Müzik Sözlüğü

Henüz iki aydır gitarla haşır neşirim. Yıllardır müzikle uğraşanlar için çocuk oyuncağı sayılacak işleri öğrenirken bile zorlanıyorum. Müzik terminolojisi, müzisyenlerin jargonu tamamen ayrı bir dünya olduğundan bir sözlük kurmaya karar verdim. Hani en basitinden pull off nedir sorusunu öğrenmek için bile farklı farklı yerlere bakıyordum. En başta kendi işimi, sonra yeni başlayan arkadaşların işini kolaylaştırmak için indie sözlüğü kurdum. Sizin deneyimlerinizden yararlanmak istiyorum.

turkrock.com sitesine ve bu güzel aileye saygısızlık etmek istemem. Ticari bir kaygım olmadığı gibi sitenin itibarını zedeleyip yeni bir oluşum kurmak gibi bir amacımda yok. Tek isteğim herkesin uzmanlaştığı konularda kısa kısa notlar sunması. Müziğin edebiyatını oluşturmak gibi bir isteğim var. İlgi çeken yanlarıyla, hoşumuza gidecek bilgi paylaşımları. Kimisi blues'a yoğunlaşıyor blues'da kullanılan yöntemlerde ustalaşıyor, kimisi hard rock, kimi death metal, kimisi komalı seslerle doğu müziğinin peşinde... Herkesin favori sanatçısı farklı. Hani enstrümanlar aynı olsa kelimeler, yöntemler farklılaşıyor. Bu farklılıkları güzel bir mecrada toplayabilirsek çok güzel olacak diye düşünüyorum. Hepinize sevgiler saygılar.

Dediğim gibi ticari bir kaygım yok. Sözlüğü sahiplenme gibi bir derdim de yok. İstediğiniz şekilde şekillendirebiliriz. Vaktiniz oldukça kısa kısa paylaşımlar yaparsanız çok mutlu olurum.

sözlüğe ulaşmak için
Indie

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
kesinlikle böyle bir çağrışım için seçmedim. bir isim lazımdı indie müzikten esinlenerek öyle bir anda koyuverdim. bence sözlüğün seviyesi ve içerikleri bu tür benzetmeleri akla dahi getirmeyecektir. tabi gereken ilgi olursa.

hocam ben naçizane görüşümü paylaşmak isterim. tahmin ediyorum ki aramızdaki en iyi müzisyenler bile başlangıçta en az sizin kadar zorlandılar şimdi sizin ''acaba bu nedemek'' diye araştırma yaptığınız kelimeleri deyimleri hepimiz belli süreçlerde öğrendik bence siz pull of tekniğini yapmayı öğrenmeden önce anlamını öğrenmeniz pek bir fayda sağlamaz bırakın su aksın yolunu bulsun. zaten sırası gelince hepsini öğreneceksiniz bence :) (tabi her türlü sıkıntıda bu forumun size yardım edeceğinden en ufak bir şüpheniz olmasın) özel mesaj atabilirsiniz bu tarz terimsel sorularınızı bana

hocam ben naçizane görüşümü paylaşmak isterim. tahmin ediyorum ki aramızdaki en iyi müzisyenler bile başlangıçta en az sizin kadar zorlandılar şimdi sizin ''acaba bu nedemek'' diye araştırma yaptığınız kelimeleri deyimleri hepimiz belli süreçlerde öğrendik bence siz pull of tekniğini yapmayı öğrenmeden önce anlamını öğrenmeniz pek bir fayda sağlamaz bırakın su aksın yolunu bulsun. zaten sırası gelince hepsini öğreneceksiniz bence :) (tabi her türlü sıkıntıda bu forumun size yardım edeceğinden en ufak bir şüpheniz olmasın) özel mesaj atabilirsiniz bu tarz terimsel sorularınızı bana
Çok teşekkürler. Yani gerek yok uğraşmayın diyorsunuz :)

müzik kaynaklarıyla videolarıyla içli dışlı olduğunuz zaman fark edeceksiniz mesela bugün şu teknik bugün şu teknik diyerek tek tek öğretiyor bütün kaynaklar her terimi :)

müzik kaynaklarıyla videolarıyla içli dışlı olduğunuz zaman fark edeceksiniz mesela bugün şu teknik bugün şu teknik diyerek tek tek öğretiyor bütün kaynaklar her terimi :)
aslında benim istedğim müziğin edebiyatını oluşturabileceğimiz bir platform kurabilmek. hani işin tekniği, malzemeleri, icrası konusunda turkrock.com zaten üzerine düşenden fazlasını veriyor ancak aramızda bu işin ilgi çeken yanlarını paylaşmayı seven insanlar mevcut. ben onların bilgilerinden yararlanmak istiyorum. umarım katılım olur da güzel bir işe imza atarız.

Merhabalar,

Öncelikle böyle bir başlık ve içerik için kendi adıma teşekkür ediyorum.
Forumda buna benzer bir başlık yıllar önce vardı diye hatırlıyorum. Hatta 2005-2006 gibi o başlıktaki bahsettiğiniz müzik terimleri/sözlüğünü düzenleyip bastırmıştım bile. Muhtemelen kütüphanemin bir köşesinde duruyordur :)
Forum arayüzü yıllar önce değişmişti ve o değişim sonrası bazı başlıklarda olduğu gibi bu başlıkta göçmüş olabilir.
Eğer bulabilirseniz o başlığı, gerek kendi sözlüğünüze de güzel bir kaynak yaratmış olabilirsiniz.

Kolay gelsin,
İyi forumlar.

gitar tekniği terimleriyle müziğin edebiyatını birleştirebilen yaratıcı deha eserleri kolay üretilmiyor.o yüzden içerik güdük kalabilir
örnek:
palm mute:cın cın cın

Hani olur, takılırız, forumun bir nevi vakit geçirecek ikinci bir alanı olur . Hatta buradaki kullanıcı adlarımızla takılırız falan da, format mormat? Sonra "öptün formatı eyledin viran" bakınızı verilmesin :)

buraya yazılan bazı şeyleri oraya taşıma gibi bir fikir var mı?bir süredir burda yazdiklarimdan birkaç giriş çıkar gibi.hani kısa vadede zenginleşmesi için.editlemek isteyen olursa da açığım.sözlük formatına gelince okuyucusuyum ama kullanıcısı olmadim hiç.bilmediğim formatta şimdi başlamak istediğimden de emin değilim açıkçası

kusura bakmayın uzun süredir bazı problemler yüzünden forumdan uzak kaldım. bence şu iş için yola çıkalım artık

Geri