Kabin Önerisi

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda masterofpuppets tarafından 29 Mart 2016 tarihinde açılan konu

1. Mesa mini rectifier almayı düşünüyorum ancak mesa'nın kendi kabinleri çok pahalı olduğu için 500-600 TL arası ikinci el veya thomann dan olabilir tarzım heavy-thrash metal önerilerinizi bekliyorum.

2. Harley Benton.

3. Belki biraz uç bi örnek olacak ama başka nasıl anlatılır bilemedim. Bu durum biraz Mercedes'e çıkma lastik takmak gibi olur. İş görür ama verim düşer. Mesa'lar hakkındaki genel kanı kendi kabinleriyle iyi uyuştukları yönünde. Bence biraz bekleyip bütçenin üzerine bir ekleme yapmak ve 2.el 1x12 Mesa kabin kovalamak daha iyi olur.

Başka bir marka alacaksanız bile 1x12 olmasına dikkat edin çünkü çalacağınız tarza çok daha iyi hizmet edecektir. Low endleri daya iyi duyarsınız, daha keyifli çalarsınız. Palm mutelerın tadı bile değişir.

Öte yandan Harley Benton'ın da kabinlerini öven çok var. Deneme şansınız varsa deneyip karar vermek en sağlıklısı böyle şeylerde. Bazen hiç beklenmeyen şeyler şaşırtıcı derecede uyum gösterebiliyor.

masterofpuppets bunu beğendi.
  4. Dediğinizi 1-2 ay kadar, Mesa kabinine para biriktirene dek yaptım. Orjinal kabinini bağladığımda verdiğim ilk tepki "Keşke kendi kabiniyle beraber alsaymışım" oldu. Harley Bentonların içerisinde Vintage 30 var ama orjinal kabin ile 2 temel fark var. Mesa kabini Huş ağacından ve İngiliz yapımı V30 barındırmakta. HB ise düz plywood ve Çin V30.

Nette Çin ve İngiliz yapım arasında çok fark olmadığı söyleniyor ama iş biraz tolerans mevzusu sanırsam üretim yerine bağlı olan... Çin yapımı olanların kalite toleransı daha düşükse normalden kötü v30 denk gelme ihtimali de var.

hackeiommi, HmzGkgz ve masterofpuppets bunu beğendi.
  5. Yorumunuz için teşekkür ederim aslında benim aklımada 2x12 kabin almak vardı ancak şu an sabredip 1x12 mesa alacağım.

6. Kağıt üzerinde yazan ile ses aynı olmuyor demekki.

7. İkinci el 1x12 mesa kabinlere baktım en uygunu 1500 TL civarıydı.Jet City kabinleri hakkında bilgisi olan varmı.

8. Hmm şimdi tekrardan okuyunca geçici kabin için Harley Benton almışım gibi olmuş. Ben daha da ucuz Blackstar 12"'lik kabin almıştım. :)

HmzGkgz bunu beğendi.
  9. Sizin şuan kullandığınız kabin nedir ve ne kadara aldınız ?

10. masterofpuppets bunu beğendi.
  11. Bütçeyi zorlayabilirsem mesa,zorlayamazsam blackstar alırım :) Yardımlarınız için teşekkür ederim.

12. Arada ciddi bir fark var ama her kuruşuna kadar değer. Kabin kaliteli olduktan sonra bir kere alınıyor sonuçta. Amfi değişse bile aynı kabinle kullanabilirsiniz. 1x12'nin tek dezavantajı amfiyi 100W yerine 50W modunda çalıştırmak zorunda kalırsınız.

Gerçi Mark V Combo özel siparişle V30 ile gelmekte ve Mesa buna garanti verebilmekte. 90W çalıştırdığına göre tam güçtede sıkıntı çıkarmaz gibi :D

13. 1x12 V30 en fazla 60 watt amfiler ile kullanılabiliyor diye hatırlıyorum. Yanlış mıyım acaba?

Ben yine de uzunca bir süre orjinal kabin alınamayacaksa Benton V30 tavsiye ederim. En azından bazı specler daha yakın kalır. Tersi oldu, amfi gitti. Çoğu amfi ile uyum sağlayabilir bir kabin olur elde, o da olumlu :)

faykut ve masterofpuppets bunu beğendi.
  14. Aynen RMS değeri 60W fakat Mesa MarkV Combo ile 90W'ta çalışma ve servis garantisi veriyor.

15. Eyvallah :)

16. Do-Re'dekiler bana Mesa 2x12 fiyatı için 3 ile başlayan 4 basamaklı bir sayı söyleyince Harley Benton'uma daha bir sevgi, saygı ve hürmet göstermeye başladım.

5153 ile de, kendi yaptığım high gain ampli ile de çok iyi. En azından ben tatmin oldum :D Harley Benton candır.

17. 200 Euro ha çok iyi ,hocam kedi olmasın :D

18. Sarmanından hemi de :D

19. Bence o riske girmeyin , zira combosunda 8 Ohm Celestion Custom 90 kullanıyor, opsiyon olarak bahsedilmesi gerekirdi sitesinde en azından v30 ile ilgili bir durum olsa.

20. yorumların tümünü okumadım fakat 1x12 mesa yerine o fiyata 212 orange ppc212-cob tavsiye ederim. bu iki kabini de denedim 2.el fiyatlarını bilmiyorum ama bence 1x12 mesadan çok daha iyi ve daha ucuz bir kabin olduğunu düşünüyorum. bir bak istersen. ha ille 1x12 bakıyorsan yine orange ppc112'ye de bir bak derim :)

Bu Sayfayı Paylaş