Novecento

Hala dvd sini biyerden bulup izleyemediğim, televizyonda izleyen bi iki arkadaşımın aşırı derece de özendirici yorumlarından sonra izleyemediğimden dolayı bana burukluk ve eksiklik yaşatan bir bernardo bertolucci filmi. 5buçuk saatlik bi film olmasına rağmen hiç sıkmayan ve film ilerledikçe saran bi konuya sahipmiş ve tabi başrollerden anlaşılacağı üzere oyunculukta son nokta bi filmmiş. Robert de Niro ve Gerard Depardieu ve Donald Sutherland başrollerde.
Elinde filmin dvd'si olan veya bulma imkanı olan birisi varsa lütfen ö.m atsın büyük sevaba girer zira :D.

Filmin dvd'si türkiye'de mevcut değil sanırsam.
İzlenmesi gereken filmlerin başında geliyor benim için. Dediğin gibi çok uzun ama rahatlıkla izlenebilen bir film. Konu olarak da çok iyi. Bir Bertolucci şaheseri.
Bu arada bu filmin başlığı mevcut olması lazım. 1900 (filmin diğer ya da bilinen adıyla) adıyla. Arka sayfalarda kalmış olması lazım. Malum insanlar piyasa filmleri ile ilgilendiği için böyle olmuştur.

(Sana özel mesaj yolladım. Oradan ulaşabilirsin bana) :D

Vallahi isterse dünyanın en harika filmi olsun, ben 5.5 saat bir filme kendimi verebileceğimi hiç zannetmiyorum, bi kere insan doğasına aykırı bi durum. Bence filmi ikiye bölüp yarısını bir gün, öbür yarısını başka gün izlemek mantıklı. Ya da iki bölüm olarak çekselermiş. Yüzüklerin Efendisi bile bir süre sonra sıkmaya başlıyordu, sinema salonunda bile. Varın siz düşünün 5.5 saatlik filmi. Yok siz değil yani, izlememiş olanlara söylüyorum :)

Zaten arkası yarın şeklinde izlenmesi olağan hatta daha mantıklı bir durumdur.Dediğin gibi 5,5 saat boyunca filme odaklanmakda bile sorun çeker insan. Ben de öyle yaptım. Arkası yarın şeklinde izledim.

Yüzüklerin efendisi, Novecento ile kıyaslanamayacak kadar kötüdür. İzlenememesi normaldir. :) (Lotr hayranları çökmesinler şimdi :) cidden hiç sevemedim bu lotr'u)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Şuanda elime geçmiştir filmin cd si VYM nickli arkadaş sayesinde. Hemen oturup büyük bi iştahlı filmi izlemeye başlayacağım. VYm'e tekrar teşekkür ediyorum burdan.

kesinlikle sıkıyor ama Bertolucci filmi ne kadar sıkabilir ki?..böyle bir ironi var işte..hele içinde iki duayen adamın gençlik yılları varsa..iki sfer düşünmek gerekir..

Genel olarak baktığımızda; inanılmaz sinematografisiyle “Novecento / 1900" İtalya’da faşizmin yükselişine ve ona tepki olarak gelişen işçi sınıfı bilincini, aristokrasinin kalıntısı toprak sahiplerinin çağın gerisinde kalışını anlatan güçlü, görkemli ve izlemesi çok zahmetli bir yapıt olarak karşımıza çıkıyor.

filmin final sahnesi aslında çoğu şeyi anlaıtır bu iki ideoloji hakkında..ödevimden copy paste yapıyorum hemen

"Bir diğer önemli nokta ise aslında iki düşüncenin birbirini yenememesidir. Bertolucci filmin final sahnesinde Alfredoyu ve Olmoyu karşı karşıya güreştirerek getirir fakat (Yani işçi sınıfı ile burjuvazi karşı karşıya getirmesi) bir türlü yenişemezler. Güreşe güreşe hızla yaşlanırlar. Bertolucci'ye göre bu iki sınıf arasındaki mücadele asla ve asla bitmeyecektir."

sıkıcı mı?..bilmem ki :)

Geri