Sx American Alder Için Manyetik Önerisi

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda Berkay Aşar tarafından 13 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

 1. Yazdan belki hatırlayanlar olur şöyle bir konu açmıştım : F/p Olarak Sx Mi? Başka Bir Gitar Mı?

  O başlıkta yazdığım bir kaç şeyi gerçekleştirdim (SX & Laney Cub) sıra manyetik seçimine geldi diye düşünüyorum. Gitarımın köprü manyetiğine biraz daha hacimli ve sert tonlar alabilmek için bir single humbucker takmayı planlıyorum, pickguardı oymak gibi bir düşüncem yok. Fakat manyetikler arasında kararsız kaldım ve biraz bütçe doğrultusunda hareket edeceğim.

  İkinci el almayı planlıyorum 150-160 civarı bütçeyle hareket edeceğim şimdilik belki takasta ucuz bir pedal sunabilirim. Tarz olarak bakacak olursak büyük ölçüde ağırlıklı olmak üzere hard rock/high gain çalıyorum. Manyetik konusunda siz tecrübeli kişilerin yorumunu almak isterim.. Teşekkürler.
   
 2. Köprü için Dimario Chopper'ın bütün sorunlarınızı çözeceği kanaatindeyim. Push/pull ya da toggle switch ile coil-split de yaparsanız oldukça şahane olur. Dimarzio'nun sitesinden ve internet üzerinde, kullanıcı videolarından da inceleyebilirsiniz.
   
  Berkay Aşar ve CrimsonKing bunu beğendi.
 3. Kesinlikle aynı düşünüyorum...Ben de bridge pozisyonunda kullandım...Site de Mecmast ın dediği gibi ağaç kasa konfigürasyonları ile farklı manyetiklerin performansını duyabilirsiniz...Ama en doğrusu denemek :)
   
  Berkay Aşar bunu beğendi.
 4. Peki Fast Track 2, Tone Zone, Super distortion veya JB-JR vs. hakkında bir bilginiz var mı?

  Push/pull çok önemli değil benim için açıkçası. Clean için mid ve sap kullanıyorum fakat köprüde drive tonunu güçlendirmek istiyorum.
   
 5. Fasttrack 2 kullandım. Cleanleri temiz alamıyorsunuz. Drive ve hi-gainler oldukça güzel. Tizleri ön planda.

  Tonezone kullandım. Fasttrack2'den daha midli ama yine cleanler temiz değil. Manyetiği sıfır poziyona kadar indirmeme rağmen temiz clean alamadım.

  JB-JR kullandım. Temiz clean alabilirsiniz. Drive, distortion ve hi-gain'de hiç beğenmediğim bir manyetik. Sevenler çok ama benim kulağıma hitap etmemişti.

  Fasttrack2 ve Tonezone karşılaştırmasında, Fasttrack 2'nin cleanleri Tonezone'a kıyasla daha iyi. Ama yine net değil. Bu da benim karşılaştırmam.

  Super distortion hiç kullanmadım.

  Şu da vardığım bir sonuç ki: clean'de temiz ton alabiliyorsanız bir manyetikten, drive'da her şekile sokabilirsiniz.
   
  Berkay Aşar bunu beğendi.
 6. 2005 Fender Mex. Stratta denedim bu manyetikleri. Eklemeyi unutmuşum.
   
 7. 2si de yüksek çıkışlı manyetik. Yani ton çok kompresyonlu ve midli gelecektir, çamur gibi olacaktır. 2 manyetiği ben de kullandım, hatta seymour duncan hotrails de kullandım. Ufak tefek farkları varsa da aşağı yukarı aldığım ton aynıydı. Belki fast track1'i deneyebilirsin, düşük çıkışlı bir manyetik.
   
 8. Ayni strati modifiye etmistim gecen yil koprude fast track 1 ,middle ve neck 57-62 reissue manyetikler kullanmistim.Blues agirlikli kullandigimi da soyleyim oldukca hos bir kombinasyon olmustu.
   
  Berkay Aşar bunu beğendi.
 9. İstediğim manyetiği bulamadım açıkçası, fiyat uysa manyetik, manyetik uysa fiyat uymuyor.. peki normal humbucker yüklemek için pickguardı yarsak nasıl olur? Bulunamayan ve az seçenekli çeşide sahip şekilde manyetik aramaktansa daha geniş araştırmalar yapıp normal bir humbucker takayım diyorum..

  Fikriniz nedir?
   
 10. Olabilir. Fakat bunu ustaya yaptırırsan manyetik parası verirsin.
   
 11. Bende elimdeki sx'e takviye düşünüyorum şu sıralar :)
  Hss olayı için 20-30 liraya temiz bir hss pickguard bulunabilir aslında @Berkay Aşar
  Aklımda hotrails vardı ama yazılanları okudum ve net karar veremedim bende.
   
  Berkay Aşar bunu beğendi.
 12. Stratta Hss de mantıklı bir çozüm. Humbucker yelpazesi, single boyutlu hubuckerlara kıyasla daha fazla.

  Seymour Duncan stratta daha güzel oluyor bence humbucker konusunda. Ama yine herkesin kulağında ayrı bir melodi, ayrı bir arayış var. Deneme yanılmaya düşmemek için tecrübesi olan arkadaşların tavsiyelerini dikkate almanız süreci hızlandırıp, işinizi kolaylaştırır.

  Benden tavsiye: S.Duncan Sh-4.
   
  Berkay Aşar ve CrimsonKing bunu beğendi.
 13. Full sized humbucker düşünülürse seymour duncan custom custom (TB-11) de HSS strata yakışan manyetiklerden biri
   
  Berkay Aşar, guitar26 ve mecmast bunu beğendi.
 14. Herkese selam, artık kararımı vermeyi planlıyorum..

  Tone Zone S ve Breed arasında kaldım.. Tone Zone'un humbucker hali ile arasında fark var gibi geliyor bana. Gerek eq, gerek çıkış hacimleri olsun Breed tarafına biraz daha yakınım şu anda.
   
 15. @devastator Abi teşekkür ederim.

  Bu da nadir bir manyetik. Satmakta olduğum için tavsiye etmemiştim, ayıp olur diye :)

  Ama sorununuzu kokten çozecek türde olan manyetiklerden Ibanez True-Duo Bucker. Ibanez kullanıcılarına sorabilirsiniz bu manyetik hakkında. :)

  Ama işte kulağım alışmış zamanında SH-4'e. Stratta çok sevdiğim bir soundu var.

  Zaten gitarım yakın zamanda elime ulaşacak, Bu manyetiği doğrudan takacağım artık :D Kaç gündür o bana bakıyor, ben ona bakıyorum. Bir kaç gün içerisinde satılmazsa artık benim stratta yerini alacak.
   
  devastator bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş