Cızırtının Dayanılmaz Hafifliği

Arkadaşlar ben bir acemi olarak hiç girişmemem gereken işlere giriştim. Her şey eskiyen 9mm tellerimi değiştirmek istememle başladı. 9mm tellerim 2 ayını doldurunca 8mm tel takmaya karar verdim. Tel siparişini internetten verdim. Teller kargoyla gelene kadar 5 gün gitar çıplak olarak telsiz durdu. Neyse teller gelene kadar canım sıkıldı tüm vidalarını söktüm gitarın manyetiklerine falan baktım. Sonra teller gelince güç bela tüm manyetikleri yerleştirip tekrar topladım. 8mm teli taktıktan sonra cızırtılar geldiğini fark ettim. Sap atmıştır diyerek önce sap ayarına sonra entonasyonundan, tel yüksekliğine kadar tüm ayarlarını kurcaladım. Tam cızırtıları yok ettim derken cızırtılar gezinmeye başladı. Bir cızırtı geliyor bir yok oluyor. Bir 5 telden bir 3 telden. Kafayı yemek üzereyim. Hani bir lüthiere falan götürsem adamın baştan aşağı gitara bakması lazım. Gitar 700 liralık gitar. Uğraşmaya bile tenezzül etmeyecektir diye düşünüyorum. Merakımın kurbanı oldum gitarın ayarlarını bozdum. Bir akıl verin bu cızırtıları nasıl yok edebilirim? Cızırtıyı oluşturabilecek bütün ihtimalleri sıraladım. Sırasıyla nasıl toparlarım işleri bir anlatıverin.

İlgilenmeyecek diye birşey yok, elbet ilgilenir. Herkes pahalı gitarlar kullanmıyor. Ayrıca bahsettiğin ayarlar çok ince ayarlardır, mesela ben şimdiye dek bir kez elimi sürmedim cesaret edip de.
O yüzden daha fazla kurcalayıp kafa yormadan, bir luthiere götürün.

Elinizdeki gitar nedir,modeli nedir?Hangi şehirdesiniz?
Gitar çalmayı mı öğreneceksiniz,ayar yapmayı mı ikisi farklı şeyler.
Gitarın ayarları bahsettiğiniz şekildeyse buradan mesaj ile kimse size yardımcı olamaz.Sonuç truss rod u filan kırarsınız veya gitarınızda yalama olmuş nur topu gibi somunlarınız olur :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Elinizdeki gitar nedir,modeli nedir?Hangi şehirdesiniz?
Gitar çalmayı mı öğreneceksiniz,ayar yapmayı mı ikisi farklı şeyler.
Gitarın ayarları bahsettiğiniz şekildeyse buradan mesaj ile kimse size yardımcı olamaz.Sonuç truss rod u filan kırarsınız veya gitarınızda yalama olmuş nur topu gibi somunlarınız olur :)
zonguldakta yaşıyorum. yani varsayalım ki sözünüzü dinleyim lüthiere gittim diyelim. zonguldak lüthierler şehri sayılmaz. burada bu işlerle uğraşan adamlar çokta güler yüzlü herifler değil. neyse gitsem dahi gitarımı ucuz görüp ilgilenmeyeceklerine eminim. daha önce kilit sistemi taktırmak için fiyat sormak için gezdiğimden biliyorum. gitarım squier affinity strat. yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

squier affinity strat dalga geçilecek bir gitar değil ki,bilindik bir markanın bilinen modeli ,bu gitar dandik ben ilgilenmem diyen luthiere hiç rastlamadım.Squier de dandik bir marka değil.Sonuçta onların da enstrüman ayarı işleri ve ekmek tekneleri.Siz bilirsiniz tabi.Buradan ilgilenen arkadaşlar olur da tavsiye verirlerse o yönde ilerlersiniz.İyi forumlar.

ben squier bullet strat.'ımı sürekli bakıma,ayara vs. götürüyordum hiç dediğiniz gibi bir muameleyle karşılaşmadım.tabii ki insan var,insan var ama en azından deneyin derim.elinizde başka alternatifiniz olduğunu düşünmüyorum

• Konu Sahibi Konu Sahibi
arkadaşlar ben gitarımdan utanmıyorum zaten. ben zonguldak koşullarından bahsediyorum. yani burada müzik evlerinde led zeppelin stickerları satılmıyor. Adamlar gitar ayarıda yapıyor, bağlama da, vurmalı çalgı ayarı. Eğer gitarınız pahalı markalardan değilse kimse adam yerine de koymuyor. Yani koşullar bu yönde olunca bende kendim öğrenmek istiyorum. Mantığını kavrarsam oynaya oynaya, okuya okuya öğrenirim.

arkadaşlar ben gitarımdan utanmıyorum zaten. ben zonguldak koşullarından bahsediyorum. yani burada müzik evlerinde led zeppelin stickerları satılmıyor. Adamlar gitar ayarıda yapıyor, bağlama da, vurmalı çalgı ayarı. Eğer gitarınız pahalı markalardan değilse kimse adam yerine de koymuyor. Yani koşullar bu yönde olunca bende kendim öğrenmek istiyorum. Mantığını kavrarsam oynaya oynaya, okuya okuya öğrenirim.

