Si Minor Bir Parca Do Notasi Gecebilirmi

'Müzik - Genel' forumunda Kaish tarafından 5 Mart 2016 tarihinde açılan konu

 1. merhaba basliktan anlasilcagi gibi tonal degisiklik olmadan si minor bir parcada do notasi gecebilirmi armonik olarak bozukluga sebeb olurmu ?
   
 2. Si minör dizisinde do notası doğal değil (#) diyez olarak kullanılır. Yani si-do#-re-mi-fa#-sol-la-si.
   
 3. Soruyu soran arkadaş bunun farkında. Sizi onun sorusunu anlamamışsınız. Aslında sorduğu şey C notasının natürel olarak B minör tonunda nasıl kullanılacağı.
   
  uvidinli ve emrebozkurt800 bunu beğendi.
 4. Geçer. Si minör karakterli bir parçada "si locrian" modu çalarsanız geçer.
   
  Onur Yahya Öner ve firatozeler bunu beğendi.
 5. Evet, elbette geçebilir. Dizinin anahtarı ve arızalarında yer almayan seslerin kullanımı, non-diyatonik (kromatik) armoni başlığının konusudur. Dizinin notaları arasında olmaması, o notanın hiç kullanılamayacağını göstermez.
  Minör dizinin başlangıç notasına yarım ses uzaklıkta olan o notaya ben Frigya notası diyorum, benim kulağımda bıraktığı etki Frigya modu etkisi çünkü. İlk tercihim de, bu nota üzerine kurulan majör akor içerisinde bu sesi kullanmak olur (C majör akoru..)
   
  firatozeler bunu beğendi.
 6. Si locrian, Si minör tonuna iki farklı arızayı birden taşır (C naturel ve F naturel). O nedenle B Frigya çok daha iyi bir ilk tercih olur, sadece tek bir nota (C naturel) değişmiş ve F sesi ise diyez olarak korunmuş olur. Si locrian da olur elbette, ama etkisi çok daha radikal olur, çünkü aynı anda iki nota birden değişecektir.
   
  firatozeler bunu beğendi.
 7. Tabii onda da c natürel var.
  Ikisi de olur sonucta (bkz. Yngwie :) )
   
 8. gerçi yngwie (veya benzeri rock gitaristleri) B phrygian modunu genelde (ya da hep) E minör şarkıların üzerine çalar.
   
 9. Olmadı. Şöyle ki:

  Si minör bir şarkıda demiş, si minör natürel minör modlu bir şarkı dememiş. İkisi çok farklı. Yukarıda ismi geçen iki mod da minör tonalitededir ve c notasını, şarkının tonunu değiştirmeden alır
   
 10. :) peki nasıl tınlar
   
 11. Modülasyon, kesin bir biçimde tonal merkezin değiştiğine işaret eder. Parçada modülasyon olup olmaması hangi notanın kullanıldığına göre belirlenmez.
  Önemli olan, kullanılan notanın ne amaçla nasıl kullanıldığıdır. B minör tonu içerisinde C natürel notası duyurulup, daha sonra tekrar C diyez haline dönebilir. B notası halen karar sesi konumunu sürdürebilir.
  Ancak böyle olmayadabilir. Örneğin, C majör akoru ortak (pivot) akor olarak kullanılmış ve E minör tonuna modülasyon yapılmış olabilir. Ancak E notasının bir noktada yeni tonal merkez olarak kulağımza tanıtılması gerekir. Bunun için de klasik yöntem, kuvvetli bir kadans ile mi minör akoruna çözülüşün gerçekleşmesidir.
   
  Onur Yahya Öner bunu beğendi.
 12. Egzotik :)
   
  astrocolls bunu beğendi.
 13. Malmsteen B Phrigian kullanır evet, ama B Phrigian Dominant kullanır. Bu da modal ve daha armonik bir ses verir. Klasik muziğin ana etkilerinden birisi budur. Ayrıca Barrios'un söylediğine katılıyorum...
   
 14. Normal Phrygian da kullanır. D# alırsa B Dominant olur ya da diğer bir adıyla Spanish Flamenco, Spanish Phrygian, Gypsy Phrygian gibi başka isimleri de vardır. Kii bu da devamında E Harmonic Minör demektir. Dedikleriniz de doğru ama sadece dominant kullanır diye bir şey yok, düz phrygian da bol bol kullanır.
   
  Son düzenleme: 6 Mart 2016
 15. bence hepsinden önce arkasında hangi armoni yani akor çalıyor ona bakmak lazım duruma göre güzel duyulabilir . tabi yine kulağa güvenmek en güzeli. neden olmasın her nota olabilir.
   
 16. Burada ana tonun dışında akorları ayrı ayrı incelemek de önemli olabilir. Si minör bir parça do alır mı diye sormak pek doğru olmaz. Naturel minör gamın içinde nota yoktur ancak altere arıza denilen arızalar her zaman bulunabilir. Bu tüm parça içinde olmasa da bir ölçüde tek seferlik do diyezin do olarak kullanılmasına tekabül etmiş olabilir. Ayrıca si minör tonunun alabileceği akorlarda örneğin mi minör akoru esnasında ton bir ölçülük phrygian ya da locriana gidebilir.Burada da yine do# yerini do naturele bırakır. Ton kavramı çok değişkendir. si minör tonu parçaların belki yüzde 90'ı F#7 ya da F# akoru içerir burada La notası yerini la#e bırakmıs olur ve ton aslında si harmonic minöre kayar. Önemli olan ana tondan ziyade o esnadaki akorlar ve vermek isteğiniz hissiyattır. Kısacası Armoni tüm kurallar içinde en akışkan olanıdır.
   
  rosto bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş