Truss Rod Ucu

Herkese merhaba,
Kimi luthierler headstock'ın bittiği, sapın başladığı yere destek sağlayacağından dolayı truss rod ucunun headstock'ta olmasını, kimisi de truss rodu yerleştirmek için açılacak deliğin aynı kısmı zayıflattığı için truss rod ayarının sap bitiminde (heel)
olması gerektiğini söylüyor. Truss rod ucu sapın sağlam ve stabil olması için hangi kısımda bulunmalıdır? Şimdiden Teşekkürler...

Eğer strat tele vb. açısız headstock'lu maple saptan bahsediyorsak hiç bir önemi yok :) maple çok sert ve sağlam bir ağaç
Lespaul'ler headstock'dan kırılma konusunda ünlüler, bununda sebebi maun veya headstock'a açılan truss rod boşluğu değil sapın tek parça oluşu ve headstock'un açılı olmasından kaynaklanıyor.
Trussrod için heel veya headstock tercihi daha çok single action mı yoksa double action mı kullanılacak ona göre yapılıyor :)
yani trussrodu aşşağı alalım gitar sağlam olsun gibi bir dünya yok bildiğim kadarıyla:)

Bu arada double action trussrod için genelde headstock, single action için heel kullanılıyor ama double action olup da heel'dan ayarlanan örnekler de var

headstock iyidir.
ayarlayamadıktan sonra neyleyim truss rod'u?

s63axx.jpg

Ayarlaması biraz sıkıntılıdır ama heel'dan ayarlanan single action trussrod'un ton açısından daha olumlu sonuç verdiği söylenir. Şöyle bir yöntem var, tabi serum lastiği yerine kapo kullanmak işi daha pratik hale getiriyor :) bulunsun bilmeyen faydalansın

Single action sapı sadece arkaya gerebilirken double action (adı üstünde) sapı hem arkaya hem öne gerebilir, basitçe aralarında böyle bir işleyiş farkı var.
Single action daha ince ve hafif olduğu için sapın rezonansını olumsuz yönde etkilemediği söylenir, double action'da durum tersi, iri ve ağır oluşu rezonansı olumsuz etkilediği söylenir tabi atla deve fark oluşturduğunu düşünmüyorum ki öyle olsa araba parasına gitar satan firmalar niye double action tercih etsin değil mi :)
Single action genelde heel tarafından ayarlandığı için sapın sökülmesini gerektirir, zahmetli ve biraz daha bilir kişiye ihtiyaç duyar
Double action genelde headstock tarafından ayarlandığı için çok daha pratiktir, ayarlanabilmesi için fazlaca deneyim gerektirmez.

Bi flex yanılmıyorsam deluxe fenderler'de suhr falan gibi firmalar tarafından kullanılan yeni nesil bir şey, tam olarak bilmiyorum ama sanırım double action'ın modernize halidir diye düşünüyorum

Geri