Quentin Tarantino'nun Tarihi Martin Gitarı Film Setinde Parçalaması

'Forum Meydanı' forumunda can_gny tarafından 6 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

 1. Quentin Tarantino'nun son filmi Hateful Eight'te Daisy Domergue'nun gitar çaldığı bir sahne var. Bu sahne için 1870'lerden bir Martin gitar müzeden ödünç alınıp kopyaları yapılıyor. Gitarın parçalandığı sahnede bir iletişimsizlik nedeniyle gitarı kopyasıyla değiştirmeyi unutuyorlar ve paha biçilemeyen gitar sette parçalanıyor.  Kaynak: Quentin Tarantino's 'Hateful Eight' destroyed a 'priceless' guitar
   
  darkafter ve Ozarr bunu beğendi.
 2. Ağacı oturmus bi gitardi. Yazik olmus. İletişim eksikligi kotu sey..
   
  hasan077, Yetgin, devastator ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 3. Sahibindende bu gitarı satacak baba yiğitler vardır.
   
  kapci42 ve itsadamnfinenick bunu beğendi.
 4. Zaten berbat ötesi bir filmdi. Bu saçmalık da üstüne mum dikmiş.
   
  astrocolls bunu beğendi.
 5. Salak herifler.

  Filmi beğenmiştim aslında ama şimdi tarifi mümkün olmayan bir sinirle doldum.

  Hayır neden o gitarı, o sahnede kullanmak istersin bu 1.

  Kopyalarını yaptırdıktan sonra neden geri vermezsin de sette tutarsın bu 2.

  Yani nereden bakarsan bak mallık diz boyu.
   
  Mustafa İLKER ve HmzGkgz bunu beğendi.
 6. Sahibindende "kozmetik olarak 10 üzerinden 7 alır" diye satarlar yazacakken benden hızlı davranan birileri çıkmış :D
   
  BrainPoor bunu beğendi.
 7. hayatımda gördüğüm en gerçekçi sahne
  kolona çarptığı anda kalbimin alt bölgesinde oluşan ufak bir sızı hissettirdi. pek sevmem ama yaman adammışsın tarantino, yaman adammışsın kurt russel
   
  Son düzenleme: 6 Şubat 2016
 8. Fani şeyler bunlar. "paha biçilemeyen" kapitalizmin herşeyi meta olarak göstermesinin bir sonucudur. O gitar asıl değerini bu filmde buldu. Hanginiz ne değer biçecektiniz varlığından bihaber olduğunuz bu gitar için?
   
  memos, aumit, BrainPoor ve 10 kişi daha bunu beğendi.
 9. Varlığını bilmememiz onu değersiz mi yapıyordu? Kör ölünce badem gözlü olur meselesi değil bu @devastator Kapitalizmin dik alası Tarantino filmleridir.
   
  darkafter ve Oguz92 bunu beğendi.
 10. Aynı şeye bakıp farklı yorumladığımız için güzeldir hayat. ;)
   
  Oguz92 bunu beğendi.
 11. Ben o gitarın varlığını bilmeseydim de o gitar kırılmasaydı keşke. Hele ki Tarantino filminde :) Konu fiyat değil. Yerine yenisi konamayacak bir tarihi önemi olması. Benim, sizin veya başkası için değil. Nesnenin kendisi için.
  Sizin düşünceniz ile hareket edersek müzelerdeki eserler filmlerde parçalansın da anlam kazansın demeliyiz.
   
 12. Bu sekilde bakilirsa, Suriye'de dunya tarihi mirasini parcalayan isid de hakli bir savas veriyor. Bu gitar bir metdan ziyade artik tarihi bir mirastir.
   
 13. Yazacaktım da elim gitmedi o yaratıkları yazmaya. Katılıyorum
   
 14. Olaya farklı ve fakir bir açıdan bakacağım ama o gitar yerine normal bir klasik gitar (videoyu izlemedim ama gördüğüm kadarıyla klasik gitar) kullanılsaydı kim çıkıp da "Bu 1870lerden kalan Martin değil" diyecekti? :) Yazık olmuş bence de sonuçta eski ve antika bir alet.
   
  Mustafa İLKER bunu beğendi.
 15. Sinema da bir sanat değil mi? Neticede o gitar sanat içinde yoluna devam ediyor.

  Siz Tarantino'yu sevmiyorsunuz ama benim en takdir ettiğim yönetmenlerden biridir. Fakat sizin eleştiriniz öfkeden besleniyor. Bence asıl problem bu. Yanyana oturuyor olsaydık sesinizi yükselterek konuşacağınız ve iletişimin kopacağı hissi içindeyim.

  Sakin olmak iyidir. ;)
   
  OsmanBurak bunu beğendi.
 16. Çok yanlış bir varsayım içindesiniz. Tarantino için ne düşündüğünüz veya düşündüğüm önemli değil. Önemli olan olgunun kendisidir.
  Kaldı ki siz de sevdiğiniz için savunuyorsunuz. Yani sizinki de hayranlıkla yapılan fanatik bir savunma. Dolayısıyla sizin bakış açınız da sorunlu.
   
 17. Bunu ispatlayan ne yazmışım? Alıntılar mısınız?
   
 18. @devastator Gayet sakinim. Sakindim ve bundan sonra da sakin olacağım. Kızarsam da gitarı kıran denyoya kızarım. Bir de kırdırana. Ama yanımda olsa ona da sesimi yükseltmem, emin olun :)
   
  devastator bunu beğendi.
 19. En taktir ettiğim yönetmendir dediniz. İlk mesajda da o filmde kırıldı diye kıymetli oldu dediniz. Daha ne olsun:) İyi ki kırıldı demediğiniz kaldı.
   
 20. İlyada'da şöyle bir durum vardır: "Annesi Thetis oğlunu ölümsüzlük nehriStyx'de yıkarken elini suya değdirmemesi öğütlendiği için onu sol topuğundan tutup suya batırmıştır. Yalnızca oradan vurulursa öleceğine inanılır. Efsaneye göre öleceğini bildiği halde Helen'i geri almak için yapılan ve en büyük savaş kabul edilen Truva Savaşı'na adının sonsuza kadar anılması için katılmış ve Truvalı prens Paris tarafından sol topuğundan okla vurularak ölmüştür." (Kaynak:Vikipedi)

  Benim söylemeye çalıştığım da bu gitarın paha biçilemeyen değerinden birşey kaybetmediği gibi adının sanat içinde sonsuza kadar anılacağıdır.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş