Folk, Soft Rock, Country Müzik Önerileri

'Müzik - Genel' forumunda jacobend tarafından 15 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

 1. Daha önce açtığım konuya denk gelmiş arkadaşlar müzik ve gitar konusunda acemi olduğumu biliyordur. Müziği, teorik ve pratik olarak yeni öğreniyorum. Hani sevdiğim, icra etmek istediğim müziklerin doğrultusunda bir şeyler öğrenmek, dinlemek daha doğru gibi geldiğinden sizlerden Folk Rock, Soft Rock, Country tarzlarında müzik önerileri bekliyorum. 2'li chorus sesler, kilise müziği kabul edilen gospel tarzında önerilerde çok hoşuma gidecektir. Tabi illa sözlü müzik olacak diye bir şartım yok enstrumental de olabilir. Önereceğiniz gruplar, müzisyenler hakkında ufak anekdotlar paylaşırsanız çok güzel olur. Şimdiden teşekkürler.

   
 2. Andrew Bird e bakabilirsin.Kendisi önce arşeyle keman çalar sonra onu loopa alır ve kemanı gitar gibi çalar :) sonra bir de çok güzel vokal yapar.Three White horses şarkısında da çok güzel bir koro var.
   
  jacobend bunu beğendi.
 3. çok teşekkürler. hemen bakıyorum.
   
 4. Tekrar merhaba,

  Arkadaşlar genellikle ölümcül metal ve kızgın rok seviyorlar. Böyle sıcak çikolata temalı şarkıları seven daha azdır.

  Jeff Buckley baya iyidir.sesi büyüleyici ve melodileri vurucudur.
  Kings of convenience özellikle çift vokal konusunda çok başarılı.
  Beirut...anlatmaya gerek yok bence.
  Regina spektor u da önerebilirim.
  Björk de zaten İzlanda demek.

  Aklıma geldikçe yazarım :)
   
  jacobend bunu beğendi.
 5. :D Kızgın rok deyimiyle beni kahkahalara boğdunuz. Önerilerinizin hepsini not alıyorum. Bende anlam veremediğim bu forumdaki hızlı ve öfkeli sevgisine.
   
 6. Tyler Bryant çok sevdiğim blues gitaristlerinden vokalini de ayrı beğenirim. Bu parçası hoşunuza gidecektir. :)
   
  CAJEMIR ve jacobend bunu beğendi.
 7. içine biraz psychedelia ve 2 yerine 3 ses eklersek grateful dead önerebilirim.. icrası ne kadar kolay olur öngörmek zor gerçi.. iyidir yine de esgeçmeyiniz..
   
  jacobend bunu beğendi.
 8. Bob dylan'ın highway revisited 61 ve blonde on blonde zamanlarindaki elektrik albumlerini saymazsak-bringing it all back home'un da yarısı elektriktir-hemen her dönemi bu kategoriye girer.ama benim ozellikle söz etmek istediğim iki albüm, duyguları işlemedeki ustunluklerinden dolayı,bol country soslu nashville skyline-ki lokal country muzisyenleriyle kaydedilmiştir- ve bob dylan'ın zirvesi blood on the tracks.ama dediğim gibi dylan'ın haddinden fazla güzel albümü vardır.

  Radiohead'in ok computer'indaki exit music şarkısı,hayatımda duyduğum en iyi gregorian chorus vokallerini barındırıyor.iron maiden'ın the sign of the cross introsunda da bu vokaller kullanılmış

  U2'nun ilk albümü boy bence tüm zamanların en iyi gitar albumlerindendir cıngıl cıngıl elektriktir ama soft,çok nettir.

  R.e.m'in life's rich pagent ve rolling stones'un let it bleed'i de,zamanın testini geçmiş sade albumlerdir.gerçi r.e.m hep sadedir ama rolling stones'un let it bleed'ini diyelim sticky fingers'la karşılaştırınca,insan bu iki albümü aynı müzisyenlerin yaptığına inanamıyor.let it bleed gösterişsiz saheserdir.

  son olarak kızgın rok baştacıdır.hâlâ hızlı ve ofkeliyim:)
   
  Son düzenleme: 15 Şubat 2016
  jacobend bunu beğendi.
 9. Herkese teşekkürler ama sana ayrı teşekkür etmeyi borç bilirim. Aklına geldikçe de yardımlarının devamını dilerim.
   
 10. James Taylor'ı bilirsin muhtemelen... bir dönem bu söylediğin tarz şeyler severek dinledim... America dinledim, şimdi çok açmıyor olsa da Sister Golden Hair'e bir bak bence bir zamanlar hastasıydım, belki seni de yakalar.... dinlediğim en iyi folk-rock parçası belki de Janis Joplin'in Bobby Mcgee'sidir... Crosby, Stills, Nash and Young'a bak derim biraz daha progressive onlar ama folk-rock işte... bir de din kardeşimiz Cat Stevens var şimdi biraz kafayı yemiş gibi ama zamanında güzel çalar söylermiş mesela Father and Son mutlaka bak bence... Creedence Clearwater revival country-rock olarak geçer bildiğim kadarıyla, seni açabilir, mesela - Have you ever seen the rain gibi... benim paylaşabileceğim şu an bunlar umarım hoşlanırsın bazılarından...
   
  jacobend bunu beğendi.
 11. Soft Rock'ta Duman dedin mi...
   
  jacobend bunu beğendi.
 12. paylaşımlar demek daha uygun olur.merak edilen şeyleri dinledikçe uzerinde fikir yürütmek kaçınılmaz oluyor.sevilen şeyleri tarzına göre konsolide edip kategorize etmek ve "şu şöyledir bu böyledir" diye genelleme yapmak benim için bir tutku.etrafta her zaman paylasabilecek birileri olmuyor.buraya uğradıkca gözüme çarpan konulardan ilgilendiklerime yazmak istiyorum.hoşuna giden ilgilenenen veya faydalanan birileri olması beni memnun eder.istekli ve daha fazlası için hep iştahlı muzikseverler görmek insani kafa yordugu şeyleri paylaşmak için motive ediyor
   
 13. Sürekli teşekkür ediyorum (minnet delisi miyim neyim) ama gerçekten hepinize teşekkür ederim arkadaşlar. Bilmediğim o kadar çok isim varmış ki.
   
 14. bir posta daha yazayım bu konu guncelken hala.david bowie'nin hunky dory'sini anmadan geçmek olmaz.genelde piyano ve akustik gitarın sürüklediği,sing along şarkılara sahip,en songwriter albümü.aynı zamanda üst duzey orkestrasyona sahip.soft gitar albümü olarak bile degerlendirilebilir.çok ciddi söz yazarlığı da mevcut.küçük şehir gözünden naif bir bakış açısıyla,daha büyük bir dünyayı anlama çabası var.böyle bir tavır the man who the sold the world'te de vardı ama daha marjinal ve kayıptı.hunky dory de ise alt ve orta alt sınıf kitlelere özgü sıcak bir his yakalayabilmiş bowie.bu yüzden evrensel ve ölümsüz olduğunu düşündüğüm bir albüm.

  bir albüm de bowie'nin buzuktasi iggy pop'tan gelsin.idiot ve lust for life çok bilinen,iki gürültülü post punk albumleridir ama olgun ve genel olarak oturaklı brick by brick'i kimse anmaz.akustik mantıkla kaydedilmiş,çok iyi bir produksiyondur.güzel şarkı yazımını had safhada farkında lirikler izler.ama genel olarak sıkıcıdır da.klasik degildir.

  Leonard cohen'in death of ladies man dışındaki bilinen tüm major albümlerine de kefilim.muzisyenlikten önce romancı ve şair kariyeri olan leonard cohen,parasızlıktan ne yapayım diye düşünürken,bob dylan ve peter paul mary'i duymuş ve "burda bir folk hareketi var galiba"deyip soluğu new york'ta almış.önceden yaptığı küçük şarkıları büyüterek albümünü hazırlamış.cohen'in şiir kitabıyla ilgili makale yazan edebiyat eleştirmeni leonel trilling,onun için "minor şair" demiş zamanında.tom waits te "extra large şair" demiş.bugün 21. yüzyılın ilk çeyreğinde cohen major bir 20.yüzyıl şairi gibi gözüküyor.

  sert müziklerin soft hallerini de yapıyorlar tabii ki.bu genre'dan en sevdiğim iki albümle kapiyorum;alice in chains mtv unplugged ve rock müziğin siber serserisi billy idol'un vh1 stortlytellers'ı
   
  highwaystar30 bunu beğendi.
 15. Takip. Konu oldukça güzel :)
   
  jacobend bunu beğendi.
 16. hocam siz edebiyatçısınız belli... ben Bob Dylan'ı onun da akustik dönemindeki edebiyatını bilirim biraz, çok severim, Tom Waits ve büyük ölçüde Cohen de meçhul bana mesela (Bowie tamamen uzayımın dışında).. siz yazın okuyalım dinleyelim... Cohen, Waits... Bowie'ye Iggy'e pek hevesli değiim punk çok sevmem ama olur yani.. asgari emekle azami müzik/edebiyat tecrübesi veren örnekler verirseniz dinleriz okuruz:)) çok formda değilim ama hevesliyim:)
   
  jacobend bunu beğendi.
 17. bunlar popüler müziğin yazım sürecini değiştiren birkaç adam.dalga dalga yeni akımlar gelmiş ardlarindan.dylan mesela geçen senelerden birinde,sevdiği şarkıları yorumladığı bir albüm çıkarmıştı."bunlar yıllar içinde bende yer etmiş,ortadan kaybolmasinda benim de parmağım olan şarkılar"diyordu.muzik üretiminin yönünü, geniş kitlelerin benimsediği aşırı sentimental ürünlerden,üç beş ukala sivri dilli adamın sözcülüğünü üstlendiği topical ürünlere çevirmişler.beatles rolling stones bob dylan.bunlar başlatmışlar.stones'un play with fire'ını dinleyince anlaşılıyor bu yeni zihniyet.burda da duygu var ama insani tüm boyutlarıyla

  bu geçişin o dönemin konjonktürüyle çok yakından ilgisi var.üniversitelerin ve entelijansiyanin,toplumların gidişatında direkt etkileri olduğu zamanlar.bu da dalga dalga insan ilişkilerine yansımış.bob dylan üniversite terk mesela.müzikte yarattıkları bu tavrın,ardıl hareketleriyle birlikte 35 yıl sürdüğünü düşünüyorum.1963'te bob dylan'ın freewheeling'i yayınlanmasından 1998'de stone temple pilots'ın dağılmaya başlamasına kadar.

  şimdi bakınca sanat hareketinin,toplumsal ve politik vakumdan daha uzun soluklu olduğu görülüyor.ama dolaylı yoldan ve pasif bir şekilde.solun özgür yorumlarından bir anda sovyetlerin 1979 afgan işgaline,ona reaksiyon olarak ta karşısındaki uniform batı bloğunda sağın yükselişine,derken soğuk savaşın iyice ivme kazanması ve sonunda doğu bloğunun 1989'da çöküşüne.genç insanların yarattıkları sanat hareketiyle, bu 35 senenin ilk 3-5 senesinde aşırı safça, direkt söz sahibi olduklarını sandıklarını görüyoruz.

  Aşağı yukarı 20 yıldır o dolaylı sanatsal etkinin de bittiği görülüyor.o dönemdeki anlamıyla bir müzikal ifade yok bugün.toplumsal politik bir kanal zaten yok.bir örnek vermek gerek ki siyasi görüş meselesi değil.zaten belli bir siyasi görüşüm yok.deniz gezmis ve arkadaşlarının okulu boykot ettikten sonra,istanbul üniversitesi rektorunun ayaklarına gelip anlaşma zemini araması,şartlarını kabul etmesi mesela.bugün tam tersi var.toplu işten çıkarma gibi,üniversiteden toplu öğrenci ihracı var.bunu da az önce belirttiğim gibi,siyasi mesele olarak değil,genç insanların bütün ifade kanallarının dumura uğramış olduğu gerçeğini belirtmek için söylüyorum.en iyi ihtimalle karanlık renksiz bir dönem bizler için
   
  Son düzenleme: 18 Şubat 2016
  highwaystar30 ve jacobend bunu beğendi.
 18. Folk tarzı olarak Kurt Vile 'ın kendiyle yüzleştiği şöyle bir şarkısı var. :D Beğeneceğini düşünüyorum :D
   
  mustafa ve jacobend bunu beğendi.
 19. böylesi bişey de olur mu
   
  jacobend bunu beğendi.
 20. Ben ne yazık ki buradaki görüşlerinize katılmıyorum. Politize edilmiş toplumların apolitik toplumlardan üstün olduğunun hiçbir kanıtı olmadığı gibi şahsi fikirlerime göre politik akımların makyajlarının altında kocaman bir boşluk vardır (tabi bu genelleme biraz insafsızca oldu, çoğu desek daha doğru). Hiçbir süreç veya ideoloji insanları değiştiremez. Ancak kalıplara sokar ki o kalıplarda dönemin modasıdır. Bob Dylan'ı ünlü yapan protest duruşundan çok ballads diye adlandırılan bizim buraların türkülerine benzeyen yerel şarkılarırdır. Ayrıca şu eskiler şöyleydi böyleydi laflarını duymaya hiç tahammülüm yok. Ben 22 yaşındayım. Yaşadığım ülkeden, ülkenin koşullarından, insanlardan uzaklaşmak için kendimi her şeyden soyutladım. Eğer 70'lerin 80'lerin gerçekten farklı olduğunu düşünüyorsanız, bugün elindeki akıllı telefonlarla ülkesinden bir haber yaşayan insanları görmüyorsunuz demektir. Bu yeni nesiller uzaydan gelmedi. Bunları büyüten anne babalar 70'lerde 80'lerde yaşadılar. Bu arada yanlış bir çıkarımda bulunduysam mazur görün çünkü yazınız çok karmaşık. Çoğu yerde ne demek istediğinizi anlamadım bile. Biraz bağlantılı cümleler kursanız kendi adıma sevinirim.
   

Bu Sayfayı Paylaş