Youtube Cover Videomu Yasaklamış

'Müzik Endüstrisi' forumunda programci_84 tarafından 29 Mart 2016 tarihinde açılan konu

 1. Efendiler;

  Bir ara Youtube'a yükleyip burada da medya olarak astığım Pentagram'ın Unspoken gitar cover videosunu, Sony Music Entertainment (SME, şu an Pentagram'ın prodüktörü) telif hakkı ihlali gerekçesiyle şikayet etmiş. Video silinmemiş; ama 243 ülkede yasaklanmış (Sanki dünyada başka ülke varmış gibi).

  Video içeriği basit: Şarkı nispeten kısık sesli, ben de üzerine gümbür gümbür gitar çalmışım. Şarkının en fazla ritmleri duyuluyor yani. Vokaller bile doğru düzgün çıkmıyor benim gitar tonu duyulsun diye. Görüntü olarak da ben ve gitardan başka bir şey yok. Hepsi bu. Gitar cover videosu olmasına rağmen telif hakkı ihlali sayılıyor mu? Ayrıca aynı parçayı çalan başkaları da var, hem de benimkinden önce yüklenmiş. Onlara dokunulmamış.

  Bilgi verebilecek olan varsa, çok "kâmuran" geçer.
   
 2. Standart youtube lisansı ile yüklediyseniz bir de videoyu monetize etmeye (videonuza bağlı reklam gelirlerini kendinize aktarmaya) çalışmadıysanız bi sorun çıkmamış olmalı?
   
  Mustafa İLKER ve programci_84 bunu beğendi.
 3. Standart Youtube Lisansı ile yükledim. Ayrıca reklam geliri vs. işleriyle ilgili hiçbir şey yapmadım. Varsayılan olarak böyle bir aktarım ayarı varsa bilmiyorum; ama hususi yapmadım.

  Sabah işyerindeki birkaç arkadaşın telefonundan Youtube'a girip "Pentagram Unspoken Cover" diye arattığımda video çıkıyor. Girildiğinde oynatıyor da. Sorun yok gibi görünüyor. Belki de yasaklama işleminin devreye girmesi birkaç gün sürüyordur. Bu da ayrıca tuhaf bir durum. Mesela şu an video herkeste görünüyor mu merak ediyorum açıkçası (Ben yükleyici olduğum için bana görünüyor tabii):
   
  halililkay bunu beğendi.
 4. Video görünüyor. Biz de geçen sene konser öncesi ufak bir klip hazırlamıştık, çaldığımız şarkıların orjinallerinden bir bukle koymuştuk, YouTube kabul etmemişti. Sizde de arka planı algılamış olabilir sanki, enteresan.
   
  programci_84 bunu beğendi.
 5. Ben izleyebiliyorum hocam.
   
  programci_84 bunu beğendi.
 6. Abi açıklama kısmına "this cover is for entertainment purposes only, I dont own the rights of this song" benzeri birşeyler yazarsan olay çözülür büyük ihtimalle...
   
  programci_84 bunu beğendi.
 7. Bro ayrıca menulerden genel copyright durumunu takip edebiliyoruz...caps yaptım sana :)
   

  Ekli dosyalar:

  programci_84 bunu beğendi.
 8. Bu arada, sabah gönderilen e-postanın içeriği de şöyle:
  Untitled.png


  "View claim details" kısmından şikayet detaylarına baktığımda çıkan görüntü şöyle:
  Untitled2.png
   
  Son düzenleme: 29 Mart 2016
 9. Benimki de sendeki gibi görünüyor. Neyse, bekleyeceğiz artık.
   
  gurkanisevic bunu beğendi.
 10. YouTube bu müzikleri otomatik tespit ediyor. Müziğin şekliyle alakası yok. Benim alakasız cover'ları da tespit etti; yani şarkıları sıfırdan aranje ettim, orijinalleri ile alakası bile yok ancak yine de hem başlıktan zaten kolayca görüp, hem de sesten melodiyi ayıklayarak, lisanslı bir müzik mi, kolayca resmiyet kazandırıyor. (yüz tanıma gibi).

  Bir videoda önceden lisanslanmış müziğin kullanıldığı tespit edildiğinde, müzik sahibinin tercihi devreye giriyor. Ya video tamamen kaldırılıyor (bu çok düşük ihtimal). Ya da, -sizin lisansınız nasıl olursa olsun- YouTube o videoya reklam koyup, gelirini meslek birlikeri aracılığıyla eser sahibine fişekliyor.

