Kulakçık / Burgu Değişimi Sorusu

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda mapofheart tarafından 15 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

 1. Selamlar.
  Geçtiğimiz günlerde standart burgu setine sahip gitarıma kilitli burgu taktım. Ancak çıkarttığım burgular sap arkasından vidasız, yeni taktığım locked setin ise sap arkasına vidalanması gerekiyor. Paketin içinde her bir kulakçık için ince vidalar da çıktı. Buraya kadar bir sorun yok.
  Ne zaman ki yeni burguları sap arkasına sabitlemek için vidaları elime aldım, o zaman gördüm ki bunu standart bir ince uçlu saatçi tornavidası ile yapamıyorum.
  Bu vidaları takmanın pratik yolunu bilen var mı? Sapa herhangi bir şekilde zarar vermek istemiyorum. Sonuçta 6 tane vida takmak için luthier'e de gitmek istemiyorum..
  Şimdiden teşekkürler.
   
 2. Selamlar. Kolay gelsin. :)

  Öncelikle saatçi tornavidası bu tip vidalar için çok güçlü tornavidalar değil. Hem vida, ağaca kendi girecek kadar güçlü değil, hem de tornavida, vidayı ağaca sokacak kadar güçlü değil. Öncelikle vidanın gireceği delik için, ağaca bir yol açmak lazım. Bunun için matkap yada dremel ile, ağac, tam olarak vidanın gireceği yere küçük bir delik açmak yeterli. Çok derin olmasına gerek yok. 2-3 mm derinlikte ve vidadan bir boy daha dar olsa yeter. Bunun için vida çapından bir boy ince uç kullanmak lazım matkapta. Bu küçük delikleri açtıktan sonra, daha büyükçe, ele oturan, vidanın başına tam oturan bir yıldız tornavida ile, yavaş yavaş, ve sona gelindiğinde zorlamadan girilirse hallolacaktır. :)
   
  uvidinli, crushhh ve mapofheart bunu beğendi.
 3. Akülü tornavida ile çabuk ve kolayca yaparsın. Setlerinde matkap ucu benzeri uçlar da var. Muhtemelen kalınlıkları gerekirse o vidaya önceden yuva açmaya da yeter:

  [​IMG]

  Yalnız çok ucuzundan alma. Çabuk bozuluyorlar.
   
  uvidinli ve mapofheart bunu beğendi.
 4. Bu setlerden herhangi biri işini görecektir, içindeki delme uçları 1-4mm arası olur. Ama burguların ufak vidalarını takarken bunun vidalamasını kullanma. Vidalama uçları pek oturmuyor o minik vidalara, takarken kaçarsa vidayı yalama yapma olasılığı yüksek.
   
  mapofheart ve Lord_of_the_strings bunu beğendi.
 5. Sanırım maple sap üstünde çalışıyorsun, vidalar için açtığın deliklerin vidalar ile aynı derinlikte olmasına gayret göster hoca, aksi taktirde vidaların vidalarken kırılma ihtimali var, maple çok sert bir ağaç türü
   
  mapofheart bunu beğendi.
 6. Cevaplar için çok teşekkürler.

  @hackeiommi hocam, bende bundan var ancak aralarında ince uç yok maalesef. Gidip Karaköy'den uçlara bakacağım, orada uçların ayrı satıldığını söyledi bir arkadaşım.

  Bilgiler için tekrardan herkese teşekkür ederim.
   
 7. Yapı marketlerde de bulabilirsin, bir kaç lira daha pahalı olur karaköye göre.
   
  mapofheart bunu beğendi.
 8. Dediğiniz gibi yaptım arkadaşlar, Alpha Tools markasının akülü otomatik tornavidasını aldım (39,99 TL). İçinden oldukça ince uçlar da çıktı. Delme işleminden önce kalemle işaretlemeleri yaptım arkasından en ince matkap ucunu kullanarak dikkatli bir şekilde deldim. Daha sonrasında vidalama işlemi gerçekten de çok kolay oldu.

  Sonuç:
  burgu.jpg

  Çok sağolun tekrardan :)
   
  insanatomystic, hackeiommi ve eyazıcı bunu beğendi.
 9. Haydi geçmiş olsun :)
   
  mapofheart bunu beğendi.
 10. Cetvel gibi :)
   
  mapofheart bunu beğendi.
 11. Sağolasın hocam :)
  Teşekkürler :)
   
  insanatomystic ve hackeiommi bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş