Guzel Bir Amfi Konusunda Yardima Ihtiyacim Var

Hangisi?

• VOX AC10

Oylar: 8 17.0%
  • Fender Blues Junior

Oylar: 29 61.7%
  • Blackstar HT-5R

Oylar: 5 10.6%
  • Diger

Oylar: 5 10.6%

• Toplam oy veren
    47
Merhabalar herkese, subjektif bir konuda soru soracagim ancak gercekten aylardir karar veremiyorum. Ben kendi pedal setupuma ve sounduma yonelik bir amfi arayisindayim, detay verecegim.

Aradigim fiyat araligi 1200 ila 1600 lira arasinda, tercihim tek kanalli bir amfi, ve lambali olmasini arzu ediyorum. Pedal setupum, Cry Baby Jimi Hendrix Wah, Mojo Mojo OD, MXR Dyna Comp ve Boss CE5 Chorus. Aradigim sound ise fazla sert degil, classic rock, blues, en fazla Slash tonlari oyle soyleyeyim. David Gilmour'dan esinlenmeye calisan bir soundum var.

Bu konu icin VOX AC10, Fender Blues Junior(2.el) veyahut Blackstar HT-5R inceledim. Bu 3unun disindali onerilere de acigim tabii. Eger elinizde bu betimlemelere uyan amfi var ve satiyorsaniz link de paylasabilirsiniz,

Cok tesekkurler.

Hocam Blackstar ht-5r bende var. Evde kullanıyorum, ev için fazlasıyla yeterli. Şöyle söyleyeyim, 10 kademe ses var ve ben 1. kademeyi zor açıyorum evde olduğu için. Ancak bir mekanda çalmak gibi bir düşüncen varsa, daha yüksek wattlı amfileri tercih et bence. (Saygıdeğer büyüğüm @patlakkulak öyle söylemişti.) Tonlara gelince, ben amfimin tonlarını sevdim. Ayrıca isf özelliği ve amfinin üzerindeki reverb de güzel özellikler. Tabi diğer amfilerde var mı bilmiyorum.

Peavey Classic serisi kullandım, cleanleri çok başarılı benim zevkime göre. Her sorana da tavsiye ediyorum.. Zira 30 biraz ev için büyük gelebilir ben 2.kademenin üstüne çıkamıyordum. Clean kanal için de ayrı channel volume olmadığı için ses 1.5'a falan düştüğünde sanırsın Spider IV 15 cleani :)
Classic 20'nin clean kanal için volume kontrolü var sanıyorum. Çok fazla kurcalama fırsatı bulamamıştım ondan net hatırlayamıyorum
@ogulcaan satıyordu sanırım kendi Classic 20'sini. İletişime geçerseniz daha detaylo bilgi verebilir amfi hakkında.
Yukarıdakiler arasından da BJ alırdım ben. Ama BJ III'lerde tube ve hoparlör değişimi var. İnanılmaz derecede tiz gelmişti amfi bana. Treble saat 10 yönündeyken bile kulaklarımı tırmalamıştı. Almayı düşünürseniz normal BJ tavsiye ederim.

BJ üzerinde çok düşünmeden alabileceğin insanı pişman etmeyen bir amfidir. Mevzu tizler ise Vox'un cıngıl cıngıl tizleri çok daha fenadır, BJ masum kalır. Adam gibi kalite üretim bir lambalı amfi alacaksan BJ bu seçenekler içinde en iyisidir. Gerçek spring reverb, 3 band eq ve master volume sunuyor. Bu arada ben eski BJ' ler çok daha tiz diye biliyorum. Yani satın alacaksan BJ III doğru seçenek.

2006 çıkışlı BJ ile yan yana kıyaslamıştık BJ III'u, normal BJ daha dolgun seslere III ise daha fazla tize sahipti. Seriden seriye fark var mıdır o konuyu bilemem, belki de denediğiniz BJ'nin üzerindeki orjinal hoparlörü veya lambaları değiştirilmişti, ondan kaynaklı olarak da böyle bi sonuca varmış olabilirsiniz. Sonuç olarak alacak kişinin deneyip kendi kararını vermesi en doğrusu. Size normal gelen tiz bana çok abartı gelebilir veya tam tersi şekilde.
Vox zaten en sevmediğim amfi markasıdır, hakkında yorum yapmadım ve yapmayacağım. HT-5R'ın ise BJ ile kıyaslanabilecek seviyede olduğunu düşünmüyorum.

HT5R kullanıyorum. Beni en çok kızdıran tarafı şu ki; HT5R'ye HD500X prosesörümü bağlayıp kendime uygun bir ton yazıyorum. Çok da güzel oluyor. Süper bir ton yakalıyorum. Bunu yaparken amfi üzerindeki tüm ayarları flat yapıyorum. Sonra pedalı stüdyoda ya da sahnede bulunan farklı bir marka amfiye giriyorum yine o amfinin ayarlarını flat yapıyorum, ancak karşıma alakasız, evde yaptığım tondan bin beter bir ton çıkıyor. Buna karşın Marshall MG100 üzerinde ayarladığım bir ton evde HT5R dışında neredeyse denediğim tüm lambalı lambasız amfilerde hep birbirine yakın sonuçlar veriyor. Keza Bogner Uberschall amfide yaptığım ton yine pek çok amfide yakın bir ton olarak karşıma çıktı. Bu bakımdan değerlendirdiğimde benim için HT5R memnun olmadığım bir amfi. En azından farklı mekanlarda birbirine yakın tonlar yakalamaya çalışanlar için referans alınıp ton yaratmaya uygun bir amfi değil.

HT5'i bu listeden çıkarın. Laney Cub Cab veya Cub 12'yi de en azından deneme maksadı ile bu listeye ekleyebilirsiniz. Yüksek clean ton aralığına ihtiyacınız varsa Ibanez TSA15 de deneyebilirsiniz.

HT5R kullanıyorum. Beni en çok kızdıran tarafı şu ki; HT5R'ye HD500X prosesörümü bağlayıp kendime uygun bir ton yazıyorum. Çok da güzel oluyor. Süper bir ton yakalıyorum. Bunu yaparken amfi üzerindeki tüm ayarları flat yapıyorum. Sonra pedalı stüdyoda ya da sahnede bulunan farklı bir marka amfiye giriyorum yine o amfinin ayarlarını flat yapıyorum, ancak karşıma alakasız, evde yaptığım tondan bin beter bir ton çıkıyor. Buna karşın Marshall MG100 üzerinde ayarladığım bir ton evde HT5R dışında neredeyse denediğim tüm lambalı lambasız amfilerde hep birbirine yakın sonuçlar veriyor. Keza Bogner Uberschall amfide yaptığım ton yine pek çok amfide yakın bir ton olarak karşıma çıktı. Bu bakımdan değerlendirdiğimde benim için HT5R memnun olmadığım bir amfi. En azından farklı mekanlarda birbirine yakın tonlar yakalamaya çalışanlar için referans alınıp ton yaratmaya uygun bir amfi değil.

Merhaba Mehmet, foruma hoşgeldin. Dediklerin büyük ihtimal Blackstar'ın tasarımından kaynaklanan sorunlar. Kötü bir amfi değil aslında, ama bazı ayrıntılarda dikkatli olmak gerek. Mesela ne hikmetse, kendi stok hoparlörleri dışında gayet kaliteli hoparlörler, kabinler ile de anlaşamıyor.

Son düzenleme:
Blackstar için paylaşım yapıyorum :) :

Günlerden bir gün dorelerden birinde gitar deniyorum. Ampli de blackstar ht5r. Prs çalıyorum, les paul çalıyorum, godin icon hatta lgxt çalıyorum... Abi, hepsi üç aşağı beş yukarı aynı geliyor kulağa:) Allah allah diyorum, bırak nüansı net bir fark bile yok. Klavye fark ediyor desem yeri. Sonra gözüm yandaki Ampeg Gvt15 e ilişiyor. Bu nasılmış, pek övüyorlar diyorum. Jackı takmamla yumruk yemiş gibi oluyorum. Aslında gitarlar aynı falan duyulmuyormuş. Hepsi başka başkaymış :) :)
Belki artisan serileri öyle değildir ama şu anımdan sonra ht serisine bakacağımı hiç sanmam

Madem pedalboardunuz var. BJ ye yönelin hiç düşünmeden derim. Orta ölçekli sahnede kaldırır mikrofonladınızmı. Pedallar ilede iyi anlaşır. Farklı bir alternatif olarak Laney vc30.

Amfilerin hepsi de birbirine göre karakteristiği çok farklı amfiler. Ben açıkçası bu amfiler arasında karşılaştırma yapamam. VOX hard'n heavy tadında, blues junior harbiden blues tadında, blackstar ise cayır cayır distortion veren amfiler. Bence aradığınız tarza VOX daha güzel gider gibi geldi...

Arkadasla, yorumlariniz cok onemli benim icin, cok tesekkur ederim herkese. BJIIIteki tiz olayi beni biraz korkuttu cunku ben bas karateristikte takilan bir tondayim. Hele MojoMojo OD bayagi tatli bir middle ve bas veriyor. Simdilik @ogulcaan in Peaveyi ve VOX AC10u deneyecegim, imkan bulursam BJ de denerim. Zaten uzun bir deneme sonucu alacagim. Cook tesekkurler tekrardan.

Unutmadan, amfiyi nerede kullanacaksınız? Zira özellikle lambalı amfilerin evde -kısık seste- kullanımları ile sahnede -yüksek seste- kullanımları ve performansları arasında dağlar kadar fark oluyor. Bu noktayı belirtmeniz de faydalı olur zannımca.

Unutmadan, amfiyi nerede kullanacaksınız? Zira özellikle lambalı amfilerin evde -kısık seste- kullanımları ile sahnede -yüksek seste- kullanımları ve performansları arasında dağlar kadar fark oluyor. Bu noktayı belirtmeniz de faydalı olur zannımca.

%90 evde olacak, ondan wattage switchi opsiyonel de olsa guzel bir sey olur. DSL15te bu var mesela. Ama olur da yavastan ciddiye baglarsam sahnede de ses cikarsin yani :)

Bu yazdıklarım çok genel bir değerlendirmedir. Ama sonucunda başınıza iş saracaktır, zira sonucu alacağınız amfiyi denemeye mecbur olduğunuzdur. Peşinen uyarması :)

Lambalı amfiler genelde yüksek seste kullanılmak üzere tasarlanmış aletlerdir. Ve ne yazık ki watt değerleri ile ürettikleri gürültü aslında birbirinden bağımsız olaylardır. Bir watt bir amfinin dahi sesini -hele 12" hoparlör kullanıyorsanız- evde kolay kolay yarıya dek açamazsınız. Kısık seste de genelde çok tizli bir ton verirler.

Ama bu demek değil ki evde ille de kısık seste zayıf bir ton alacaksınız. Bazı amfiler de kısık seste gayet güzel ton verebiliyorlar. SX alırken denediğim DSL15 böyleydi mesela. Diyelim ki seçtiğiniz amfi kısık seste zayıf çıktı. Ekolayzer, volume, master volume ayarları ile oynayarak tonu manipüle etmeye çalışabilirsiniz.

Geri