok bariz ton farkı olacağını sanmam.

Siparişini 2 kutu olarakta verebilirsin ikinci alternatif olarak, set ile ayrı kutu fiyatları farklı değil yanlış hatırlamıyorsam.

Teşekkürler yorumunuz için. Aslında tekli olarak satın alındığında yaklaşık 150 lira gibi bir fark oluşuyor bu yüzden set olarak almak istiyorum fakat uymuyorsa mecbur öyle alacağım artık. Yuva derinliğinin uyup uymadığını sorabileceğim, manyetik değişimini yapabilecek vs. bir luthier var mı bildiğiniz mümkünse Kadıköy'de ya da Taksim civarında?

Konuya hakim değilim, ama mantıken SH-6 tam oturmayabilir. Ayrıca TB-6 ile SH-6 arasında tonal olarak zerre fark yok.

SD'in forumunda okumuştum ton farkının tartışıldığını fakat bir sonuca ulaşamamıştım, bir sonraki sorum o olacaktı teşekkürler :)

selamlar
floydrose'lu gitara humbucker takmak yani sizin durumunuzda sh-6 takmak uygun degildir. manyetiklerin tum olarak ve uclarinin tekil olarak ayarlanmasinin ton uzerindeki hatri sayilir etkisini dusunurseniz, tel araliklari ile tellere denk gelen manyetik basi araliklarinin birbirini tutmamasi sizi tonal olarak epey madur edecektir

• Konu Sahibi Konu Sahibi
secim icin su formulu uygulayabilirsiniz:
ince ve kalin E telleri arasindaki uzakligi manyetik baslarinin olmasi gereken hizzada olcuyorsunuz. Sonuc 50mm ve daha fazla ise Trembucker kullanmalisiniz.
kaynak:
What does Trembucker mean and how is it different from Humbucker? | Seymour Duncan
Teşekkürler. Bende buradan okumuştum açıklamamda belirttiğim gibi fakat SD'nin yine kendi forumunda aynı konu hakkında açılan tartışmayı okuyunca, bazılarının herhangi bir sorun yaratmaz yazdığını, bazılarının da sizin dediğiniz gibi şeyler yazdığını okudum sonra konuyu buraya da açma gereği duydum. Sanırım tek tek alıcam riske atmayıp, o kadar kargonun gelmesini vs. bekledikten sonra :)

selamlar
floydrose'lu gitara humbucker takmak yani sizin durumunuzda sh-6 takmak uygun degildir. manyetiklerin tum olarak ve uclarinin tekil olarak ayarlanmasinin ton uzerindeki hatri sayilir etkisini dusunurseniz, tel araliklari ile tellere denk gelen manyetik basi araliklarinin birbirini tutmamasi sizi tonal olarak epey madur edecektir

Uçların tekil olarak ayarlanabildiği manyetik nadirdir. O da genelde tekil vidada fark yaratmaz, 2-3 vidayı birlikte ayarladığınızda genel olarak midleri veya basları arttırmış olursunuz. Manyetik alan noktasal değildir. İsmi üstünde "alandır". Etki alanı geniştir. Yani tonal açıdan TB yerine SH takarsanız hissedilebilecek bir fark yaratmaz.

Tecrübeyle sabittir sabit köprüye trembucker takıldığında veya floyd roselu gitara SH takıldığında tam tellere denk geldiğini görmüşlüğüm var. Yani biraz şans işi de olabiliyor. Ölçüp almak daha mantıklı. Her tremolonun ölçüsü standart değil.

alansal iste vidalari yukari asagi ayarladiginizda alanin icerisini degistirmis oluyorsunuz.
siz o vida ayarini nasi yapiyorsunuz bilmiyorum ama ben 20 yildir 2-3 vida ayarlamak yerine basitce asagida gordugunuz setten ilgili gitarin tuse yaricapina uygun olanini alip manyetigin vidalarini ayni duzene denk getiriyorum. Baska sekilde yapanini da duymamistim
http://www.tdpri.com/forum/attachme...election-understring_radius_gauges_detail-jpg
cogu manyetikte de bu ayar yapiliyor benim bu gune kadar gordugum.