Hocam o zaman üşenmeden bu amcamızın stratocaster ayarları ile ilgili anlattığı videoları izleyeceksin. Ben bu videoları izleyerek sap ve entonasyon ayarları konusunda ciddi bir ilerleme kaydettim.

Öncelikle merak etme, öyle az biraz kurcalama ile gitara kolay kolay birşey olmaz. Gitar çalan herkesin bu ayarları yapmayı bir şekilde öğrenmesi kendisinin faydasına olur. Ben zamanında bu sap nasıl kırılıyor diye trusrod'u 5 tur üst üste çevirmiştim eski bir gitarımda. Sap Legolasın yayı gibi olmuştu ama çatır çatır da eski haline geldi. Yoksa bırak tel numarasını değiştirmeyi, aynı kalınlıkta farklı marka tel taktığında bile sap ayarı yapmak için kapı kapı lüthiyer arar durursun. İnternette bununla ilgili bol bol video ve makale var. Biraz araştır ve bıkıp da yapamadığını kabullenene kadar dene. Sana vermek istediğim en önemli tavsiye, bu tarz ayarların çok ince bir noktası oluyor. Yani milim milim deneme yanılma yapmakta fayda var. Yoksa truss rod'u biraz gevşeteyim derken fazlaca gevşetip, bunu farkettiğinde sıkayım derken fazlaca sıkarsan bir türlü doğru noktayı tutturamayabilirsin. Bir de yeni tel taktığında ayar sıralaman şu olsun. Birincisi sap ayarı, ikincisi köprü ve saddle yükseklikleri, son olarak da entonasyon. Bu 3 aşamada da her hamleden sonra gitarı akort etmelisin.

hocam yapmışsınız ama uyarayım tel siparişi veriğiniz zaman teller geldiğinde sökün. tellerin sökük halde gitarın öyle çıplak beklemesi iyi bişey değil. bir de truss rod u çevirdiğiniz zaman hemen sonuç beklemeyin. gitarın bi yarım saat bir saat kadar dinlenmesi lazım. .09 dan .08 e geçerken truss rod un yarım tur döndürülmesinin (gevşetilmesinin) yeterli olacağını düşünüyorum.
Bir de o tel ölçüleri mm cinsinden değil inch cinsindendir. yani 09 numara tel aslında 0.009 inch dir kalınlığı...

Tel ile ilgili yazılanlar doğru ince teller daha fazla/daha geniş salınım yapar dolayısıyla fret cızırtısı oluşturmaya daha bir eğilimlidir. Saddle yüksekliklerini kurcaladıysan onun da etkisi olur çünkü fretboard/klavye ve fretler düz değildir bir kavisi vardır ve saddle yüksekliklerinin de bu kavise göre ayarlanması gerekir.

ben bu konuya haftalardır kafa yoruyorum. kendim öğrenip yapmak istiyorum meraklı olduğum için, gitarım da çok değerli değil o açıdan da rahatım. ama ne yaptıysam cızırtıyı gideremedim. gitar ilk aldığımda teller çok yüksek bir şekilde geldi. klavyeye baktığımda sap ayarının ayarlanması gerektiğini farkettim, içe doğru kavisliydi klavye, truss rod'un sıkılması gerekiyordu. şu an internetten okuduğum ve izlediğim kadarıyla olması gerektiği gibi sap ayarı, ancak teller hala yüksek. saddle'ları kullanarak azıcık indirince de cızırtı başlıyor. cızırtının olmadığı yüksekliğe getirince de çalınamayacak kadar yüksekte duruyor teller. artık pes etmiş vaziyetteyim, bir türlü olmuyor.
perdelerin durumuna da bağlı, bir de tel ne kadar yeni?? ona dfa bağlı yani sadece sap ayarı yapılmayla cızırtı tamamen engellenemez. fretlerin durumu kötü ise isterse en iyi ayarında olsun ccızırtı kesilmez. Sap ayarının da ideali gitardan gitara değişebilen bişey. Fender in sap ayarını tafsiye ederim en ideali o gözüküyor. Stratocaster® Setup Guide | Fender Support yalnız ölçü birimleri inch cinsinden onu da belirteyim.

Geri