Tremolo Picking Hakkında

'Müzik - Genel' forumunda tugrul6733 tarafından 6 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

 1. arkadaşlar merhaba tremolo picking çalışıyorum. çalışmaya çalışıyorum... merak ettiğim ve acaba yanlış mı biliyorum dediğim bir nokta var. mesela @HmzGkgz sayesinde dinlemeye başladığım bir dream theater parçasından örnek verelim :D another day'den örnek verelim :D

  parçanın ikinci solosunda bir ara hızlı bir pasaj var. orada petrucci abimizin yaptığını tam olarak kavrayamadım. daha doğrusu ben bunu tremolo picking sanıyordum ama sonradan düşündüm bu tremolo picking değil galiba.(oladabilir bilmiyorum :( )

  çünkü bildiğim kadarıyla tremolo picking bir notaya sürekli penalama şeklinde gerçekleştirilen bir şey. ama burda sanki çoooook hızlı bir biçimde alternate picking yapılarak çalınıyor. parçanın tablarına da baktım o kısımda 6lama çalındığı gözüküyor. aslında belki diyeceksiniz çok hızlı bir şekilde alternate picking yaptığın zaman tremolo picking yapmış olmaz mısın zaten diye? e peki o zaman solomuzun (mesela do mi fa sol şeklinde bir şey olsun atıyorum) yavaşlattığımız zaman do do do do,mi mi mi mi,fa fa fa fa fa,sol sol sol sol sol şeklinde duyulması gerekmez mi ?

  yani kısaca tremolo picking konusunda aydınlanmaya ihtiyacım var :)
   
 2. İzlemeni tavsiye ederim. Youtube de bu teknikler ile ilgili epey geniş bilgi var. 2. video senin sorunu biraz daha iyi yanıtlayacak cinsten.   
  yeahbeybi bunu beğendi.
 3. Evet tremolo picking tahmin ettiğim gibi. Şuan elimde bir gitar olsada göstersem anlatmak istediğimi yazıyla anlatamıyorum :D
   
 4. Bahsettiğiniz çalım tekniği ya 2. videodaki 0:20 ya da 4:40'taki. Neyi anlatamadığınızı bildiğim için 2. videoyu koymuştum :) Tremolodan farkı ise tremoloda aynı nota çalınarak belli bir süre çalınarak süreklilik hissi verilir, shredte her vuruş farklı notadır. Hepsi sonuçta alternate picking ile çalınır. Alternate picking adı üstünde penalama tekniğidir.
   
 5. Heh evet şimdi daha iyi oturdu :) aylardır shred midir nedir herneyse onu çalışırken tremolo çalışıyorum sanıyorum sonradan dikkatimi çekti ve dedim lan olum çalıştığın tremolo falan değil senin diye :)
   

Bu Sayfayı Paylaş