Aşk

'Forum Meydanı' forumunda Oceanides tarafından 16 Ocak 2007 tarihinde açılan konu

1. Tartisilsa bile yasanmadan bilinmez, ama o kadar cok seyi kapsar ki.. Insan asik olmak ister, ya da istemez, dusunmek ister, ya da istemez, sadece aska asiktir, ya da inanclarina, hayatina, hayvanlara, dogaya, Tanrilarina..

Askin acisini sever kimisi, kimisi katlanamaz bu aciya, kimisi icin yoktur ask, kimisi icin sevgiye gecistir, bagimliliktir, saplantidir, platoniktir, kimisi icin tutku, seks, kimyadan ibarettir..

Askin hep var olacagina inananlar var, evliliklerin 10. yilinda bile "esime hala deli gibi asigim" diyenler var, ya da "ask cicim aylarinda bitti, simdi sadece sevgi, saygi vs var" diyenler var..

Kimyasal aciklamasi bile var. Asik olan insanlarin beyninde Testosterone, Oestrogen, Dopamine, Norepinephrine, Serotonin vs kimyasallari devreye girer. Askin cesitli evrelerinde bu kimyasallarin beyinde arttigi ya da azaldigi olur.

Bazilari sadece kimyasal bir cekim oldugunu dusunur askin..

Askin tanimi yapilir ya da yapilmaz, bence ask gecici bir tutkudan ibarettir, asla omur boyu surmez. Ben asik olmaya asiklardanim :)

Peki bizi kasip kavuran bu 'ask' sizce nedir? Ask herseye deger mi? Bunu olcup ona gore kendini asik olmaktan durduran, aski silen, aski yasamayan, aski unutabilen, iki kisiye ayni anda asik olan, ask icin ölebilecek olanlar var mi?

2. Aşk salaklıktır dedim yapmadığımı bırakmadım şimdi aşık oldum çok feciyim :D:D:D
    Aşk tanımı olmayan garip bir duygu tanımlamak gerekirse
    sevdiğini hep yanında isteme tutkusu da denebilir

3. Aşk istektir.O istek geçince biter.Ve acısıda saçma yenisi gelince biter:)

4. Sadece "bir erkek ve bir kadın" olarak bakılmamalı diye düşünüyorum. "Aşk" farklı bir şeydir bence; cinsellikten uzak, kendini de tutkusunun içine karıştırmadığı yani "ego tatmini" denilen şeyin kesinlikle olmadığı ve bencilliğin olmadığı olabildiğince içten bir duygudur ve bitmez. Bir kadın ve bir erkeğin bunu yakalayabilmesi gerçekten çok zordur.

Bir kadının bir kadına aşık olması da böyle bir şeydir. Tamamiyle cinsellikten ve bencillikten uzak, ve "masumca".

Kelmeler yettiğince kendi "aşk tanımı"mı yaptım. Günümüzde ise, insanların birbirlerine besledikleri duygularla ilgilenmemek en iyisi. Gerçeğin ne kadarına katlanabiliriz ki...

5. (Sadece iki insan arasında değildir aşk evet ama ben iki insan arasındaki aşktan bahsedeceğim. Başka aşklar da vardır ama platoniktir. O yüzden iki insan arasındaki aşk bu kadar büyüktür ve bu kadar değerlidir.)

Aşk, tarifi en zor kelimedir. Günümüze kadar nice şairler, nice yazarlar tarif etmiştir. Ama "aşk" öyle bir şey ki yaşayana kadar asla anlamazsınız... Varlığından şüphe edersiniz dahası inanamazsınız aşık olan insanlara ve yaptıklarına.. Ancak yaşarken anlarsınız.
    Çok zordur bulmak.. Belki insan ömründe bir kez çok büyük ve karşılıklı bir aşk yaşar belki de hiç yaşayamaz. Öyle yüce bir duygu ki aşk, kalbe bile iyi geldiği söylenir.. Tabii mutlu bi aşk..

Öyle bir duygu ki insan tarif edemiyor. Her kelime yetersiz kalıyor. Yerden ayakları keser, herşey, heryer toz pembe, herşey kolay, hayat güzel, umutlar çok, hayaller yakındır. İnsan hayatında hiç olmadığı kadar mutlu olur ve bir ömür sürecek bu mutluluk sanır. Ama maalesef ki gün gelir biter... Geriye gözyaşı, acı, özlem, hafızaya kazınmış bir sürü anı bırakır.

Ne yaşarsan yaşa söküp atamazsın içinden, kalbine söz geçiremezsin bir de yersiz, zamansız gözlerinden süzülen gözyaşlarına... Çabalarsın.. Unutmaya çalışırsın ama olmaz. Başkalaşırsın.. Bir hüzün oturur gözbebeklerine, ince bir sızı gelir yerleşir yüreğine.. İnce ince sızlar, kanatır kimi zaman.. İnce ama derindir.. Kapatamazsın.. Dolduramazsın yerini..

İşte maalesef ki aşk acısı diye bir şey de var. Belki de aşkın bu kadar özel olmasının bir yanı da budur. İki zıt duyguyu barındırmasıdır. "Mutluluk" ve "acı".