alansal iste vidalari yukari asagi ayarladiginizda alanin icerisini degistirmis oluyorsunuz.
siz o vida ayarini nasi yapiyorsunuz bilmiyorum ama ben 20 yildir 2-3 vida ayarlamak yerine basitce asagida gordugunuz setten ilgili gitarin tuse yaricapina uygun olanini alip manyetigin vidalarini ayni duzene denk getiriyorum. Baska sekilde yapanini da duymamistim
http://www.tdpri.com/forum/attachme...election-understring_radius_gauges_detail-jpg
cogu manyetikte de bu ayar yapiliyor benim bu gune kadar gordugum.

Anlamamakta direniyorsunuz, manyetik alan o şekilde kontrol edilmez. Alanı daraltmak için manyetiklerin kendisiyle (vidaların değil) oynamanız, uzaklıklarını değiştirmeniz gerekir. 1mm yanında da olsa uzakta da olsa aynı miktarda titreşimi algılar, vidalarla sadece genliği değiştirirsiniz. TB vs SH arasında bu sebeple fark yoktur. Gönderdiğiniz parçaların da manyetikle hiçbir alakası yok, onlar köprü yarıçapını ayarlamada kullanılır. Manyetiklerde kullanılmaz. Zaten vidası olan single coil yok gibi birşey. Humbuckerların da bazılarında tek coilinde olur.

Manyetiklerde ayarlama da farklı yöntemler mevcut, manyetiğin gücüne, gitara ve kişisel zevke göre optimumu bulunur.

Teşekkürler yorumunuz için. Aslında tekli olarak satın alındığında yaklaşık 150 lira gibi bir fark oluşuyor bu yüzden set olarak almak istiyorum fakat uymuyorsa mecbur öyle alacağım artık. Yuva derinliğinin uyup uymadığını sorabileceğim, manyetik değişimini yapabilecek vs. bir luthier var mı bildiğiniz mümkünse Kadıköy'de ya da Taksim civarında?

SD'in forumunda okumuştum ton farkının tartışıldığını fakat bir sonuca ulaşamamıştım, bir sonraki sorum o olacaktı teşekkürler :)
Rica ederim de, ben konuya pek hakim değilim yazdıklarım yanlış da çıkabilir bir ihtimal. :)

TB ve SH Manyetiğin temel yapısal olarak farkı sadece manyetik ayaklarının uzunluğu ve pol piece denilen vidaların tremoloya göre 50mm değil 51 mm aralık olacak şekilde ayarlanmasıdır. Ama trembuckerin asıl olayı ayak uzunluğudur.

Pol piece lerin tam tellere oturması ise manyetik alan ölçümünün en geniş yüzeyde en iyi şekilde yapılmasından dolayıdır. Belki işin içine estetiği de dahil etmiş olabilirler... Ufak kayıklık olması tonunuzu etkileyecek bir durum değildir. Arzu edilen en büyük kesişme noktasına denk gelmesidir fakat olmaması kulak ile aradaki farkın anlaşılabileceği şekilde değildir.

Yukarıda bahsi geçen yükseklik mevzusu da bazı manyetiklerde tek kutupta bazılarında çift kutupta ayarlanabilir şekilde olmasıdır. Vidayı yukarı kaldırdığınız o vidaya denk gelen manyetik alanı zayıflatmış olursunuz ve bu size tonal değişim olarak yansır. Bazı gitaristler zevkine göre manyetiğin ince bas tiz ayarını bu şekilde yaparlar. Bu mevzu konudan tamamen alakasız.

Son olarak Sh ve TB'lerde fiziksel görünün farkı dışında fark olmadığını bende tekrarlayayım :)

Geri