Punk Rock Ve Alternatif Rock Arada Metallica Ve Ac Dc Calmak Istiyorum Hangi Gitari Almaliyim

'Elektro Gitarlar' forumunda XPe tarafından 11 Mart 2016 tarihinde açılan konu

1. XPe

XPe

24
    1
    56
    Oncelikle hepinize iyi forumlar genel olarak greem day dinliyorum punk rock a hevesim asiri fazla ve arada metallica ve ac dc dinliyorum epiphone les paul junior almamk tavsiye ettiler ucuz fiyat guzel performans hesabi ancak junior limited editon ve normal junior arasindaki farki cozemedim ayriyeten tek manyetik sorunu var alsam isimi gorurmu sonradan bi manyetik daha taktirabilirmiyim onuda gec hic biri olmaz diyorsaniz bana green dayin tonlarini verecek bi gitar onere bilirmisiniz hepsini belirleyince birde anfi onerisi almak istiyorum tesekkurler simdiden :)

2. welmour

welmour

552
    1,108
    9,006
    Amfi + gitar için bütçe alalım önce.

3. XPe

XPe

24
    1
    56
    1500 2000 rahat cikarim

4. welmour

welmour

552
    1,108
    9,006
    Sıfır olmak zorunda mıdır? Bir de nasıl bir kullanım için istiyorsunuz, başlangıç için evde kullanmak, çalışmak amaçlı mı, sahne amaçlı mı, kayıt amaçlı mı?

5. XPe

XPe

24
    1
    56
    Sunu eklemem lazim sanirsam ilk gitarim olmuycak hem kayit hem evde calicam evet sifir almak istiyorum 2. El bulma konusunda sikintilarim var bulamiyorum :-D

6. Filancanın tonları sadece onun amfisi ve gitarı ile çıkmaz. Bu çok sık yapılan bir hatadır. O insanların tonların herşeyden önce enstrümandaki becerilerinden ve tecrübelerinden gelir. Siz o insanların çaldığı enstrümanın aynısını da çalsanız onlar gibi ton alamazsınız.
    Zamanla kendi tınınız oturacaktır, o zaman da ekipmanı değiştirmeyi düşünebilirsiniz. İnternet devrinde o kadar çok opsiyon var ki insanların zihinleri seçeneklerden bunalıyor. Ama bahsettiğiniz insanlar da muhtemelen son derece mütevazi ekipmanlarla bu işe başlayıp çalarak öğrendiler. Bunu unutmayın.
    Şimdilik siz rahatça çalıp ilerleyebileceğiniz bir enstrüman alın. Klavyesi rahat olsun, elektrik aksamı sorun çıkartmasın. Bunlar yeterli. Çift humbucker donanımlı bir gitar olması daha iyi olur tanımladığınız tarzlar açısından. Green Day tonları verip vermeyeceği önemli değil bu noktada, böyle şeylere takılmayın. Amfide de aynı şey geçerli.

kutay, MetalAddiction ve arkham_rock bunu beğendi.
  7. welmour

welmour

552
    1,108
    9,006
    Anladım gitar olarak benim aklıma ilk olarak semi-hollow kasa gitarlar geldi, punk rock, ac-dc tarzı hard/classic rock ve alternatif rock'a cuk oturur ama, metallica ve sert tonlarda biraz patlar, ikinci olarak da hss dizilimli bir strat alınabilir, meksika stratlar 1500 tl civarında olduklarından tek başlarına, LTD ya da G&L, Schecter gibi markaların stratları tercih edilebilir. Semi hollow olarak 1000 tl civarında Ibanez ve Epiphone'un modelleri mevcut onlara bakılabilir, ayrıca SX eg5'ler de efsane güzel çıkabiliyor yalnız deneyerek almak lazım. Stratlarda da dediğim markaların modellerine bakabilirsin. Amfi olarak da Blackstar ht-5r ya da laney cub10, cub12 tercih ederdim ben. Tavsiyem ne seçersen seç, bütçeni eşit olarak paylaştır, kötü amfi=kötü ton çünkü.

8. XPe

XPe

24
    1
    56
    Peki soyle desem epiphone junior hakkinda birsey dememissiniz fikirlerinizi alma sansim varmi

9. XPe

XPe

24
    1
    56
    Bu arada adamsin saitama kardes :) sagol

10. Varsayalım bütçe 2000:

Amfi :

Amfi konusunda seçim olarak Laney Cub serisi gayet güzel. Pedallarla çok güzel anlaşıyor gerek ton gerek fiyat açısından ki lamba faktörü. Fakat sert tonlarda tek başına yetersiz kalır, belki punk ve alternatif rock olarak istediğini alabilirsin. Ama benden sana tavsiye en azından başta yanına bir tube screamer klonu alıp amfiyi boostlayarak istediğin tarzlardaki soundları çok rahat alabilirsin. Misal olarak: Joyo Vintage OD, MS TS9 veya da Mooer Green Mile

Şimdiye kadar 750 harcadık diyelim sıra gitarda;

Gitar :

HSS, HH ya da HSH dizilimli bir gitar öneririm. Elimizde 1250 TL var ki bu fiyata gayet uygun Ibanez, Epiphone'lar mevcut model olarak şuan aklıma gelmiyor ama güzel gitarlar var araştırırsan kafana yatan şeyler bulabilirsin. Eğer 1500 TL ile başlayacaksak kalan 750 TL civarı fiyata ikinci el bir Ibanez RG350 hiç fena olmaz.

Sonuç olarak : Epiphone/Ibanez - Tube Screamer Klonu - Laney Cub 10 -----> İşini görecek 3'lü.

mustafa bunu beğendi.
  11. yalnız şöyle belirteyim ben de eğer seçiminiz rg350 olursa mümkünse zero köprülü bişey olması...
    onun dışında da ben kesinlikle bir Les Paul kasa gitar ihtiyacınızın olduğunu düşünüyorum

12. XPe

XPe

24
    1
    56
    Ya kafamsa soru isaretleri cozuldu sayilir simdi :) ibanez tube screamer klonu ve cub 10 dediniz soyle diyim acikcasi epiphone daha dogrusu gibson tarzinda single cut yani tek kesim gitarlar cok hosuma gidiyor :) yani dedikleriniz gayet mantikli gaziantepde yasiyorm bu yuzden soracak bi muzik marketi bulamadim :) hepinize cok tesekkur ederim son olarak sunu da soylemek istiyorum su duzenegi kursam nasil olur epiphone lespaul junior + tube screamer klonu + cub 12

13. welmour

welmour

552
    1,108
    9,006
    Junior'ı unut bir kere, illa junior istiyorsan zaten 1200 tl ye Gibson'ın da junior'ını veriyorlar, bir naneye yarar gitarlar değiller kanaatimce, ha bi şekilde ses çıkar da ne gerek var. Kore yapımı bir epi Les Paul Custom al çok daha iyi onun yerine, forumda Furkan kardeşimiz bir tane satıyor hatta( niye satıyor anlamasam da :D) onu al. Kendisi yine ban yemiş de gelir geri birazdan :D

14. XPe

XPe

24
    1
    56
    Welmour konu linkini paylasma sansin varmi biladerim ya

15. XPe

XPe

24
    1
    56
    Adamim kararimi verdim ya onubunu bosver ben direk alternatif+punk+pop punk calicam metallica ve ac dc yi gec sen :-D

16. Şuan ikinci elde güzel bi Yamaha Pacifica var, ona bi bak o fiyata güzel seçenek :)

17. XPe

XPe

24
    1
    56
    Abi yamaha ya bakmiyorum valla ya :-(

18. Valla senin seçimin benim ilk gitarımdı o , geçen sene takasladım lambalı amfiyle. Seymour Duncan JB tb-4 vardı köprüde , sanırım şu an single olarak da dimarzio var. Fiyatına göre baya güzel alet, tercih senin :)

19. Adama hemen lambalı amfiyi dayamışsınız. Oh ne ala :D Peki sesini nasıl açacak, Cub12'den falan Metallica soundunu nasıl alacak, adam ailesi ile mi kalıyor, yurtta mı yaşıyor, müstakil evi mi var, grubu var da sahneye mi çıkacak belli değil. Sayenizde evlatlıktan reddedilebilir, hayatı kararabilir, akıl sağlığı tehlikeye girebilir, haberi yok garibimin :D

@XPe senden de ricam ne olur düzgün yaz. Kimsenin yazdıklarını okuyup deşifre edeceğim diye gözlerimi yorup bozdurmayın bu yaştan sonra :p

Son düzenleme: 12 Mart 2016
  20. XPe

XPe

24
    1
    56
    Hahah valla telefondan girdigim icin turkce kelimeler kullanamiyorum lanet bi klavyesi var adamim :-D isin espirisi bi yana gibson les paul lar asiri uçuk benim hayaller suya dustu biladerim ya :-D ciddi anlamda metal muzik calmak istemiyorum artik :-D ucuz yollu bi gitar almak istiyorum :-D

Bu Sayfayı Paylaş