6. Keşke uzak ya da yakın olmasına biz karar verebilsek.. O zaman hayat daha kolay olurdu sanırım :roll:

7. işi garabtiye alıyosun yani. Ben istedim şuan aşık gibi hissetmiyorum. Demekki kabul olmuş :D

aşk hakkında da şunları söyleyeyim bazen gerçekten gereksiz bir duygu olabiliyor :) zaman kaybına dönüşebiliyor. Ama hayatın güzelliklerinden...

8. Fiziksel olarak "hastalanmak"tır. Beyinsel faaliyetleri etkiler. İyi mi kötü mü? O kişiden kişiye değişir. Tamamen kimyasal değişimler olmaktadır. İşte bu da genetik programlanmamızın bir parçasıdır. Olayı duygusallaştırmadan kimyasal ve genetik olarak açıklayınca insanın ne kadar zayıf ve genetiğe bağımlı olduğunu anlıyoruz.

Ancaaaak... karşılığını aldığımız bir aşk hikayesi, dünyanın en güzel hastalığıdır.

9. kontrol edilebilen bir duygu esasında. ama kontrol etmek isteyince... çoğu zaman ilkler için pek de kontrol edilmek istenmiyor. Acı verse de...

10. vazgeçtim.deşmeyelim. :twisted: hatta "gel gökyüzünde yıldız olalım" tadındaki imza ndan yola çıkarak;senin bi takım platonik durumlarda olduğunu sezdim ben az önce; onu deşelim... :twisted: :twisted: :twisted: :wink:

11. AŞK NEDİR?

* Sesini duyduğunuz anda avuçlarınız terlemeye kalbiniz deli gibi çarpmaya başlıyorsa...
    Bu aşk değil HOŞLANMAKTIR

* Ellerinizi ondan çekemiyor sürekli dokunmak sarılmak istiyorsanız ..
    Bu aşk değil ARZULAMAKTIR

* Yanınızda bir tek o olduğu için onu istiyorsanız....
    Bu aşk değil YALNIZLIKTIR

* Herkes onunla olmanızı beklediği için onunlaysanız...
    Bu aşk değil SADAKATTİR

* Size sıcak , yakın davrandığı için onunlaysanız...
    Bu aşk değil KENDİNE GÜVENSİZLİKTİR

* Üzülmesini istemediğiniz için onunlaysanız...
    Bu aşk değil ACIMAKTIR

* Ona değer verdiğiniz için hatalarını hoş görüyorsanız..
    Bu aşk değil ARKADAŞLIKTIR

* Bütün gün ondan başka hiçbir şey düşünmediğinizi söylüyorsanız..
    Bu aşk değil KOCA BİR YALANDIR

* Onun iyiliği için kendinizden çok şey feda edebiliyorsanız...
    Bu aşk değil YARDIMSEVERLİKTİR

*** O üzgünken sizin de kalbiniz acıyorsa ...
    İşte bu AŞKTIR

*** Tarif edemediğiniz bir çekim yüzünden ondan bir tür lü kopamadığınızı düşünüyorsanız..
    İşte bu AŞKTIR

*** O herkese güçlü görünmesine rağmen içindeki zayıflığı hissedebiliyorsanız..
    İşte bu AŞKTIR

*** Başkalarını da çekici bulmanıza rağmen hiç pişmanlık duymadan onunla kalmaya devam edebiliyorsanız..
    İşte bu AŞKTIR...

(Alıntı)

mabel60 bunu beğendi.
  12. Arkadaşlar lütfen konunun bulunduğu bölüme (Bilim- Felsefe) uygun yazılar yazalım. Ayrıca yazım kurallarına da dikkat edelim. Başlık temizlenmiştir, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

13. aşkın olduğuna inanmıyorum. insan doğası gereği karşı cinsten etkilenir(istisnalar hariçç). bu etkileşimden sonrada bağımlılık ortaya çıkar. ddevam ederse bağımlılıktan devam eder. aşktan değildir bence.

14. Uzun zaman önce unuttuğum his.Eziyet durumu.Rakı içmek isteyip sevmediğin için içmediğin o an için saf alkolde olsa içeceğin durum.

15. Arkadaşlar bence aşk nedir biliyor musunuz? Sürekli onu görmek istemek ve her gözünü kapattığında onu görmektir. :?

16. yuh

yuh

156
    0
    300
    yanılsamadır

17. evlilikten sonra sorumlulukların öldürdüğü gereksin duygu....

18. İnsandaki sevgi gereksiniminin hastalıklı dışavurumudur..Güzel bir hastalık..

Sevgiyi,hayatın kaynağı olan su gibi düşünürsek,aşkı çok susayan kişinin gördüğü serap olarak nitelendirebiliriz diye düşünüyorum..

Sevginin yoğunlaşmış şeklini de aşkla karıştırmamak gerektiğini düşünüyorum..

19. bana kalırsa aşk paranoya,aşağılık kompleksi,ego tatmini,acı çekmek ve bundan zevk almak,bizi sevmesini isteyip sevdiği zaman ondan soğumaktır..

haa birde
    herkesin hakkında söyleyecek şeyleri olduğu şeydir :)

20. Kimyasal karmaşadır.

Bu Sayfayı Paylaş