  Tam bu noktada eseri koruyan meslek birliğinin, dünyadaki (hatta evrendeki) hangi diğer meslek birlikleriyle anlaşma yaptığı olgusu devreye giriyor. Dünyada 50 ülkeyle yaptıysa, 50 ülkede yayınlanıyor, diğerlerinde hakları korunamayacağından ve dolayısıyla korsana gireceğinden, oralarda yayınlanmıyor

  Söz konusu örnekte Pentagram'ın bu eserini koruyan meslek birliğinin dünyada 243 ülke'deki herhangi bir birlikle anlaşması bulunmuyormuş. Ama dert değil, onlar da büyük ihtimalle VPN'i kapatmayan ülkelerdir ;)
   
  cruiser_rider ve programci_84 bunu beğendi.
 11. Hocam YouTube sanki biraz abartmış ama. Halen dünyada 196 ülke var, 243 ülke ile gelecekte olması muhtemel ülkeleri de mi hesaba katmış :)
   
 12. Bu durum benim başıma ilk bas video coverlarını yayınlayınca geldi. Bulabildiğim bir yolu olamadı tablet/telefon ve ülke engeli gelince. İtiraz etme işi de sonuç vermedi, 30 gün bekletip cevap veriyorlar, ayrıca bu kanalınızı tamamen kapatmaya da götürebilir. İnterneti altüst ettim alayı palavra, bizzat miksini yaptığım cover videolarında olmayan şey bana oldu. Ben şahsen bir kaç videodan sonra bıraktım, moralinizi bozmak gibi olmasın. Yukarıda bahsi geçtiği gibi bir ses tanıma algoritması var diye izahı yapılıyor evet ama herkese işlemiyor orası kesin. Tonla video var ülke engeli, tablet-telefon engeli yaşamıyor görüyoruz.
   
  programci_84 bunu beğendi.
 13. bunlar youtube'da olağan şeyler.. ben de daha önce iki sefer takıldım buna (pink floyd time giriş sekansı ve echoes çıkış sekansında orijinalleri kullanmıştım).. o kısımları kaldırıp yeniden upload ettiğimde sorun çıkmadı..
  bakış açıları şu:
  altyapı olarak da olsa kısmi olarak da olsa kullandığın materyal sana ait değilse şu veya bu şekilde bundan nemalanamazsın.. amatör açıdan bakılınca saçma ama profesyonel açıdan bakınca doğru.. sen. cover için kullanırsın başkası dernek tanıtımında kullanır vs vs.. normalde besteyi coverlamaya bile sorun çıkarma hakları var aslında.. neyse ki onu yapmıyorlar..
   
  programci_84 bunu beğendi.
 14. ne olur ne olmaz disclaimer koy,ben öyle yapıyorum hep
   
  programci_84 bunu beğendi.
 15. benim iki cover'da da durum böyle.
  kullanmakta serbestsin ama reklamı dayadık, gelirini sahiplerine göndereceğiz diyor.

  Ekran Resmi 2016-03-29 19.35.30.png Ekran Resmi 2016-03-29 19.36.56.png
   
 16. Geçen ay çıkardığım ilk single parçamın audio'su 2.kez sebepsiz yere YouTube tarafınfan silindi! Üstelik mail de bahsedilen hiçbir kuralı ihlal etmediğim halde...
  Bahsettiğim video da bu:


  mesela.PNG
   
 17. benim arkadaşta da olmuştu para kazanmayı kapattı sorun çözüldü
   
 18. Hocam videoya baktım da category kısmında people & blog seçili sizde. Onu değiştirip music yaparsanız durumunuz düzelebilir belki. Ya da başka bir şey daha aklıma geldi o da albüm kapağında kullandığınız surface tension kubilay kapsız yazılarının yazı tipinin tasarımı orjinal mi yoksa başka bir yerde birebir benzeri var mı o da etkiler misleading thumbnail şeklinde.
   

 19. hocam kategori kısmını bulamadğım için değiştiremedim,fontları da DaFonts tan buldum telifsiz bir font..
  eğer 3.kez kaldırılırsa YouTube hakkında dava açacağım sanırım cidden sinir bozucu
   
 20. YouTube

  Üstten 2. seçenek. Belki alakası yoktur videolarınızın kaldırılmasıyla ama yine de işi sağlama almak için kategoriyi 'müzik' olarak seçmek iyi olabilir diye düşünüyorum.

  edit : link düzgün çıkmadı. Creator studioya girince solda channel'ı aç orada upload defaults seçeneğini seçtikten sonra category belirleyebiliyosun videoların için.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş