Floyd Rose Nut Sorunu

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda koray7 tarafından 21 Mart 2016 tarihinde açılan konu

 1. Selamlar.
  Bir abimin Kore üretimi Floyd Rose lu Cort X9 gitarının üst eşiğinde problem yaşıyoruz.
  Gitarın orjinal eşiğinde problem olduğunu düşündüğümüzden yeni bir eşik aldık ve aynı problemi tekrar yaşıyoruz.
  Şöyle ki en kalın 2 teli tutan kilitler hiçbir şekilde tam olarak telleri tutmuyor, sorun ne yuvada ne de vidalarda, farklı vidalarla da denesem yine aynı sorun, aynı vida diğer telleri tutarken üst tellerde aynı sorunu yaşıyorum.
  Sorun yuvada mı diye test etmek için kilit olmadan sadece vidayı taktığımda vida gayet normal bir şekilde işlevini yapıyor fakat kilitlemeyi denediğimde olmuyor.
  Umarım sorunumu anlatabilmişimdir :) Çaylak bir enstrüman yapım 1. sınıf öğrencisi olarak bu durum kafama çok takıldı :) Tecrübeli abilerimin yardımlarını bekliyorum :)
  Teşekkür ederim.
   
 2. Photo please!!!
  Bu işlerle ilgili çok üst eşik haşat ettim. Olmuyorsa oldururuz(y) Şöyle yakından birkaç fotoğraf istiyorum. Çözümü ona göre belirleriz.
   
  koray7, HmzGkgz, crushhh ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 3. Hocam okuldayım, Eve geçince hemen yüklüyorum :)
   
 4. Oki doki(y)
   
  koray7 bunu beğendi.
 5. Hocam geç kaldım biraz kusura bakmayın, umarım sağlıklı fotoğraflar olmuştur :)
   

  Ekli dosyalar:

 6. Vida başı pula değmeden alt kısım tahtaya mı temas ediyor acaba? Yada vida diş kavramıyor. Başka açıklaması olamaz yani. İlginç!!
   
  koray7 bunu beğendi.
 7. Hocam son resimlerdeki pulun üzerinde gözüken ezilme görüntüsü fotodan kaynaklanmıyorsa biraz daha kaliteli bir nut almanızı öneririm. Ya da ebay den sadece nut vida ve pulundan getirip öyle deneyebilirsiniz. Yumuşak malzemeden dolayı kaçırma da olabilir.

  Bir de çok etkilemez kilit arkasında kaldığı için ama teli bağlayışınızı biraz daha iyileştirirseniz bir miktar faydası olabilir. Ne kadar az sarım o kadar daha stabil yerinden oynamayan tel demektir. kilit tutamadığı zaman sarımdaki boşluğu geri kaçırıyor olabilir.
   
  koray7 ve Mystery of Scarlett bunu beğendi.
 8. Bende farkettim şimdi, o kadar teli sarmak bile daha meşakatli bir iş:ROFLMAO:
   
  koray7 bunu beğendi.
 9. Benim gitarda da şöule bir durum var .. Kalın mi teli kilit takılıyken bile akort burgusunu çevirdiğimde telin akordu ileri geri oynamakta .. Bende bır cozum bulamadım.. Var mı konuda çözüm önerebılecek biri?
   
  koray7 bunu beğendi.
 10. Koray selam. Öncelikle yukarıda da söylendiği gibi teli burguya o kadar çok sarmayın. :) Nutı yan çevirip o şekilde vidayı sıktığında da sorun devam ediyor mu? (90 derece çevir. Nutın ortasındaki çizgi dik değil yatay olacak yani). Bir de bunu denemeden önce nutı 180 derece çevirmeyi bir dene. Sıkıntı düzeliyor ise nutta ezilme vardır. Tel nutın altında kendine kanal oluşturmuştur. Bu sebeple ne kadar sıkarsan sık çözüme tam anlamı ile ulaşılmaz. Tabi bu sebep ve muhtemel çözümlerde sadece biri.
  Alternatif teşhislerden biri de, diğer nutlarla yer değiştirmek olabilir. Ancak kalıcı bir çözüm olmaz. Sadece "evet nuttan kaynaklanıyormuş" diyebiliriz. Ve nut değişimi gerekir.
   
 11. @crushhh sana da geçende anlatmaya çalıştığım gibi :) Sen de Koray'a anlattıklarımı bir dene.
   
  koray7 bunu beğendi.
 12. Abı ya benımde o yuzden demekki galıba bende telelri yanlıs sardım :/
   
  koray7 bunu beğendi.
 13. Kalın tellerde burgudan itibaren en fazla 10 cm. pay bırakmak yeterli. Buda takriben 3 tura denk geliyor. Teli sararken burguda üst üste binmemesi sağlıklı olur (yukarıdaki fotoğraflardaki gibi olmasın yani). İnce tellerde de 4 tur yeter.
   
  koray7 bunu beğendi.
 14. Abi ben seyı ayarlayamadım galiba o toplu gelen tarafları sanırım orda bır sıkıntı var :/
   
  koray7 bunu beğendi.
 15. Hocam o kadar çok söküp-takmakla ve burayı sıkmakla uğraştım ki o ezilme Ondan kaynaklı :)
  Tel konusunda da haklısınız, gitar bana geldiğinde öyleydi, en iyisi tekrar takayım :)
  Önerileriniz için çok teşekkür ediyorum
   
 16. Selam abi. Nutı Yan çevirdiğimde de sorun devam ediyor ama 180 derece çevirme durumunu denemedim sanırım, Akşam hepsini deneyip yazacağım teşekkür ederim :)
  Tellerin de maşallahı var evet :)
   
 17. Fotoğraflarda anlaşılır umarım.
  Sorunlu olan en üst iki tel biraz daha yukarıda duruyor gibi
   

  Ekli dosyalar:

 18. Orijinal eşik mi o? Gözüme fazla eğimli geldi.
   
 19. Hayır abi, yeni olan.
   
 20. Hmm.. Fazla eğimli geldi bana eşik. Bak bende şöyle bir eşik var. Eğer düzeltemez izen isen şunu kullanabilirsin. Siyah olması ve tel yükseklik ayarı yapılabilmesi avantaj.
  asd2.jpg
   
  koray7 bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş