- Sanırım - Telif Haklarıyla Ilgili Bir Soru

'Müzik - Genel' forumunda Cibsın Lö Pol tarafından 29 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

 1. Başlığa öyle yazdım çünkü emin değilim ne olduğundan. Sorum kısaca şöyle, bir gruptan ayrılan bir üye solo olarak grubun istediği şarkısını icra edebilir mi? Mesela aklıma gelen ilk örnek; Slash-GNR. Mesela Slash hiçbir konserinde November Rain, Don't Cry, You Could Be Mine... gibi şarkıları çalmıyor. Bunun sebebi haklarının Axl'da olmasıyla ilgili mi? Yoksa sadece istemiyor diyebilir miyiz? :D
   
 2. Marty'nin Tornado of Souls solosunu falan yıllar sonra çaldığını gördüm, ama konu ile ilgili ben de bilgi sahibi değilim.
   
 3. Slash da Sweet Child, Welcome to the Jungle, Paradise City, Nightrain.. gibi bazı şarkıları çalıyor. Ama önceki mesajda yazdığım şarkıları GNR'den sonra hiçbir şekilde çalmamış bildiğim kadarıyla. Özel bir nedeni vardır diye düşündüm açıkçası.
   
 4. Bence etmemesi için bir engel yok. Cover adı altında çalabilirler. Sahnede cover yapan birsürü prof. grup da var hem. Mesela Adam Gontier da Three Days Grace'den parçalar icra ediyor sahnede Saint Asonia ile birlikte.. Büyük ihtimal tercih etmiyordur Slash de.
   
 5. Heh işte o durum da var, çok alakasız bir grup çıkıp ünlü bir parçayı da çalabiliyor kafasına göre. O yüzden anlamadım ben de. Slash mı çalmak istemiyor yani? :D
   
 6. Büyük ihtimal öyle. Hatta bir yerde okuduğuma göre Slash November Rain, Estranged gibi parçaları çalmayı tamamen unutmuş (Cidden unutmuş!) :)
   
 7. İstemiyodur veya şarkıların bestecisi değildir ve belki de Axl kullanmasını istemiyodur. Şarkının yazım sürecine dahil olduğunuzda o şarkıları solo olarak da icra etmenin engeli yok. Sonuçta sizin de şarkınız. Ancak öteki türlü şarkının yazarı çalmamanızı isteyebilir. Mesela dediğin şarkılara baktım slash "writer" olarak geçmiyor, axl ın yaptığı şarkıyı da çalmak istemiyodur doğal olarak.
   
 8. sarkilarla ilgili bir durum.piyanonun sürüklediği axl'ın dramatik balladlari bunlar.üzerine çıkıp dans edecek piyano var mı ortalıkta?axl çeşit çeşit paralı asker tutup klasik slash sololarini çaldırdı iyi kötü.slash'in de nazire yapıp piyanist şantör kiralamasını beklememek lazım
   
  firatozeler bunu beğendi.
 9. Şimdi ben bunu tam olarak anlayamadım. Mesela çok benzer şekilde yıllardır Roger Waters, "The Wall" konserlerini David Gilmour'sız yapıyor, David Gilmour'ın Pink Floyd'un diğer üyerleriyle veya sadece kendi verdiği konserlerde de haliyle Roger Waters yok. Bu kadar cover yapılan bir dünyada diğer müzisyenlerin günahı ne ki paralı asker, piyanist şantör vs oluyorlar :)
   
 10. "November Rain, Don't Cry, You Could Be Mine" bu 3 şarkı da bana sorarsanız live için sıkıcı parçalar o yüzden çalmıyorlardır.
   
 11. Hocam zaten konuyu açtıktan sonra internette biraz bakındım Slash (hatta Duff da) November Rain, Estranged gibi parçaları sevmiyorlarmış karşı çıkmışlar, stüdyoda Axl bir şekilde ikna etmiş kayıt için.
  "Slash and McKagan were particularly opposed to the drift to symphonic ballads, and felt their choice of more direct rock songs were being overlooked by Rose. However, Rose talked them into it over discussions at Can-Am studios (where some of the album was recorded and mixed)."
   
  Lityum bunu beğendi.
 12. David gilmour ve özellikle roger waters "pink floyd bendim lan"kafasında adamlar.grupta kendilerine düşen roller doğrultusunda,orjinal unique pink floyd tecrübesinin kendilerinde saklı olduğunu düşünüyorlar.o anlamda axl rose da onlar gibi.guns'n roses kendisi.axl roses.slash'in durumu apayri.stadyumlardan sonra barlara düşmüş bir adam.solo act'ini yine sıfırdan inşa etmeye başlamış ve yıllar içinde tutarlı bir noktaya taşıdı bugün.o yüzden o noktada,axl'ın ön adamlığı olmadan,axl'ın dominant olduğu işleri yaşatma iddiasında olsaydı,ancak alay konusu olurdu.
   
 13. Valla bu tespite hiçbir itirazım yok, ben sadece onlarla daha sonra çalışan müzisyenlere girişmişsiniz, onu merak etmiştim :)
   
 14. "paralı asker"ve "piyanist şantör" müzisyenlerin durumunu belirtmek ve "orijinallik" vurgusu yapmak için kullandığım kelimelerdi.müzisyenleri tahkir etmek için değil.kısa bir şekilde meramımı anlatmak için o kelimeleri seçtim.siz de daha geniş anlatmama vesile olmuş oldunuz :)
   
  mtsv bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş