Overdrive Pedal Önerisi

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda Necromonic tarafından 7 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

1. Merhabalar,

Pedal setupım için overdrive pedal almayı düşünüyorum, compact bir pedal gerekiyor çok büyük yer kaplayan ve pahalı ürünlerden çok. Elimde bir adet Boss MD2 ve bir adet Boss GE7 var, amacım daha çok distortion pedalın altına booster olarak da kullanabileceğim ve eq ile midlerini kontrol edebileceğim bir pedal. Sizlerin bu konuda deneyim veya fikirleri varsa paylaşabilir misiniz?

Amacım tek bir setup ve az sayıda pedal ile ton çeşitliliği sağlayabilmek

Aklımda Boss ürünlerinden OD3, SD1, BD2 ve OS2 var, bunlar dışında Ibanez Tube Screamer'lar var.

Şimdiden teşekkürler.

2. Bazı konulara açıklık getirirseniz daha net cevaplar alabilirsini. Mesela setup'ı nerede kullanmayı düşünüyorsunuz? Amfi nedir?

3. Muadil olarak, ms bb öneririm. Güzel pedaldır.

guitar26 bunu beğendi.
  4. Digitech bad monkey iyidir

Frusciante Jr. ve Necromonic bunu beğendi.
  5. Bb preamp al geç derim. Başka da pedal bakmazsın bir daha

guitar26 bunu beğendi.
  6. Amfi olarak marshall avt50 kullanıyorum ayrıca 15w'lık küçük bir de stagg amfim var. Küçüğü evde büyüğü de sahnede kullanıyorum. Genelde bon jovi, metallica gibi popüler grupları çalıyoruz ayrıca barış manço, mfö, sıfır km vs tarzı takılıyoruz. Ama gönlümde ne yatıyor dersen progressive müzik icra etmek asıl hedefim.

Bilmiyorum çok şey istiyorum belki, sadece her yola gelecek basit bir setup işimi görebilir.

7. Preamp tam olarak fonksiyonu nedir? Cahilliğimi mazur görün.

8. Eyvallah, Gelelim şimdi İngiliz polisi misali sorgulama faslına :)

Amfinin kendi drive soundunu nasıl buluyorsunuz? Tatmin edici ise, sadece sololar için Tube Screamer tarzı bir pedal yeterli olur.
    BB Preamp da bir overdrive booster pedalı bu arada. Başlı başına bir preamp ünitesi değil.

EKLEME: Amfiden kasdım AVT 50 bu arada. Hali hazırdaki sahne durumunuzu göz önüne alarak yazmaktayım. İşin Progressive kısmını şimdilik ihmal ediyorum.

Son düzenleme: 7 Şubat 2016
  9. Amfinin kendi soundu aslında gayet hoş fakat sololarda yetersiz kaldığını düşünüyorum, tek başına distortion kullandığımda da fazla sırıtıyor. O yüzden overdrive pedal gerekli gibi geldi bana.

10. mt2'mi ibanez bb9 ile boostluyorum, basları kırpmıyor ama esnek bir alet değil parlak gitar seviyor. ts9'umda var ama düşük-orta gain boostlamak için daha kullanışlı dx versiyonu güçlü boostlar için daha mantıklı (hatta o amaçla yaratılmış gibime geliyor) ama fiyat yükseliyor.

Şu an arkadaşımın marshall jh1'i ödünç duruyor, overdrive amaçlı oldukça iyi çıkış gücü fazlasıyla yeter ve eq özellikleri yeterli. 2. el bulunuyordur ama sıfırın bile fiyatı gerçekten düşük.

Necromonic bunu beğendi.
  11. Bu durumda TS9, SD1 veya BB Preamp tarzı bir pedal, amfi drive tonunun üstüne clean boost olarak kullanılırsa sololardaki sorunu çözebilir. Genelde yöntem de bu.

Necromonic bunu beğendi.
  12. Teşekkürler aydınlatıcı öneriler için.

13. Est. Etrafınızda birinden ödünç alabileceğiniz bir od pedalı varsa bir deneme yapın. Büyük ihtimal distortion pedalı ihtiyacı ortadan kalkacaktır. Geriye od pedalını GE7'den önce mi sonra mı kullanmanız daha sağlıklı olacak, bunu keşfetmek kalır.

Necromonic bunu beğendi.
  14. Denememi arkadaşımdan alacağım os-2 ile yapacağım yakında, göreceğiz :)

15. OD tarafında dene aman. Dist. tarafı kötü bence :) Booster olarak zayıf kalma ihtimali de var ama fikir verir.

Necromonic bunu beğendi.
  16. Aynen

17. Eyvallah, belki gereksiz bir lakırtı oldu ama, tedbiren diyerek de olsa çıkıyor işte bazen klavyeden :)

18. olur mu hiç :) os-2'nin distortion'ının kötü olduğunu bilmiyordum mesela :)

19. Eyvallah, kolay gelsin. Deneme sonuçlarını ve kafana takılan bir ayrıntı olursa bekleriz yine.
    Bu arada dediklerim AVT için işe yarasa da, Stagg'da büyük ihtimal sökmeyebilir. Aklında olsun :)

Necromonic bunu beğendi.
  20. OS2'den kastınız Boss Os2 Overdrive/Distortion ise beğenmeyebilirsiniz, ne overdrive'ı düzgün ne de distortion'ı işe yarar. Kişisel tavsiyem eğer transistörlü bir ampli kullanıyorsanız Boss Od-3, tüplü bir ampli kullanıyorsanız Ibanez Tube Screemer almanız. (Ya da bu pedalların klonları'na bakabilirsiniz.) Butik overdriveları konu dışında tutarsak zaten bu iki pedal en bilinen, mihenk taşı denebilecek, çoğu ünlü setup'da bulunan, digital modellemelerde de isim vermeden kopyalanan modellerdir. Xotic BB , Fulltone Ocd gibi pedallar zaten tartışmasız size daha fazla seçenek sunuyor fakat fiyatları da epey güzel :)

Necromonic bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş