Tel Değiştirmeden Akort Değiştirmek

Egzersizlerim için E akort gerekli ancak şarkı çalışırken bazen C ye ya da D ye ihtiyaç duyuyorum. Kilitli tremolo sistemli olan gitarımda telleri değiştirmeden C olarak akortlasam ve tekrar daha sonra aynı teller ile E akortlasam tellerin yapısında bozulma vs.. gibi problemler olur mu?

Egzersizlerim için E akort gerekli ancak şarkı çalışırken bazen C ye ya da D ye ihtiyaç duyuyorum. Kilitli tremolo sistemli olan gitarımda telleri değiştirmeden C olarak akortlasam ve tekrar daha sonra aynı teller ile E akortlasam tellerin yapısında bozulma vs.. gibi problemler olur mu?

Devamlı akort değiştirirseniz tellerin yapısında bozulma olur. Daha doğrusu hızlı aşınmalar ve kopmalar olur. Bunun için gitara D-tuna takma gibi farklı yöntemler mevcut. Bu parçayı tremoloya takıyorsunuz, akort ihtiyacı doğduğunda bu parça tüm telleri aynı anda gevşetiyor. Bu da tellerde sizin müdahaleniz sonucu oluşabilecek yıpranmaları önlüyor.

Bu drop pedallarinda şahsi olarak rahatsiz olduğum sey, evde calarken ister istemez gitarin kuru sesini duyuyorum. Kuru sesle amfiden gelen sesin farkliligi ciddi derecede rahatsiz ediyor beni. Sanirim Digitech Drop gecikmeyi en aza indirmis pedallardan. Ama yine de gorusumu degistirmiyor malesef.

Miye akordlanmis gitari Doya cekince teller cok gevsek oluyor. In the name of god'daki veya As i am'deki o sıkı sounda yaklasmaniz mumkun bile olmaz. Re keza kurtarıyor az da olsa ama akord duzenini surekli degistirmek beraberinde sorunlar da getiriyor. En iyi yol farkli gitarlarini istediginiz akord duzeninde akordlayip ayarlarini yapmaniz/yaptirmaniz. Ama bu masrafli bir seçenek.

Bu durumda bahsettikleri gibi Drop pedalini tercih etmek daha mantikli olur. Amfinin sesini biraz acar , kuru sesi duymamaya calisirsiniz. Belki de sizi rahatsiz etmez kim bilir :)

Şarkılara sadece çalışacak iseniz ev ortamında, kullandığınız Mp3 oynatıcıya plugin ekleyerek şarkıların tonlarında oynama yapabilirsiniz. Standart akord düzenleri arasında geçişleri o şekilde yapıyorum ben. Yoksa her şarkı için gitarı bi Eb'ye, bi E'ye, sonra D'ye çekmek çok mantıklı olmaz. Akord tutmaz, entonasyon bozuk olur. vs. vs.

Tellerden ziyade burada sizi esas bunaltacak öğe eşiğinizdir. "Kilitli"den kastınız tremol-no veya benzeri bir sistemle alt eşiğin sabitlenmiş olması ise sorun yok. Fakat bildiğimiz üst eşikteki kilitlerden bahsediyorsanız bunlar akort düşürürken alt eşiğin pozisyonunu korumanızı sağlayamaz. Gerilim düştükçe eşik doğal olarak yatar.

Eğer alt eşiğinizde yukarıda belirttiğim gibi bir kilitleme yöntemi henüz mevcut değilse ve sürekli akort değiştiriyorsanız bir marangozdan eşik bloğu ile gövde ağacı arasında kalan boşluğa eşiğin pozisyonunu koruyacak ölçüde bir ağaç parçası kestirip yaylanmayı kesebilirsiniz. Eşiği amacına uygun kullanamasanız da en azından sabitlemeyi başarırsınız.

Standart E'de kullandığınız teller daha düşük akortlarda muhtemelen aşırı gevşek kalacaktır. Haricinde tel kopması, aşınması vs. sizin günlük çalım oranınızla ve tuşenizle daha bir alakalı. Misal; sürekli kullandığm set ila daha 3. Haftayı görmedim. Hatta bazen ilk haftada söküp değiştirdiğim oldu. Bazılarıysa aynı seti 2 ay civarı kullanıyor. Orası biraz göreceli diyelim.

Yine de, ben olsam ağaç parçası idare ederken tremol-no siparişi vermeyi de ihmal etmem.

Son düzenleme:
Mesele akort değişiminden ibaret değil ki... Tel tansiyonu değiştiğinde köprünün de pozisyonu nötr olmayacak, onu da her seferinden yeniden ayarlayacaksınız. Sapa binen tansiyon da değişecek ? Akort stabilitesi de, çalım da sorunlu hale gelecektir.
Size iki gitar lazım bence...

iki gitar edinmek hariç bunun adam gibi bir çözümü yok. floydu sabitlesen veya direk sabit köprülü gitar kullansan dahi 9-42 veya 10-46 telleri atıyorum in flames falan çalmak için c standarda çekince teller don lastiği gibi gevşiyorlar. Entonasyon falan cortluyor. Sapta hayli dışbükey pozisyona geliyor. direk 13-58 tel kullanırım o halde de diyemiyoruz. 13-58 telleri standard e ye akortlayınca teller çalımı rezil edecek derecede gergin oluyor. uzun vadede sap içinde zararlı olabilir...

Geri