Kalın "mi" Telinin Kopması Sorunsalı

Arkadaşlar sürekli heavy metal - thrash metal müzikle ilgilenip çalıdığım için olsa gerek sürekli kalın mi telim kopuyor. Haftada bir değiştirmek zorunda kalıyorum. Ama tel fırlamıyor, telin tune-o-matic e değen kısmındaki sarım çözülüyor ve tel bir anda serbest kalıyor. Çok yoğun çaldığımdan dolayı mı oluyor yoksa köprülerde bi problem mi var diye sormak istedim. Yakında bi luthier a uğrayacam zaten. Teşekkürler şimdiden..

Fixed bridgle'li telecasterimda ben de ayni sorunu bir kere yasamistim. Ama tellerim eskiydi ve cok yuksek tuseyle p.m calarken olmuştu.

Calim sıklığınız coksa, elleriniz cok terliyorsa ve ErnieBall tarzi cok cabuk eskiyen bir marka tel seti kullanıyorsaniz bence sorun teknik olmayabilir.

Ama yine de bi fotograf uzerinde incelemekte fayda var. Yukarida belirttigim sadece bi ihtimal.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Fixed bridgle'li telecasterimda ben de ayni sorunu bir kere yasamistim. Ama tellerim eskiydi ve cok yuksek tuseyle p.m calarken olmuştu.

Calim sıklığınız coksa, elleriniz cok terliyorsa ve ErnieBall tarzi cok cabuk eskiyen bir marka tel seti kullanıyorsaniz bence sorun teknik olmayabilir.

Ama yine de bi fotograf uzerinde incelemekte fayda var. Yukarida belirttigim sadece bi ihtimal.
Aynen çok fazla çalıyorum ve Ernie Ball 10-46 RPS kullanıyorum. Yarına atabilirim fotoğraf. Bi de ben Ernie Ball ın tellerini seviyorum ama diğer markalara göre çok daha hızlı mı eskiyor?

Aynen çok fazla çalıyorum ve Ernie Ball 10-46 RPS kullanıyorum. Yarına atabilirim fotoğraf. Bi de ben Ernie Ball ın tellerini seviyorum ama diğer markalara göre çok daha hızlı mı eskiyor?
Eger yorumlar Köprüde bi sıkıntı olmadigi yonunde olursa bir de Elixir'in 10 luk setini denemenizi onerebilirim. O zaman ayni sorun farkli ve daha dayanikli bi sette yasanacak mi? Yaşanacaksa dayanma suresinde bi kisalma veya uzama olacak mi? gibi sorularin cevaplarina ulaşmak mumkun olacaktir.

Elixir'e gectigimden beri basima bu olay tekrar gelmedi ama sanssizlik odur ki bu yorumum cok belirleyici olmayacak cunku Elixir'e gecis zamanim sahip oldugum gitar sayisindaki artisla ayni zamana denk geliyor bu da dogal olarak gitar basina kullanım surelerimi dusurdu.

Öncelikle belirteyim bu benim kişisel çözümümdür. O yüzden hemen denemeden önce , gitarı bir luthiyeye götürmeniz en güzeli ve güzeli olacaktır.
Bazen bendlerden ve telin saddle üstünde oynamasından kaynaklı , köprüde gözle bile zor gözüken çapaklar meydana geliyor ve bu da zamanla telin aşınmasına ve sonrasında kopmasına yol açıyor. Bende benzer sorunu stratlarımdan birinde yaşamıştım .. Sürekli ince mi teli tam saddle ile temas ettiği yerden kopmaktaydı. Yani yeni takım taktığımda bazen 2 gün, bazen 3 gün, bazende daha yeni tel takımını akort ederken kopuyordu. Sorunu çaydanlık ,tencere vs gib bilimum metal ,çelik vs alaşımlı eşyaların parlatılmasında kullanılan çok ince bulaşık telinde buldum. Orayı hafifce zımparalayarak çapağı aldım ve sorunum kesildi.. Ama bu benim kişisel çözümüm. Tabiki farklı bir durum olabilir ve luthier mudahalesi gerekebilir. O yüzden ilk önce bir bilenin görmesi daha iyi olacaktır. Bu arada neden en ince zımparayı (1200-2000-3000 numara gibi ) kullanmadım da bulaşık telini kullandım onu da belirteyim. Malum bu bulaşık teli saç kılı gibi ince oldugu için , eğimli yüzeylerde ve kıvrımlarda kolay şekil alabildiği için kullandım. Ama yinede belirttiğim gibi önce bir ustanın görmesinde fayda var çünkü köprüyü göremediğimiz için varsayımlarla, bugüne kadar başımıza gelmiş olayların pratik çözümlerini paylaşıyoruz.

Elin terlemese de sülfirik asit salgılasa, pena yerine jiletle de çalsan sağlıklı bir tel ve köprüde sürekli koparamazsın o en üst teli. Köprüdendir büyük ihtimalle. Köprüdeki sorunu anlamak için de başta luthier e gerek yok, telin oturduğu oyuğa dikkatlice bak, pürüzsüz olmalı. Emin değilsen yandakiyle karşılaştır. Zımpara, törpü vs. bir cisimle 'hafifçe' ve minik müdahelelerle gördüğün sıkıntıyı hallet. Kolay gelsin.

Geri