Sss'den Hss

Aynen öyle. Yada geri dönüşü olmaycak ise, elindeki pick guarddaki köprü single yuvasını da genişletebilirsin.

Ancak potansları da değiştirmen gerekebilir. Stock potanslar, single besleyecek değerdedir sanırım. Daha yüksek değerli (500K) potanslar kullanman gerekebilir.

@dingdongdaddy ve @hackeiommi yi sahneye davet edelim potanslar için...

Bazı SSS stratların köprü manyetiği hatta bazıların sap manyetiği yuvaları da hb manyetiğe göredir. Önce gitarı açıp kontrol etmen gerek. Yuvalar uygun değilse single boyutlu hb alman gerekir. HB alırsan elbette ki PG'ı değiştireceksin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yok bu lehim işleri falan var zannedersem,ya geri dönüşü olucağını düşünmüyorum,üç soru daha soracağım izninle.
Birincisi bu pickguardtaki genişletme işlemini yapmayı becerebilirim bi tek ben :D hani beceremesem bile onu hangi insanlar yapabilir,insanlar dediğim müzik marketler veya sallıyorum marangoz gibi
İkincisi bu single coil görünümlü hmler hakkında ne düşünüyosun
Üçüncüsüde o lehim işleri ben malzemeleri götürdükten sonra bana ne kadara patlar :D ?

Hocam saka bır yana gıtarın marka modelı nedır? Bazı gıtarlar unıversal delıklere saıp .. Yanı hıc bır ıslem yapmadan zaten hsh dızılımı yapabılecek oyukluktada olabılır.. O yuzden bır resım yada bılgı verırsenız daha net yardımcı olunur dıye dusunmekteyım... Sıngle gorunumlu humbuckerlar yanı lıttle humbuckerlar ıyıdır ıslem yapmadan hayat kurtarır.. Tam bır humbucker gıbı davranmasada aratmaz .. Ben kendı gıtarımda kullanmaktayım... Lehim işlerı cok bırsey tutacagını sanmam..

Bazı SSS stratların köprü manyetiği hatta bazıların sap manyetiği yuvaları da hb manyetiğe göredir. Önce gitarı açıp kontrol etmen gerek. Yuvalar uygun değilse single boyutlu hb alman gerekir. HB alırsan elbette ki PG'ı değiştireceksin.
Yuvaları uygun değilse yani hb sığmayacak gibiyse,mecburum yani single görünümlü hb almaya,gitarın gövdesine bir müdahele yapamam.

Hocam saka bır yana gıtarın marka modelı nedır? Bazı gıtarlar unıversal delıklere saıp .. Yanı hıc bır ıslem yapmadan zaten hsh dızılımı yapabılecek oyukluktada olabılır.. O yuzden bır resım yada bılgı verırsenız daha net yardımcı olunur dıye dusunmekteyım... Sıngle gorunumlu humbuckerlar yanı lıttle humbuckerlar ıyıdır ıslem yapmadan hayat kurtarır.. Tam bır humbucker gıbı davranmasada aratmaz .. Ben kendı gıtarımda kullanmaktayım... Lehim işlerı cok bırsey tutacagını sanmam..
Daha gitarı almadım edirnede oturuyorum bu haftasonu İstanbul'a gelip alıcağım gitarı.Büyük olasılık SX SST/ALDER veya SX SST/ASH alıcağım.

Esnaf radarına baktım da, şu an için Edirne'de bilinen bir luthier yok. Elin lehim tutuyorsa uygun bir HSS pg ve 500k potans alıp kendin yapabilirsin. Veya elektro bağlama işleri ile ilgilenen bir elektronikçiye yaptırabilirsin. Olmadı, internetten manyetik bağlantı şeması bulup çıktısını verirsen iyi bir elektronikçi bu işi kotarır.

Bende senin gibi düşünüyorum gitarın markasını yukarıda verdim,eğer bulabilirsen çok sevinirim manyetik yuvalarının ne şekilde olduğunu :)
Benim hatırladıgım havuzun komple bos oldugu ve bu kesme bıcme ıslemıne gerek olmadıgını hatırlıyorum.. Cunku dusuk butcelı gıtarlarda agactan kacmak ıcın bu havuza pek ozen gostermezler .. Genelde ıyı ve pahalı stratlarda sss ise sadece sıngle manyetıgın gırebılecegı bır oyuk bulunur.. Tabı bazı fırmalarda degısıklık olabılır.. Benım gordugum fenderler ve dıger stratlar bu yondeydı en azından.. Bu sx alder govdelerıne ornek..

Dosyalar

• stbody.jpg
    stbody.jpg
    47.7 KB · Gösterim: 383
  • stbodya.jpg
    stbodya.jpg
    64.5 KB · Gösterim: 186
Geri