Pedal Topraklamak?

'Müzik - Genel' forumunda HESGilmourish tarafından 27 Mart 2016 tarihinde açılan konu

 1. Selamlar pedalları mı birbiriyle bağlayınca dip gürültüsü oluyor. Arkadaşlarımdan aldığım tavsiye ile birlikte topraklama yapılmadığını öğrendim. Dip gürültüsüne nasıl çözüm bulurum özellikle compressor eklendikten sonra. noise suppresor tarzı bir pedal mı eklemeliyim? Nasıl yapılır bu topraklama,temel mantığı nedir?
   
 2. Siz o bilgiyi öğrendiniz de yanlış ve ezbere öğrendiniz. Ekstra pedal ile topraklama yapılmaz. Topraklama binanın elektrik hattının kendisi ile ilgilidir ve olası fazla akımı, yani bizim duyduğumuz o gereksiz parazitleri atmak için yapılır(prizlerdeki metal çıkıntı toprak hattına bağlıdır). Binanızda toprak hattı yoksa yapacak bir şey yoktur. 1. kat filansanız elektrikçi ile toprağa metal bile kazık çakarak halledebilirsiniz. Benzer 50 tane konu mevcut sitede, onları okumanızı öneririm.
   
 3. Adaptorler zaten hep topraksız. Daha kaliteli adaptorler deneyin.
   
 4. Evinde ki elektrik sisteminde topraklama olup olmadığını iyi öğren onun ardından senin ekipmanında boss pedal çok var bosslar truebypass olmadığı için dip gürültüleri vermesi normaldir onların dip gürültüsünü kesen bir cihaz vardı şuan adı aklımda değil ondan yapmak gerekli oda zor iş biraz benim ekipmanda da çok az miktarda bir ses yapıyor fakat çok büyük bir noise yok noise gate koymanı pek önermem koyacaksan da ISP nin noise gate pedalını öneririm Boss'un Noise pedalını hayatta önermem
   
 5. zamanında noise gate alacaktım ara jaklardan birini oynattım ikisini değiştirdim sorun çözüldü adaptöre de dikkat etmek lazım
   
 6. Benim de setup'ta True Bypass olmayan cok pedal var. Bu dip gurultusune sebep olacak sey degil. Eger oyle olsaydi dip gurultusunden en cok ben sikayetci olmam gerekirdi.
   
 7. Boss BCB-60 kullaniyorsaniz dip gurultusu kacinilmaz bir sorun. Hem adaptorunden hem de return-send kisimlarindan kaynakli.
   
 8. Şimdi şöyle bir şey var sevgili dostum kullandığın pedalların bazısında sorun yapmayabiliyor ve bazısında yapabiliyor ki özellikle boss pedallar hakkında her zaman ses yaptığı şikayeti vardır. Piyasa da ki bütün power supply'ler ile denedim vodoo dan tut dc brick fuel tank'lar vs vs fakat bende bile az miktarda yapıyor eğer hiç yapmasını istemezsem boss'ların hepsini çıkardığımda bu ses gidiyor bununla kaynaklı olarak amper yetmiyor akla gelebilir kullandığım adaptör 1000mah bir adaptör pig hog'un ki artık çoğu insan bunu kullanmaya başladı diğer adaptör ise 30 TL'lik 700Mah bir adaptör bunu lineselector'a girerek 1000mah olarak 3 pedal'a daha dağıtıyorum.Ki zaten ekipman'a 3 adet'den fazla boss pedal konduğunda ses gayet belirgin bir şekilde artıyor. Burda amacım boss firmasını kötülemek değil fakat yılların deneyimi ile bir kaç şey yazmak istedim

  [​IMG]
   
 9. Bunun true bypass olmasi ile alakasi nedir? True bypass pedallar da yapabiliyor bu gurultuyu.
   
 10. Ayrica yazdigimi daha dikkatli okuyun. Ben Boss marka pedallara indirgemedim. True bypass olmayan birden cok pedal kullandigimdan bahsettim.
   
 11. Kablo kalitesi...
   
 12. Çok gainli ve kompresörlü bir tonla çalıyorsanız, duyduğunuz "dip gürültüsü" değildir.
  aynı setupta bütün pedalları off konuma getirin clean da kalsın aynı gürültü varmı ? O zaman topraklama diyebilirsiniz.
   
  haşmet ve citygray bunu beğendi.
 13. Adaptörlerin güçleri yeteri gelebilir fakat regülasyonu düzgün değil ise sonuç hüsran olabilir. Şebekeden gelen AC prizi pedallarınızdan uzak tutun. Kablosu dahil.
   
 14. benimde aynı sorunum var. Profilden pedalboard yaptırdım temas ediyor sanırım
   

Bu Sayfayı Paylaş