Türk Müziği

'Müzik - Genel' forumunda fredericCHOPIN tarafından 30 Mart 2016 tarihinde açılan konu

 1. Türk müziği makamlarını ,kararlarını ve temel armonisini nereden öğrenebilirim,kendimce ilgilenmek istiyorum.Kaynak belirtebilirseniz sevineceğim.
  İyi forumlar.
   
 2. Utku, Türk müziği için armoniden ziyade teori ("nazari bilgi" eski deyimle) öğrenmek söz konusu. Malum, armoni demek çok seslilik demek.
  Şuradan başlanabilir sanıyorum:
  http://www.telsanatlari.com/index.php/8-tuerk-muezigi/9-makam-bilgileri

  Ancak eğer perdeli gitar ile makamları armonize etmekten bahsediyorsan, bu konuda bir ara bir forum başlığı vardı. Bunun için aslında gereken iyi batı müziği armonisi bilmek bence, çünkü sonuçta işler gitar üzerinden dönecek ve o makamları basite indirgeyip batı müziği sesleri ile çalmak gerekecek.

  Gerçek anlamda Türk müziği enstrümanları için makamları ve seyirlerini öğrenmek için birden fazla yazılı kaynak gördüm etrafta, (bayağı kallavi kitaplar...) ancak ben bunları kullanmadım. Bir örnek:
  Pandora - Türk Müziğinde Makamlar ve Seyir Özellikleri - Nail Yavuzoğlu - Kitap - ISBN 9789944396639

  Türk müziğinde dörtlü (kuartal) armoni kullanarak armonizasyon önerenler de var. Ancak bu mevzu derin ve bir hayli teorik. Buna ilişkin de şu kitap var:
  Çağdaş Türk Müziğinde Dörtlü Armoni Necdet Levent
   
  koray7, Grundar ve fredericCHOPIN bunu beğendi.
 3. Tavsiyeler için çok sağol abi,belki perdesiz akustik bir enstrüman edinirim,siteyi inceleyim.İlk kitabı da temin edeceğim.Uğraşayım bakayım,belki öğrenirim birşeyler. :)
   
  koray7 bunu beğendi.
 4. Türk müziği dersinde kullandığımız ders notları tamamen işinize yarayacaktır. İstanbul'da iseniz Itü Maçka da fotokopiciden temin edebilirsiniz :)
   
  fredericCHOPIN bunu beğendi.
 5. malesef Ankara'dayım.
   
  koray7 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş